خانه کلبادی ساری

15098 2016/05/30
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه خانه کلبادی به حدود 200 سال پیش و به اواخر دوران قاجار برمی گردد.

خانه کلبادی کجاست؟

خانه کلبادی ساری یکی از بناهای های تاریخی و زیبا شهر ساری است که در مرکز شهر و در محله آب انبار نو واقع شده است. این عمارت برای مدتی در اختیار اداره کل میراث فرهنگی قرار گرفت و در حال حاضر نیز به موزه تغییر کاربری داده است.

معماری که در اجزای خانه کلبادی ها صورت پذیرفته مثل اتاق ها، حجره ها، شاه نشین، حمام، اصطبل و حیاط  در نوع خود منحصر بوده و هم چنین تزئینات شیشه رنگی بر روی پنجره ها و ارسی ها جلوه زیبایی را به عمارت بخشیده است.

سردار جلیل از امیران ارتش وقت دستور ساخت خانه کلبادی را داد اما این بنا را به پسر بزرگش امیر نصرت شکوه نظام بخشید و در آن زمان به نام امیریه معروف گشت. اما ایشان در سن جوانی در گذشت و سردار جلیل بنا را به پسر دیگرش به نام منوچهر خان بخشید. منوچهر خان کلبادی بعد از مدتی از ملاکین منطقه شد و مدتی هم به عنوان نماینده مردم ساری در مجلس شورای ملی بود. ایشان نیز در سال 1362 هجری شمسی درگذشت و خانه منوچهر خان کلبادی در سال 1370 هجری شمسی، در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.

سبک معماری ساختمان خانه کلبادی ساری از تکایای دوره قاجاری محسوب شده و شامل دو بخش اندرونی و بیرونی است. بنای اصلی خانه که شامل دو طبقه و یک زیر زمین است در بخش اندرونی احداث شده و در هر طبقه یک شاه نشین و اتاق هایی دو طرفه مشاهده می شود.

خانه کلبادی مازندران دارای یک بنای اصلی می باشد که در 2 طبقه و با نقشه ای مستطیلی احداث گردیده. ضمن آنکه خانه کلبادی دارای سردابه ای در زیرزمین بوده که از آن به عنوان یخچال کاربرد داشته است. در هر 2 طبقه این بنای تاریخی که گام بردارید، در هر کدام یک شاه‌ نشین را پیدا خواهید کرد.

بدون شک شاه‌ نشین‌ ها از زیباترین قسمت‌ های خانه کلبادی هستند که نشان از یاد آمد شیوه های هنر های تزئینی زمان قاجاریه می باشد و توجه بازدیدکنندگان را جلب می‌ کند. در 2 سمت شاه‌ نشین، 2 رشته پلکان به چشم می‌ آید و همچنین اتاق‌ هایی به صورت قرینه در دو طرف ساخته شده‌ اند. استفاده از شیشه‌ های رنگی و همچنین ارسی‌ کاریهایی که در بنا نمایان است، مهم‌ ترین تزیینات انجام گرفته در این بنا می باشند که زیبایی دوچندانی به آن بخشیده‌ اند.  مصالح به کار رفته در ساختمان چوب و آجر می باشد و بام خانه به شکل شیروانی و سفال پوش است.

خانه کلبادی ها در ساری یکی از جاذبه های استان مازندران می باشد که در 9 آبان 1377 و با شماره ثبت 2148 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و شما در صفر به این استان و شهر می توانید از این جاذبه تاریخی دیدن کنید.

آدرس خانه کلبادی ساری : مازندران، ساری، میدان ساعت، خیابان انقلاب، محله آب انبار نو، خانه کلبادی

عکس های خانه کلبادی ساری

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • اسکندر کریم نژاد

    سلام اطلاعات بیشتر در مورد این بنای بزرگ بگذارید