تور سمنان گردی

قبل از سفر به سمنان حتما این مطلب را بخوانید 13028 2017/11/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.7]
تاریخچه: بعضی از اهالی سمنان عقیده دارند كه نام قدیم این شهر، سیم لام بوده و این نام را برگرفته از دو فرزند نوح پیغمبر به نام‌ های سیم النبی (سام النبی) و لام النبی ساخته‌ اند. بعدها سیم لام به سمنان تغییر نام پیدا کرد. مقبرهٔ سام و لام در كوه‌ های شمال شرقی شهر سمنان در محلی به نام "پیغمبران" است.

با شنیدن تور سمنان گردی، اولین موردی که به ذهن خطور می کند، کویر و بیابان می باشد. اما جالب اینجاست که علی رغم کویرهای پرستاره و بی آب و علف، طبیعت اطراف این شهر سرسبز هستند و آب و هوایی مطبوع نیز دارند که باعث شده اند تور سمنان گردی بسیار پرطرفدار شود.

شهرت طبیعت دست نخورده و چشم اندازهای دیدنی جنگل ابر بر طبیعت دوستان پوشیده نیست. یکی از جاذبه های کمتر شناخته شده اطراف این شهر نیز آبشار یخی آوستا است که در شهرستان شاهرود قرار گرفته و بهترین زمان بازدید از این منطقه فصل زمستان می باشد.

در تور سمنان می توانیم از بناهای تاریخی که نشان از قدمت دیرینه این استان دارند مانند مسجد تاریخانه، مسجد جامع فریومد و برج پیرعلمدار دیدن کنیم، این بناها از اصلی ترین جاذبه های توریستی سمنان هم به حساب می آیند.

در تور سمنان گردی باید متوجه باشیم که اکثر اهالی شهر سمنان به گویش فارسی سخن می‌ گویند. زبان سمنانی به قدری با سایر گویش های ایرانی نظیر مازندرانی و گیلکی و غیره اختلاف دارد که خود ایرانی‌ ها می‌ گویند، بدون اینکه این زبان‌ ها را فراگرفته باشیم، درک می‌ کنیم ولی زمانیکه دو سمنانی با هم صحبت می‌ کنند، هرگز زبان آنها را متوجه نمی شویم.

در تور سمنان اگر می‌خواهید تنوع طبیعی كم‌ نظیری را ببینید، می‌ توانید از سمنان به شهمیرزاد، از آنجا به فولادمحله و پس از آن به كیاسر بروید و راهتان را به سمت ساری و نهایتا خزرآباد ادامه دهید. این راه را می‌ توانید در یک روز طی نمایید. كویر، كوهستان، جنگل و دریا همه چیزهایی هستند كه در یک روز خواهید دید.

تور سمنان,جاذبه های تاریخی سمنان,جاذبه های توریستی سمنان
اطلاعاتی درباره شهر سمنان
جمعیت
182260 نفر
مساحت
77.5 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
023

بهترین فصل سفر به سمنان

در تور سمنان گردی متوجه میشویم که شهر سمنان دارای موقعیت جغرافیایی و اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی و محدودیت‌ های آب و خاک می باشد و بهترین زمان برای تور سمنان، فصل بهار است. در این فصل می توان بیشترین لذت را از جاذبه های دیدنی سمنان برد.

جاذبه های گردشگری سمنان

شاید تا پیش از تور سمنان گردی، با شنیدن نام این شهر تنها تصاویری از کویرهای خشک و بی آب و علف در ذهنمان نقش ببندد. جالب است بدانیم که علاوه بر کویرهای بی انتها با آسمانی پرستاره، اطراف شهرستان سمنان دارای طبیعت سرسبز و خوش آب و هوایی نیز می باشد.

در فاصله نه چندان دور از شهر گرمسیری سمنان منطقه بسیار خوش آب و هوا و سرسبز شهمیرزاد قرار گرفته است که از مهم ترین مناطق تفریحی استان به شمار می آید،

جاذبه های طبیعی سمنان

آشنایی با جاذبه های طبیعی در تور طبیعت گردی سمنان :

 • پارک های داخل شهری سمنان: پارک جنگلی سوکان، پارک شقایق سمنان، پارک 8 شهریور، پارک 17 شهریور، پارک ملت سرخه و …
 • دریاچه های اطراف سمنان: دریاچه نمک حاج علی قلی، دریاچه نمک (دریاچه آران – دریاچه مسیله)، دریاچه نمک سالینا و …
 • دره های سمنان: دره ایوانکی سمنان
 • کوه های سمنان: کوه شاهوار، چالوئی، قدمگاه، کرکسی، یزدکی و …
 • آب انبارهای سمنان: آب انبار ناسار، آب انبار کارخانه، آب انبار کهنه دژ، آب انبار توکلی و …
 • آبشارهای طبیعی سمنان: آبشار روزیه، آبشار مجن، آبشار نمکی و …
 • جنگل های اطراف سمنان: جنگل ابر، جنگل اولنگ، جنگل دشت شاد، جنگل و آبشار نام نیک و …
 • مناطق تفریحی طبیعی: روستای پاده (آرادان)، روستای تویه دروار (امیرآباد دامغان)، روستای چاشم (شهمیرزاد)، روستای رشم (دامغان)، روستای فرومد (میامی)، روستای قلعه بالا (بیارجمند)، روستای ملاده (مهدی شهر) و …
 • دروازه های سمنان: دروازه ارگ سمنان، ارگ علاء و …
 • کویرهای سمنان: کویر ریگ جن، پارک ملی کویر و …
 • غارهای سمنان: غار دربند، غار شیربند، غار خيج، غار سوخته کوه بیارجمند، غارهای تارون، غار چاه، غار پيرنما و …
 • مناطق حفاظت شده اطراف سمنان: منطقه شکار‌ ممنوع چاه شیرین، منطقه حفاظت‌ شده پرور
 • چشمه های دیدنی اطراف سمنان: چشمه‌ های آب مراد، آب قولنج آبگرم و آبسرد، چشمه معدنی تلخاب، چشمه آب معدنی شورآب، چشمه معدنی نمک دره، چشمه امامزاده محمد زید، چشمه امامزاده عبدالله (ع) و …
 • رودخانه های سمنان: بخشی از کال شور جاجرم، رودخانه حبله رود، رودخانه چشمه علی و …

جاذبه های تاریخی سمنان

در تور سمنان گردی، از نمونه بناهای تاریخی که نشان از قدمت و دیرینگی این استان و شهرستان دارند می توان به مسجد تاریخانه، مسجد جامع فریومد و برج پیرعلمدار، دارالحکومه سمنان، شکارگاه ملاده (خانه ابراهیم خان)، مناره سلجوقیان سمنان، برج چهل‌ دختران، یخدان آتشگاه، دژ چرمینه، تپه ناسار، معدن نمک ملحه، دلفین‌ های نمکی، منار سلجوقی مسجد جامع اشاره نمود.

همچنین “مسجد امام” یکی از مهمترین و زیباترین بناهای تاریخی شهر سمنان می باشد که در دوران حکومت “فتحعلی شاه قاجار”، ساخته شده است. برای ساخت این بنای زیبا، از معماران مطرح آن زمان ایران استفاده شده است.

 • مدارس سمنان: مدرسه حاج فتحعلی بیگ، مدرسه صادق خان و …
 • کاروانسراهای سمنان: کاروانسرای سنگی آهوان، کاروانسرای شاه سلیمانی آهوان، کاروانسراهای شاه عباسی، کاروانسرای شاه سلیمانی و …
 • آرامگاه های سمنان: امامزاده یحیی بن موسی الکاظم، امامزاده علی بن جعفر الصادق، امامزاده علی بن اشرف، بقعه پیغمبران (سام و لام نبی)، امام زاده علویان، امامزاده سی سر و …
 • سدهای اطراف سمنان: سد بیارجمند، سد دامغان، سد شهید صفا، سد شیخ حسن جوری، سد گل رودبار، سد نعیم‌آباد و …
 • گرمابه های سمنان: گرمابه پهنه سمنان، گرمابه حضرت، گرمابه ناسار، گرمابه قلی، گرمابه نخست و …
 • مساجد سمنان: مصلی بزرگ سمنان، مسجد سلطانی، مسجد جامع سمنان، مسجد جامع زاوقان سمنان، مسجد امام سمنان و …
 • مقبره های سمنان: آرامگاه شیخ علاء الدوله سمنانی، مقبره پیر نجم الدین، آرامگاه حکیم الهی، مقبره درویش محمد و …
 • موزه های سمنان: موزه گرمابه پهنه سمنان، پارک موزه دفاع مقدس سمنان، موزه هنرهای معاصر شرق کشور، موزه حیات وحش سمنان، موزه سکه سمنان و …
 • خانه های تاریخی سمنان: قلعه لاسگرد، قلعه‌ های سارو، قلعه پاچنار، قلعه کوشمغان، قلعه زاوغان، قلعه کهن‌ دژ و …

مراکز خرید سمنان

اگر در تور سمنان تمایل به خرید داشتید، معروف ترین مراکز خرید در سمنان عبارتند از: بازار سمنان، بازار شیخ علاء الدوله، مرکز خرید رویال سمنان، مرکز خرید اسکان سمنان، مرکز خرید بردیا سمنان و …

هتل های سمنان

سمنان یکی از شهرهای با تنوع زیستی بسیار بالا در کشور می باشد که در کنارش از مناطق کویری، تا جنگلی و کوهستانی، همه و همه را در دل خود گنجانیده است. همین‌ طور این شهر دارای اماکن تاریخی بسیاری بوده و روی هم رفته یکی از بهترین مقاصد توریستی برای افراد تنوع‌ طلب و ماجراجو می باشد. در تور سمنان گردی، نگران اقامت خود نباشید چون دارای چندین هتل سه و چهار ستاره دارد.

 • هتل های پنج ستاره سمنان: هتل گوتکه مال
 • هتل های چهار ستاره سمنان: هتل خانه گل شهمیرزاد، هتل دربند سمنان و …
 • هتل های سه ستاره سمنان: هتل جهانگردی سمنان و …

سوغات و صنایع دستی سمنان

سمنان از مراکز قابل توجه صنایع دستی کشور است. در تور سمنان گردی با انواع صنایع دستی نظیر قالی بافی، گلیم بافی، نمدمالی، سرامیک و سفال سازی و … آشنا میشویم که هر یک از آنها می تواند سوغات گرانقدری برای بازدیدکنندگان از سمنان به شمار آیند. مهم‌ ترین صنایع دستی سمنان عبارتند از: قالی بافی، گلیم بافی، نمدمالی، چاپ قلمکار، سفالگری، سرامیک و آثار دستباف‌. از مهمترین ره آوردهای شهر سمنان نیز نان سنتی سمنان، گردوی سمنان و پسته سمنان می باشد.

نقشه شهر سمنان

شهر سمنان از سوی خاور با شهرهای دامغان و شاهرود، از شمال به درجزین، مهدی شهر و شهمیرزاد و از باختر با سرخه همسایه می باشد. در طول جغرافیایی ۵۳ درجه و ۲۳ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۳۴ دقیقه واقع شده و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱۱۳۰ متر است.

همواره با شنیدن نام سمنان، اولین موردی که به ذهن خطور می کند، کویر و بیابان می باشد. اما جالب اینجاست که علی رغم کویرهای پرستاره و بی آب و علف، طبیعت اطراف این شهر سرسبز هستند و آب و هوایی مطبوع نیز دارند که باعث شده اند تور سمنان بسیار پرطرفدار شود.

شهرت طبیعت دست نخورده و چشم اندازهای دیدنی جنگل ابر بر طبیعت دوستان پوشیده نیست. یکی از جاذبه های کمتر شناخته شده اطراف این شهر نیز آبشار یخی آوستا است که در شهرستان شاهرود قرار گرفته و بهترین زمان بازدید از این منطقه فصل زمستان می باشد.

از جمله بناهای تاریخی که نشان از قدمت دیرینه این استان دارند نیز می توان به مسجد تاریخانه، مسجد جامع فریومد و برج پیرعلمدار اشاره نمود که از اصلی ترین جاذبه های توریستی سمنان به حساب می آیند.

اکثر اهالی شهر سمنان به گویش فارسی سخن می‌ گویند. زبان سمنانی به قدری با سایر گویش های ایرانی نظیر مازندرانی و گیلکی و غیره اختلاف دارد که خود ایرانی‌ ها می‌ گویند، بدون اینکه این زبان‌ ها را فراگرفته باشیم، درک می‌ کنیم ولی زمانیکه دو سمنانی با هم صحبت می‌ کنند، هرگز زبان آنها را متوجه نمی شویم.

اگر می‌خواهید تنوع طبیعی کم‌ نظیری را ببینید، می‌ توانید از سمنان به شهمیرزاد، از آنجا به فولادمحله و پس از آن به کیاسر بروید و راهتان را به سمت ساری و نهایتا خزرآباد ادامه دهید. این راه را می‌ توانید در یک روز طی نمایید. کویر، کوهستان، جنگل و دریا همه چیزهایی هستند که در یک روز خواهید دید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید