روستای هجیج پاوه کرمانشاه

16216 ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی


روستای هجیج کجاست؟

روستای هجیج پاوه در استان کرمانشاه و در شهرستان زیبا و سرسبز پاوه قرار دارد. هجیج یکی از جالب ترین و منحصر به فردترین روستاهای ایران از حیث معماری خانه ها است. خانه هایی سنگی که به صورت پلکانی در دامنه کوه ساخته شده اند. نکته جالب این که این مکان لقب پاکیزه ترین روستای منطقه اورامانات را به خود اختصاص داده است. رودخانه سیروان و طبیعت سرسبز و ناب این روستا یک منظره باورنکردنی را پیش روی شما می گذارد تا از گشت و گذار در آن لذت ببرید. پس از گذشتن از جاده خاکی و عبور از کنار رودخانه سیروان به روستای هجیج می رسید که مردمانی خونگرم و مهمان نواز دارد. این فضای دل انگیز آرامش خاصی به شما می دهد و برای چند روز می تواند از هیاهو و شلوغی شهر دورتان کند.

عکس روستای هجیج پاوه

این روستا 1200 سال قدمت داشته و حدود 53 هکتار است. به علت وجود دو رودخانه در شمال و غرب این منطقه، روستای هجیج شکل گرفت. اهمیت این روستا را اماکن مقدس، معماری شگفت انگیز و طبعیت بکر آن دوچندان می کند. خیابان هایی که به صورت نیم دایره با سنگ فرش پوشیده شده اند و پنجره های آبی رنگی که به سمت دره باز می شوند توجه تان را به خودش جلب می کند. در بافت خانه های هجیج از آجر استفاده نشده و آن ها را با چوب و سنگ ساخته اند. به نظر می رسد شاید به دلیل کمبود زمین برای ساخت و ساز، خانه ها را به شکل پلکانی ساخته باشند.

خانه های روستای هجیج شهرستان پاوه حیاط ندارند، اما به گونه ای ساخته شده اند که از پشت بام همسایه می توان به عنوان حیاط استفاده کرد! این حجم از نزدیک بودن خانه ها به یکدیگر سبب شده تا صفا و صمیمت و همبستگی بیشتری در میان مردم روستا شکل بگیرد. خانه ها به سمت جنوب ساخته شده اند و کاملا پر نور هستند، اما به دلیل سرمای سرسخت زمستان ناچارا دیوارها ضخیم ساخته اند و پنجره ها را کوچک تر انتخاب کرده اند.

بقعه ی امامزاده سید عبید الله که در روستای هجیج قرار دارد برای اهالی این منطقه بسیار قابل احترام است. مسجد جامعی نیز در روستا وجود دارد که بنای چشمگیر و زیبایی است. در ساخت این مسجد از معماری کهن ایرانی استفاده شده و کنده کاری های جالب توجهی روی آن قرار دارد. چله خانه و خانقاه نیز از جمله اماکن مقدسی است که برای عبادت از آن استفاده می کردند. در روستا یک حوض قدیمی وجود دارد که به حوض پیر معروف است. در گذشته آب روستای هجیج شهر پاوه از این حوض تامین می شد؛ علاوه بر آن دارای دو جوی جداگانه زنانه و مردانه جهت وضو گرفتن بود.

اگر با خود لوازم پیک نیک همراه داشته باشید یک سفر خاطره انگیز در روستای هجیج خواهید داشت. همچنین می توانید در رودخانه سیروان به قایق سواری پرداخته و از آن لذت ببرید. کوهنوردی هم یکی از تفریحات سالمی است که در این روستا می توانید به آن بپردازید. قدم زدن در فضای سرسبز و خوش آب و هوای روستای هجیج تجربه یک سفر هیجان انگیز را به شما ارمغان می دهد.

روستای هجیج پاوه از جاذبه های گردشگری کرمانشاه است که شما می توانید در تور کرمانشاه گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس روستای هجیج پاوه: کرمانشاه، 25 کیلومتری شهرستان پاوه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید