روستای کندر کرج

روستای کندر کرج

50968 ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 16 امتیاز : 3.9]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای کندر کرج یکی از زیباترین و مشهورترین روستاهای استان البرز و شهر کرج است. روستای کندر چند سالیست به دلیل وجود باغ گل لاله‌ بسیار مورد محبوبیت مردم قرار گرفته‌است. در ماه اردیبهشت اگر به این منطقه سفر کنید با چشم اندازی فوق العاده از مزرعه گل روبه‌رو خواهید شد. این بار در نشاط آوران کوله‌ی سفری خود را بسته‌ایم و به روستای کندر کرج رفته‌ایم. شما هم در این راه در کنار ما باشید.

روستای کندر کرج کجاست؟

کندر نام روستایی در قسمت شمال شرقی شهر کرج است که در میان کوههای بلند زاگرس محصور می باشد. این روستای خوش آب و هوا به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی کرج، امروزه به مکان مناسبی برای استراحت مردم منطقه و گشت و گذار مسافران بدل شده است. روستای کندر کرج به دلیل قرارگیری در منطقه کوهستانی، 1913 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. روستا کندر کرج دارای مختصات طول شرقی ۱۱ °۵۱ و عرض شمالی ۸۴ °۳۵ می باشد. روستای کندر جاده چالوس با دارا بودن مناظر بدیع و باغهای گیلاس و گلابی، چشم ها را به خود خیره کرده و هر بیننده ای را شیفته طبیعت زیبای خود می کند. در روستای کندر کرج گونه های گیاهی متنوعی می روید که از آن جمله می توان به گون، تیخک و شکر الاله اشاره کرد.

عکس روستای کندر کرج

 

عکس روستای کندر کرج

روستای کندر کرج یکی از روستاهای بکر اطراف کرج است که با این شهر شش کیلومتر فاصله دارد. چشمه های جاری، قلل مرتفع و آب و هوای خنک و مطبوع از جمله خصوصیات روستای کندر البرز می باشد. در کنار آن با وجود جاذبه های تاریخی و فرهنگی و معماری منحصر به فرد و معماری خاص خانه ها، روستای ییلاقی کندر توانسته خود را به یکی از قطب های گردشگری کرج تبدیل کند. روستای کندر استان البرز به دلیل داشتن زمین های پست و هموار مکان مناسبی برای زراعت و دامداری می باشد.

عکس روستای کندر کرج

مناطق دیدنی کندر کرج

همانطور که اشاره شد روستا کندر کرج از حیث تاریخی نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد. یکی از عوامل نشان دهنده تمدن کهن این روستا، وجود چشمه های مقدس در این ناحیه است بطوریکه چشمه های مذکور که با نام مراد آب شناخته می شدند در کنار معبد آناهیتا قرار داشته اند. گفته می شود که به دلیل مقدس بودن منطقه در آن دوران، فقط خانم ها اجازه آوردن آب از چشمه های مقدس را داشته اند. یکی دیگر از نشانه های تاریخ کهن این منطقه، معماری بسیار قدیمی خانه های آن می باشد.

خانه های روستای کندر همگی سنگی می باشند که این سنگ ها از دل کوه استخراج می شده است. در آن دوران برای سست کردن سنگ ها و بیرون کشیدنشان از آتش استفاده می کردند و پس از آن نیز سنگ های بدست آمده را خرد می کرده اند. منطقه چهل بی بی یا چهل دختر نیز یکی از مکانهای تاریخی کندر می باشد. نقل است که چهل دختر برای زیارت به این منطقه مراججعه می کنند که همگی به علت نامعلومی ناپدید می شوند و پس از 2000 سال از وقوع این حادثه برای رفع مشکلاتشان دوباره به این مکان می آیند.

مناطق دیدنی روستای کندر کرج

مناطق دیدنی مذهبی کندر کرج

این روستا در جاده چالوس محل دفن دو تن از نوادگان منسوب به امام موسی کاظم می باشد. امام زاده گان طاهر و عبدالله از فرزندان این امام همام هستند که در سال 700 هجری در این روستا دفن شده اند. چندین سنگ قبر دیگر نیز در محوطه امامزاده به چشم می خورد که قدیمی ترین آنها متعلق به 170 سال قبل می باشد. بر روی هر یک از این سنگ قبرها نشانه های مختلفی درج شده که وجهه اجتماعی و شغل افراد به خاک سپرده شده را نشان می دهد.

مردم کندر به زبان تاتی تکلم می کنند. ریشه مردم کندر به دوران مادها بر می گردد که این افراد برای سکونت، کرج را برگزیدند. دلیل این امر نیز آب و هوای مناسب و زمین های کشاورزی حاصلخیز در آن دوران بوده است. نشاط آوران بازدید از روستای کندر کرج را به عنوان یکی از جاهای دیدنی استان البرز به شما پیشنهاد می کند.

آدرس روستای کندر کرج در 25 کیلومتری شهرستان کرج واقع شده است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • Mehdi Naderi

    در خط های بالای به جای البرز اشتباها زاگرس نوشته شده است لطفا اصلاح کنید

    • afshin

      سلام و درود. خیلی ممنون از نکته‌ای که گفتید. اصلاح شد