قلعه هزاره میناب

11239 2017/10/10
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قلعه هزاره میناب قدمتی 2500 ساله دارد و در سال 1381 در فهرست آثار ملیبه ثبت رسیده است.

قلعه هزاره در میناب در فاصله 90 کیلومتری از شهر بندرعباس واقع شده است و قدمتی به اندازه 2500 سال حکومت شاهنشاهی در ایران دارد.

قلعه هزاره که به نام قلعه بی بی مینو نیز مشهور است، تنها جاذبه تاریخی شهر میناب می باشد و در واقع یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی موجود در ایران است. نامگذاری بی بی مینو به این دلیل است که مردم منطقه معتقدند شهر میناب را دو شخص به نام های بی بی نازنین و بی بی مینو بنا کرده اند. در گذشته در این شهر دو قلعه وجود داشته که نام این سازنده ها را بر آنها گذاشته اند. امّا متأسفانه قلعه بی بی خاتون به مرور زمان از بین رفته است و تنها قلعه هزاره (بی بی مینو) از غبار زمان در امان مانده است.

شواهد نشان می دهد که از قلعه میناب از دوران هخامنشیان تا ایلخانان به طور پیوسته استفاده می شده و از آن پس تا دوران قاجار نیز کاربرد داشته است. از قلعه تاریخی میناب تا اواخر دوره قاجاریه برای استقرار حاکم محلی استفاده می شده است و برای تحکیم آن، در اطرافش خندقی حفر کرده بودند. گویا در آن زمان همیشه صد سرباز مسلح وظیفه نگهداری از قلعه را به عهده داشته اند.

اثر تاریخی قلعه هزاره میناب بسیار باارزش می باشد که متأسفانه در اثر بی توجهی، به مرور در حال تخریب بوده و طولی نخواهد کشید که به سرنوشت قلعه بی بی خاتون دچار شود. آثار تاریخی با ارزشی مانند این قلعه نیازمند توجه بیشتر مسئولین می باشند تا بتوانند سالیان درازی را و حتی برای آیندگان خودنمایی کنند.

در اواخر دهه 80 شهرداری وقت عرصه قلعه هزاره را که از جاذبه های گردشگری هرمزگان می باشد را برای احداث مجتمع تجاری فروخت و با آغاز عملیات خاکبرداری تعدادی از دالان و تونل های قلعه فرو ریخت. همچنین غارتگران اشیاء باستانی تا به حال بارها در این قلعه اقدام به حفاری کرده اند که همین امر نیاز به محافظت از این قلعه باارزش را بیشتر می کند.

با این اوصاف نشاط آوران بازدید از این جاذبه زیبا را پیشنهاد می کند، زیرا این منطقه هم برای عکاسی مناسب است و هم از نظر تاریخی حس و حالی عجیب به شما می دهد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید