مسجد وکیل شیراز

17307 2016/02/27
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

شهر شیراز از دوران زندیه آثار دیگری غیر از مجموعه وکیل را در درون خود جای داده که بنای مسجد وکیل شیراز از مشهورترین آن هاست. مسجد وکيل شيراز، بنایی دو ایوانه است با بنیانی مستحکم و اساسی که ساختمان آن در اواخر قرن 12 هجری به پایان رسیده است.

مسجد وکیل شیراز کجاست؟

تمامی سطح نمای خارجی مسجد وکیل شیراز به خصوص نمای مقابل به صحن آن با رسمی بندی ها، خطوط و کتیبه های گوناگون، کاشی کاری های معرق چند رنگ که در آن ها رنگ های گل سرخی و صورتی افزایش چشم گیری یافته و ازاره های مرمری منقوش تزئین شده که مجموع این تزئینات فضایی رنگین و پر نقش ونگار در این بنا پدید آورده است. تاریخچه مسجد وکیل شیراز به دوران زندیه بر می گردد.

فضای وسیع شبستان جنوبی مسجد وکیل شیراز بر 48 ستون سنگی بزرگ و یکپارچه بنا شده که نشان بارزی از ویژگی های معماری دوران زند در به کار بردن سنگ با ابعاد بزرگ است. این ستون ها با ردیفی از پیچ و شیاری تزئینی ظریفی که از پایین تا بالای ستون را فرا گرفته و در انتها به سر ستون هایی با نقوش گیاهی می رسد، تزیین شده اند که در عین حال از وقار و تناسب بسیاری برخوردارند. مجموعه وکیل شیراز، مجموعه ای است یکپارچه و هماهنگ که بازار آن پیوند دهنده بخش های مختلف این مجموعه با بافت شهر است.

اگرچه سبک معماری مسجد وکیل شیراز، مخصوصا استحکام بی نظیر آن قابل توجه است، ولی ساختمان سه طاق مجلل و با شکوه آن طاق سردر ورودی – طاق مروارید و طاق ورودی به شبستان بزرگ از شاهکارهای معماری است و چنان طاقهای با ابهتی کمتر در شیراز ساخته شده اند.

خطوط کتیبه ها که به خط ثلث و نسخ و نستعلیق نوشته شده ،در نوع خود شاهکار است ،مخصوصا خطوط ثلث کتیبه های طاق های بزرگ و محراب آن که با قلم درشت نوشته شده است. کاشی های پیشانی طاق ها و جرزها، مخصوصا کاشی های هفت رنگ سه طاق بزرگ که با رنگ های زنده و جالب ساخته شده وروی آنها گل و بته های قشنگ و خطوط اسلیمی و ترنج های زیبا، روی زمینه های گوناگون نقش شده و طرح لچکی های بالای طاق نماها که به چندین قسم و طرح های قشنگ ترسیم شده، هر کدام از دیگری زیباتر و جالبتر است و شاهکار هنر نقاشی و کاشیکاری و مقرنس کاری می باشد .

مسجد وکیل شیراز یا مسجد سلطانی از جاذبه های تاریخی این شهر می باشد که در 18 تیر 1311 با شماره ثبت 182 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و حتما در تور شیراز گردی به این مکان هم سر بزنید.

آدرس مسجد وکیل شیراز : زیر گذر زند شهر شیراز

عکسهای مسجد وکیل شیراز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید