روستای بالاده ساری

18253 ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 3.6]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای بالاده کجاست؟

روستای بالاده کیاسر که در بخش چهاردانگه شهر ساری قرار گرفته به خاطر ویژگی های خاص جغرافیایی، فرهنگی و اقلیمی از ظرفیت ها و جاذبه های طبیعی فراوانی بهره مند است. در حقیقت، روستای بالاده به عنوان منطقه نمونه گردشگری در استان مازندران معرفی شده است. روستای بالاده ساری با روستاهای قلعه، پایین‌ ده، تیله‌ بن و واوسر به پنج‌ پاره‌ ده شهرت دارند. متاسفانه ساخت روستای فعلی مشخص نیست ولی در دوران های دور در این منطقه اقوام سکنا داشتند که آثار قبرستان گبری از آنان باقیمانده است و احتمالا این بقایا به ۲۰۰۰ سال قبل مربوط میشود.

آب و هوای سرد زمستانی در روستای بالاده مازندران باعث میشود تا اهالی این منطقه در پاییز هر سال به سمت دشت این استان مهاجرت کنند و دوباره در اواخر بهار به روستا بازگردند.

بالاده هم اینک بیش از ۳۰۰۰ نفر جمعیت دارد که بیشتر آنان در شهرهای ساری،‌ نکا ، بهشهر و روستاهای اطراف سُکنی دارند.

ارتفاع منطقه، در حدود 2500 تا 2800 متر است و آب و هوای روستا، کوهستانی و سرد می باشد. در ماه آبان، بارش نخستین برف پاییزی بر ارتفاعات کوه چهار نو شروع می شود و تا اوایل خرداد ماه باقی می ماند. سراسر منطقه در فصل بهار پوشیده از گل های رنگارنگ وحشی و شکوفه های درختان می شود و عطر گل های بهاری مشام آدمی را نواخته و منظره های بدیعی را به وجود می آورد.

سمبل و نماد روستای بالاده چهاردانگه، قله شاهدژ است که در شمال روستا قرار گرفته و تا ارتفاع 2500 متری پوشیده از جنگل می باشد.
نشانه ای از دژ و اماکن مسکونی کهن در بالای قله سرسبز شاهدژ مشاهده می شود که در حال حاضر جز تکه های خشت و سنگ چین خرابه هایش، چیزی از آن ها باقی نمانده است.

در دامنه جنوب غربی قله شاهدژ و شمال غربی روستای بالاده، آبشار زیبایی مشاهده می شود که بندگاه نام دارد. آبشار بندگاه در در داخل دره ای بزرگ و در منطقه ای صخره ای و ذغال سنگی واقع شده است. ارتفاع آبشار، 12 متر می باشد. این آبشار در فصل بهار به دلیل ذوب شدن برف های دامنه شاهدژ دارای آب فراوانی است.

دیواره های سنگی آبشار بندگاه ساری، مکانی قابل دسترس و مناسب برای صخره نوردی می باشد و از روستای بالاده تا بستر گت دره که دارای شیب ملایم است حدود 20 دقیقه زمان لازم است تا گردشگر بتواند از زیبایی های آبشار بهره مند گردد. محل آبشار دارای آب و هوای خوش و مناظر زیبا است و برای تفریح خانوادگی و صخره نوردی محل مناسبی می باشد.

آدرس روستای بالاده : مازندران، شهر ساری، جاده کیاسر

عکس های روستای بالاده ساری

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید