دریاچه سبلان اردبیل

17704 2019/04/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دریاچه سبلان اردبیل کجاست؟

دریاچه سبلان در نواحی بزرگ سبلان در استان اردبیل قرار دارد. که مجموعه ای از دیواره ها و مراتع و دریاچه های بزرگ و کوچک است. دریاچه سبلان اردبیل به همراه طبیعت بکر و بی نظیر اطرافش یکی از مناظر شگفت انگیر کشور است. این دریاچه تماشایی که در آن آتشفشان و کوه قرار دارد یکی از زیبا ترین چشم انداز های طبیعی دنیاست.

دریاچه سبلان اردبیل یک دریاچه آتشفشانی به شکل بیضی می باشد و آبی که در داخل آن روان است 25 متر پایین تر از دهانه مخروط آتشفشانی قرار دارد. آب این دریاچه بر اثر بارش برف تامین شده و رنگ آن آبی مایل به سبز است  که حاکی از رشدِ جلبکهایِ سبز در آن است.

این دریاچه در بیشتر ماه های سال یخ زده و تنها در فصل گرم تابستان و ماه های مرداد و شهریور آب می شود.

تمامی قسمت های جنوبی دریاچه قله سبلان اردبیل سراسر از برف پوشیده شده به این دلیل که آفتاب به آن نمی تابد و سنگ ها و صخره های بزرگ آتشفشانی دور تا دور آن را احاطه کرده اند که این پوشش از جنس بازالت، تراکیت بوده، آندزیت است و در درون دریاچه هم وجود دارد.

به دلیل اینکه آب دریاچه سبلان در اردبیل، جز آبها بسیار سبک سولفاته کلسیت سدیک است هیچ موجود زنده ای نمی تواند در آن منطقه زندگی کند. اگر می خواهید حالت آینه ای آب دریاچه را تماشا کنید باید در فصل تابستان به آنجا رفته واز ارتفاع زیاد و نوک قله کوه، آن را نگاه کنید.

شکل ظاهری محل ذخیره آب دریاچه سبلان در اردبیل شبیه به قیف است و دمای آن کاملا برابر با دمای محیط اطرافش می باشد که این ویژگی موجب شده تا این دریاچه نسبت به دیگر دریاچه ها منحصر به فرد تر باشد.

آدرس: در 35 کیلومتری غرب شهر اردبیل و 25 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مشگین شهر

عکس دریاچه سبلان اردبیل

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید