پارک جنگلی آبیدر سنندج

14341 2018/03/10
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.6]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پارک جنگلی آبیدر سنندج یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی سنندج می باشد که از چندین باغ و چشمه طبیعی تشکیل شده است.  از باغ امیریه می توان به عنوان بزرگترین باغ این مجموعه نام برد. در این مجموعه تفریحی که در ارتفاعات کوه های آبیدر بزرگ و کوچک سنندج قرار گرفته، بزرگترین سینمای روباز خاورمیانه با پرده ای به ابعاد 12*25 متر و گنجایش 10 هزار نفر احداث شده و به جذابیت های این مجموعه تفریحی کوهستانی افزوده است. 

عکس پارک ابیدر سنندج

نام این مجموعه از کوه آبیدر گرفته شده است. آبیدر در لغت به معنای جایی است که آب فراوان از آن تراوش می کند. در این مجموعه چندین جاذبه گردشگری دیگر نیز وجود دارد که از این میان می توان به کانی شفا، کانی کوچک، کچک (سنگ) قرآن، هفت آسیاب، بان شلانه، باغ امیریه، تاقه دار، خضر زنده، گویزه کویر و ماماتکه اشاره نمود. در حال حاضر در قله آبیدر بزرگ که 2550 متر ارتفاع دارد، یک پناهگاه برای کوهنوردان تهیه شده و ساخت تله کابین نیز در مسیر بین پارک کودک و کوه آبیدر سنندج در دستور کار قرار دارد.

از دلایل محبوبیت پارک آبیدر سنندج در بین مردم شهر و نیز گردشگران می توان به فاصله نزدیک آن به شهر سنندج و نیز وجود چشمه های آب زیرزمینی فراوان در این منطقه اشاره کرد. همچنین به تماشا نشستن منظره شهر از بالای این مجموعه نیز جذابیت خاصی دارد که علاقمندان را به حضور این مجموعه تفریحی ترغیب می کند. در دامنه کوه آبیدر یک پارک جنگلی احداث شده که همه روزه پذیرای گردشگران فراوانی به خصوص در فصول گرم سال می باشد. از امکانات موجود در این پارک تفریحی می توان به کافی شاپ و رستوران های متنوع در قسمت های مختلف آن اشاره کرد.

در این مجموعه چندین مجسمه با نقوش زیبا نیز ساخته شده که به جذابیت های آن افزوده است. یکی از این مجسمه ها نقش برجسته میدان مادر پارک آبیدر سنندج است که از نقوش کشف شده از زیویه الهام گرفته شده است. این نقوش در زمان کاوش های صورت گرفته بر روی قلعه زیویه در سال 1376 و پیدا شدن قطعاتی از یک عاج که بر روی آن نقوش اساطیری شکل بسته بود، الهام گرفته شد.

 مجموعه تفریحی پارک آبیدر بعنوان پرطرفدار ترین تفرجگاه شهر سنندج در ناحیه غربی شهر واقع شده و مسیر دسترسی به آن از انتهای خیابان آبیدر می باشد. تیم نشاط آوران بازدید از این مجموعه تفریحی و تاریخی را به شما پیشنهاد می کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید