Madrid1

جاذبه های گردشگری مادرید اسپانیا

3603 ۱۳۹۵/۰۵/۱۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 4]

مادرید اسپانیا، عروس هزار چهره

مادرید مرکز بزرگترین موزه ها و گالری های اروپا، سالن های عظیم اپرا و کاخ های با شکوهی است که به این شهر حال و هوایی ویژه بخشیده است.

در حاشیه رودخانه مانزانس زیباترین پایتخت اروپایی، مادرید رویایی، قرار گرفته است. بانوی اشراف زاده ای که در طی قرن ها با جذابیتی روز افزون به عروس هنر، معماری و فرهنگ اروپا بدل گشته است. این ابر شهر، شکوه کلاسیک خود را از گذشته ای پر عظمت گرفته و شوخ طبعی خود را از مدرنیته قرن بیستم آموخته است. کاخ سلطنتی مادرید، شما را از اشرافیت ایزابل تا دیکتاتوری فرانکو همراهی می کند و عمارت ال پرادو قصه تاریخ پر فراز و نشیب این شهر را از لایه های سنگی رنگ های "ولازکو" و "گویا" بیرون می کشد، برای دیدن جاذبه های گردشگری مادرید و کلا این شهر، باید به این بانوی مجلل هزار ساله دل سپرد و شانه به شانه اش شهر را در نوردید.

این شهر که سومین شهر بزرگ اروپاست، قلب تجاری و سیاسی اسپانیا نیز هست. پیشرفت های سریع اقتصادی، استانداردهای بالای زندگی و بازار بزرگ برای کالاهای مختلف، مادرید را به اصلی ترین مرکز اقتصادی و مالی در شبه جزیره ایبری تبدیل کرده است. دفتر مرکزی بسیاری از شرکت های بزرگ صنعتی و تجاری چند کشور در این شهر قرار دارد، در عین حال همچون بسیاری از شهرهای اسپانیا، مادرید را در دنیا با میراث فرهنگی و هنری یگانه و شب های پر زرق و برق و زنده اش می شناسند. جاذبه های مادرید اسپانیا شامل موزه های بی پایانش، رستوران ها و کافه های همیشه بیدارش و هوای معتدل و مردم زنده و خوشحالش، این شهر را یکی از توریستی ترین شهرهای اروپا کرده است. دانشگاه مادرید اسپانیا که به نام دانشگاه مستقل مادرید (Universidad Autónoma de Madrid) معروف از برترین دانشگاه های این کشور میباشد.

یکشنبه ها که تعطیل است مردم مادرید برای شرکت در دوی همگانی در خیابان های مرکزی شهر جمع می شوند. اگر در روز یکشنبه به خیابانهای مادرید بروید ممکن است به خیابانی برسید که پلیس مسیر عبور خودروها را در آن موقتا بسته است و آنگاه دوندگانی را ببینید که در حال گذر از مسیر تعیین شده هستند. دوندگانی که تعدادشان زیاد است و نیز مردمی که نمی توانند بدوند اما در کنار پیاده رو با شور و هیجان آنان را تشویق می کنند. گویی همه مردم مادرید در این شور جمعی شرکت دارند.

اطلاعاتی در مورد شهر مادرید اسپانیا:

جمعیت: حدود سه و نیم میلیون نفر

مساحت: 605,77 کیومرت مربع

کد شماره گیری: 091

چرا برویم؟

باشگاه رئال مادرید اسپانیا,جاذبه های گردشگری مادرید,جاذبه های مادرید اسپانیا

اگر می خواهید به دیدن شهری بروید که زندگی در هر لحظه آن جاری است، مادرید بهترین انتخاب شما خواهد بود. شهری شاد و مردمی که همواره با رویی گشاده به شما لبخند می زنند. کافه ها و رستوران هایی که در هر ساعت از شبانه روز با "تاپاس" های لذیذ میزبان شما خواهند بود. صدای گیتار اسپانیش که سر کوچه و بازار بی قرارتان می کند. خیابان هایی که گالری های روباز هنر مجسمه سازی و معماری اند و گردشگران اهل هنر و فرهنگ را به خود می خوانند. باغ های سرسبز ایتالیایی که زیر آسمان آبی و آفتاب درخشان شوق پیاده روی را در شما برمی انگیزاند. عاشقان خرید هم در پایتخت مد و طراحی اسپانیا، بی نصیب نخواهند بود و صدها برند لوکس و صدها مغازه مد، آن ها را سرگرم و جیبشان را خالی می کند.

شب ها در پیاده روها، نوازنده ها و رقصنده های مادرید را می بینیم که هنر "فلامنکو" را اجرا می کنند که این هنر با شکوه در فهرست میراث معنوی یونسکو است.

برای ارزیابی سیستم حمل و نقل عمومی مادرید کافی است بدانید که این شهر با 234 ایستگاه رتبه ششم را در بین متروهای دنیا از لحاظ طول خط مترو دارد که با انداختن یک سکه یک یورویی در داخل دستگاه خودکار، یک بلیت دریافت می کنید و با آن می توان از طریق 12 خط مترو به هر نقطه ای از شهر سفر کرد. متروی مادرید با 40 سال قدمت، بیشترین سهم را در جابه جایی مسافر بر عهده دارد. اتوبوس و تاکسی هم در کنار آن هستند. مادرید یک قطار محلی (ترن برقی) دارد که از روستاهای اطراف تا مرکز شهر مادرید حرکت می کند و استفاده از آن برای دیدن شهر و محله های اطراف آن ایده خوبی است.

کی برویم؟

جاهای دیدنی شهر مادرید اسپانیا,دانشگاه مادرید اسپانیا,دیدنیهای مادرید اسپانیا

مادرید شهری است که تقریبا در تمام طول سال به جز تیر و مرداد توریستی است. در این دو ماه تابستانی، گرمای هوا در این شهر بیداد می کند و مادرید تقریبا به خوابی تابستانی فرو می رود. بهترین ماه سال اردیبهشت و شهریور است که درجه و رطوبت هوا کاملا معتدل است. از ماه آذر تا اسفند، هوای مادرید سرمای گزنده ای دارد، البته این شهر زمستان برفی را به ندرت تجربه کرده است.

دیدنی ها

فرودگاه مادرید

باشگاه رئال مادرید اسپانیا,جاذبه های گردشگری مادرید,جاذبه های مادرید اسپانیا

دیدنیهای مادرید اسپانیا از فرودگاه آن شروع می شود. اگر برای دیدن مناظر زیبا، با قطار به مادرید سفر کرده اید، باز هم برای دیدن "فرودگاه بین المللی باراخاس" به آنجا بروید، فرودگاهی که برنده چندین جایزه معماری شده است. این فرودگاه حدود 13 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. اگر این مسیر را با خط 8 مترو بروید فقط 2 یورو، اما با تاکسی حدود 40 یورو خرج می دارد.

میدان دروازه خورشید (Puerta del Sol)

باشگاه رئال مادرید اسپانیا,جاذبه های گردشگری مادرید,جاذبه های مادرید اسپانیا

در مادرید سعی شده بافت قدیمی مرکز شهر حفظ شود و ساختمان های مدرن به اصالت شهر لطمه ای وارد نکنند. مرکز مادرید میدان دروازه خورشید در قسمت جنوبی شهر است. از آنجا به راحتی به هر جای شهر می توان رفت. بیشتر مردم و آیین های جشن مادرید را در این میدان برگزار می کنند. میدان « پوئرتا دل سول» که در قلب شهر است «دروازه خورشید» معنا می دهد و وجه تسمیه آن اینست که 500 سال پیش از این، دروازه شهر در این جا قرار داشت که تصویر خورشید روی آن نقش بسته بود. ساختمان ها، رستوران ها، فروشگاه ها و کافه های اطراف میدان، در قرن 19 ساخته شده اند. جشن سال نوی میلادی با صدای زنگ این میدان بر پا می شود.

میدان پلازا مایور (Plaza Mayor)

باشگاه رئال مادرید اسپانیا,جاذبه های گردشگری مادرید,جاذبه های مادرید اسپانیا

میدان پلازا مایور از شلوغ ترین و محبوب ترین میدان شهر است. پلازا مایور میدانی وسیع است که ساختمان هایی قدیمی به سبک معماری گوتیک دارد و رستوران ها، کافه ها و مغازه ها دور تا دورش را پر کرده است. ساخت پلازامایور توسط فلیپ سوم پادشاه اسپانیا در سال 1619 میلادی ساخته شده و مجسمه او در وسط میدان قرار دارد. بسیاری از فستیوال ها و جشن های ملی در این میدان برگزار می شود. علاوه برآن، مردم مادرید به شب زنده داری و خیابان گردی معروف هستند. بسیاری از کافه ها و مغازه ها، شب تا صبح باز هستند. همه جا بساط هنر و آواز به راه است. مردم محلی و توریست ها هم تا هر ساعت شب در رستوران ها و میادین در رفت و آمد هستند.

میدان پلازا د سیبلس (Plaza de Cibeles)

باشگاه رئال مادرید اسپانیا,جاذبه های گردشگری مادرید,جاذبه های مادرید اسپانیا

این میدان به نوبه خود یک اثر باشکوه هنری است که به دستور پادشاه «کارلوس سوم» برای نشان دادن زیبایی شهر ساخته شد. وسط میدان، مجسمه الهه ای قرار دارد سوار بر کالسکه ای که توسط شیرها کشیده می شود. این طرح توسط هنرمندی به نام «ونتورا رودریگز» ریخته شده و آن را «فرانسیسکو لوتیرز» اجرا کرده است. اطراف میدان، ساختمان های مهمی مستقر هستند که میدان را به نمادی برجسته و افتخار آمیز برای شهروندان مادریدی تبدیل کرده اند. این میدان همیشه پر رفت و آمد و زنده است، به خصوص زمانی که طرفداران تیم فوتبال رئال مادرید، پیروزی تیم محبوب خود را در این میدان جشن می گیرند.

بلوار کاستیانا (Castellana)

باشگاه رئال مادرید اسپانیا,جاذبه های گردشگری مادرید,جاذبه های مادرید اسپانیا

بلواری پهن و دراز که ستون فقرات شهر به حساب می آید. بسیاری از خیابان های شهر از این بلوار جدا می شوند یا با آن تقاطع دارند. در امتداد همین بلوار استادیوم «سانتیاگو برنابئو» که ورزشگاه اختصاصی رئال مادرید است قرار دارد. در این بلوار علاوه بر ورزشگاه و میدان سیبلس، مرکز دیگری چون ایستگاه قطار «آتوچا» و «باغ سلطنتی بوتانیک» هم قرار دارد.

موزه پرادو (Museo del Prado)

باشگاه رئال مادرید اسپانیا,جاذبه های گردشگری مادرید,جاذبه های مادرید اسپانیا

این موزه با 2132 سال سابقه تاریخی و با بیش از 7000 تابلوی نقاشی و بیش از 700 مجسمه قرن دوازدهم تا نوزدهم میلادی از جمله شاهکارهای نقاشی نقاشان برجسته دنیا مثل رامبراند، بوتیچلی، فرانسیسکو گویا و ... یکی از مهم ترین نقاط دیدنی مادرید است.

کلیسای آلمودنا (Almudena)

باشگاه رئال مادرید اسپانیا,جاذبه های گردشگری مادرید,جاذبه های مادرید اسپانیا

کلیسای جامع شهر با نام آلمودنا در نزدیکی قصر پادشاه (Palacio Real) از دیگر دیدنی های شهر است. این کلیسا در سال 1879 میلادی به سبک گوتیک ساخته شده است. این کلیسا متعلق به کاتولیک هاست و چشم انداز زیبایی دارد. توریست های زیادی روبروی کلیسا در حال تماشا یا عکس گرفتن از قصر زیبای پادشاه اسپانیا (محل اقامت پادشاه) هستند که وسعت محدوده این قصر در حدود 135000 متر مربع با 2800 اتاق است.

میدان آل کالا (Puerta Alcala)

باشگاه رئال مادرید اسپانیا,جاذبه های گردشگری مادرید,جاذبه های مادرید اسپانیا

این میدان در قرن 17 با فرمان پادشاه کارلوس سوم به عنوان دروازه ورود به شهر کوچکی به نام Alcala در نزدیکی مادرید ساخته شد.

ورزشگاه لاس ونتاس (Las Ventas)

باشگاه رئال مادرید اسپانیا,جاذبه های گردشگری مادرید,جاذبه های مادرید اسپانیا

نمی شود از مادرید و اسپانیا گفت اما از گاو بازی چیزی نگفت. اگر دو ماه اردیبهشت یا خرداد در اسپانیا هستید، مسابقات گاوبازی را در ورزشگاه لاس ونتاس فراموش نکنید.

 از دیگر جاهای دیدنی شهر مادرید اسپانیا میتوان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 1. قصر سلطنتی (Palacio Real)
 2. خیابان گران ویا (Gran via)
 3. موزه دیکالزاس(Monasterio las Descalzas Reales)
 4. موزه تیسن (Museo Thyssen Bornemisza)
 5. مرکز رینا سوفیا (Centro de Arte Reina Sofia)
 6. قصر اسکوریال (El Escorial)
 7. موزه سورولا (Sorolla Museum)
 8. کلیسای سن آنتونیو لس آلمانس (San Antonio de los Alemanes)
 9. بنای پازا کاستیا (Plaza de Castilla)
 10. موزه رئال مادرید (Real Madrid Museum)
 11. کتابخانه ملی اسپانیا (National Library of Spain)

خوردنی ها

باشگاه رئال مادرید اسپانیا,جاذبه های گردشگری مادرید,جاذبه های مادرید اسپانیا

 1. سوپ سیر (Sopa de Ajo)
 2. املت سیب زمینی (Tortilla de Patatas)
 3. ماهی کولی طعم دار (Boquerones en Vinagre)
 4. سالاد دریایی (Salpicon de Mariscos)
 5. خوراک گوشت و سبزیجات (Cocido Madrileño)
 6. خوراک کوفته قلقلی (Albondigas)
 7. ماهی مرکب سرخ شده (Bocadillo de Calamares)
 8. خوراک سیرابی (Callos a la Madrilena)
 9. کلوچه شکلاتی یا وانیلی (Buñuelos de Viento)
 10. شکلات داغ با شیرینی چارو (Chocolate con Churros)

غذاهای مادرید در کل خوب است. در مادرید رستوران های ایرانی هم پیدا می شود. همانطور که رستوران های ترکی، عربی، چینی و هندی فراوان است.

خریدنی ها

 1. محصولات چرمی (کیف و کفش و ...)
 2. پوشاک
 3. شال های ابریشمی
 4. بادبزن های رنگی
 5. عروسک های محلی
 6. سی دی های موسیقی اسپانیایی
 7. جواهر و زیور آلات
 8. سرامیک های سنتی
 9. اشیاء عتیقه هنری و صنایع دستی متنوع
 10. پنیر مانچگو
 11. روغن زیتون و محصولات زیتون

حراج (Rebajas Ofertas)

حراج شهر مادرید دوبار در سال اتفاق می افتد اولی در دی ماه (ایام کریسمس و ژانویه) که تا بهمن ماه ادامه دارد و دیگری در تیرماه؛ همزمان با شروع فصل داغ تابستان و کاهش گردشگر است که تا پایان مرداد ادامه پیدا می کند.

مراکز خرید

باشگاه رئال مادرید اسپانیا,جاذبه های گردشگری مادرید,جاذبه های مادرید اسپانیا

 1. منطقه خرید سالامانکا (Salamanca)
 2. خیابان سرانو (Calle Serrano)
 3. مرکز خرید آ ب ث سرانو (A B C Serrano)
 4. مرکز خرید جاردین سرانو (Jardin de Serrano)
 5. خیابان گران ویا (Gran Via)
 6. مجتمع تجاری لاواگودا (La Vaguada)
 7. مجتمع تجاری ال کورته (ElCorte Ingles)
 8. مجتمع تجاری پرینسیپل پیو (Principe Pio)
 9. یک شنبه بازار ال راسترو (El Rastro)
 10. حراجی لاس روزا ویلیج (Las Rozas Village)
 11. حراجی آت لت فکتوری (Outlet Factory)

مراکز تفریحی

ورزشگاه سانتیاگو برنابئو (Estadio Santiago Bernabeu)

باشگاه رئال مادرید اسپانیا,جاذبه های گردشگری مادرید,جاذبه های مادرید اسپانیا

یکی از جذابیت های معروف مادرید فوتبال آن است. نمی شود اسپانیا رفت اما به سراغ فوتبال و باشگاه فوتبال رئال مادرید اسپانیا نرفت، در حالیکه باشگاه آن و باشگاه اتلتیکو مادرید سالانه بارها عاشقان فوتبال را از جاهای مختلف اروپا به اینجا می کشانند.

از دیگر مراکز تفریحی مادرید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پارک رتیرو (Parque del Retiro)
 2. پارک کاپریچو (Parque El Capricho)
 3. باغ گیاه شناسی (Real Jardin Botanico)
 4. پارک اوئسته و معبد دیبود (Parque del Oeste)
 5. لوکوموتیو تفریحی بخار
 6. قطار توت فرنگی (Tren de la Fresa)
 7. موزه و آکواریوم مادرید (Zoo Aquarium de Madrid)
 8. تله کابین تله فریکو (Teleferico)

امنیت

اگر چه میزان جرم و جنایت در مادرید بالا نیست، اما بهتر است از اموال خود چون کیف پول، گذرنامه، تلفن همراه و دوربین به خوبی مراقبت کرده و مانند دیگر شهرهای بزرگ حواستان به اطرافتان باشد. خصوصا در اماکن شلوغی چون مترو، مکان های دیدنی و خیابان های El Rastro ،Puerta del Sol و Plaza Mayor بیشتر مراقب وسایل خود باشید. در ضمن در اطراف موزه "دل پرادو" جیب برهای حرفه ای در قالب گروه های دو یا سه نفره در کمین گردشگران نشسته اند. پیشنهاد می کنیم حتی الامکان از پیاده روی در محله های فقیرنشین اجتناب کنید و بعد از تاریک شدن هوا با تاکسی خود را به مقصد برسانید.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند