پارک ملی تنگ صیاد شهرکرد

11872 2019/03/07
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پارک ملی تنگ صیاد کجاست؟

تنگ صیاد دارای محوطه نگه داری شده و پارک ملی است که در قسمت شرقی شهرستان شهر کرد و در همسایگی دهات دستگرد امامزاده، در استان چهار محال و بختیاری قرار گرفته است.

سطح این ناحیه تقریبا برابر با ۲۷ هزار هکتار است که تقریبا ۲۱۶۰۰ هکتار آن ناحیه نگه داری شده و ۵۴۰۰ هکتار آن به پارک ملی اختصاص یافته است تنگ صیاد به دلیل داشتن تعداد فراوانی تپه ماهور، محل زندگی خوبی برای انواع قوچ و میش وحشی به حساب می آید. ارتفاع پارک ملی تنگ صیاد در بلندترین قله اش نزدیک به 27000 متر میرسد.

عکس پارک ملی تنگ صیاد شهرکرد

      

در پارک ملی تنگ صیاد شهر کرد، تخته سنگ های عظیمی که عبور از آن ها بسیار دشوار می باشد در قسمت کوهستان های جنوبی وجود دارند که محل زندگی مناسبی برای تعداد بی شماری پلنگ، کل و بز ها ایجاد کرده است.
این منطقه از سال ۱۳۴۹ تا به حال زیر نظر شورای عالی شکار بانی می باشد که هر نوع شکار و غارت در این ناحیه غیر مجاز تلقی می شود.

این ناحیه به علاوه اینکه منطقه ای طبیعی است از آب و هوای معتدلی نیز برخوردار می باشد و هرگاه به شهر کرد سفر کردید می توانید این منطقه را برای تفریح خود انتخاب کنید. وجود دره های قشنگی مثل پاچفت و بستان شیر، زیبایی این محوطه را دوچندان کرده و گزینه مناسبی برای افرادی است که میخواهند از شلوغی شهر چند ساعتی دور بمانند و از سکوت و آرامش این محوطه استفاده کنند.

شرایط اقلیمی تنگ صیاد

پارک ملی تنگ صیاد فرخ شهر دارای نهر های بزرگ و کوچک فراوانی است که آب لازم برای پارک ملی از این نهرها تامین می شود. از نمونه چشمه هایی که در این ناحیه قرار گرفته اند چشمه ی تنگ صیاد، نساء بنو، دره خرس، چشمه ماران، کاسه چی و… هستند.

پوشش گیاهی تنگ صیاد

این ناحیه خصوصیاتی را دارا است که از نظر زیست محیطی ارزش فراوانی دارد، ۲۰ گروه گیاهی و ۲۵۲ نوع گیاه مختص به ۵۲ فرقه که تقریبا ۳۰ نوع اختصاصی ایران است.
این ناحیه مشخص شده سنبل ارزش این ذخیره گاه ژنتیکی یه حساب می آید. اصلی ترین نوع، گیاهان، محدوده تنگ صیاد گون، کرک و جاز می باشد.

گونه های شاخص جانوری تنگ صیاد

بجز انواع مختلف گیاهی، پارک ملی تنگ صیاد دارای انواع مختلف حیوانات نیز هست که ۲۴ نوع پستاندار آن کل و بز، قوچ و میش، پلنگ و روباه، گربه وحشی است.
همینطور ۷۰ نوع پرنده مثل کبک دری، عقاب طلایی و ۲۶ نوع خزنده مانند لاک پشت برکه ای خزری، آگامای الیویه، مار پلنگی و ۴ نوع دوزیست در این ناحیه پیدا و ثبت شده است.
خطر انقراض برای ۴ نوع از پستانداران این محوطه وجود دارد.

جاذبه های گردشگری پارک ملی تنگ صیاد فرخ شهر

گیاهان گوناکون این ناحیه، بودن دورنماها و پرسپکتیو های گوناگون که نتیجه زیبایی مجموعه جاندارانی است که در آنجا زندگی می کندد، سرگرمی های جسمی پر جنبش مثل کوه نوردی، صخره نوردی، همینطور چشمه های متداوم، دیدنی های حیاط وحش، استفاده بی دردسر از راه آسفالت شده، همسایگی استان چهار محال و بختیاری و استان اصفهان، از ویژگی های گردشگری این ناحیه هستند.
تجهیزاتی که شبانه روز در دسترس گردشگران و تماشاچیان این ناحیه قرار دارد عبارت است از دیده بانگاه های محیط بانی استوار فرخشهر، ایرانچر، بستان شیر، آب شر شر، بیدخل و کرچی است که با وجود این پاسگاه ها آسوده خاطر می توانید شب را در این ناحیه سپری کنید.

ویژگی های پارک ملی تنگ صیاد شهرکرد

حدودا ۵/۱ درصد از سطح استان چهار محال و بختیاری به تنگه صیاد اختصاص یافته است. اما به علت های فراوانی، این ناحیه از نظر زیست محیطی و گردشگری، جزو یکی از اصلی ترین بخش های این استان به حساب می آید.
همسایگی این تنگه به دو قطب اصلی اقتصادی مثل فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان، ارزش این ناحیه را دوچندان کرده است.
ولی با عرض تاسف، این ناحیه به علت تعرض های وارد شده مثل گسترش روستایی، شهری، صنعتی، کشاورزی، معدنی، صید های غیر قانونی، تفریحات، نیازمند به آب، شن، ماسه، سنگ و غیره شده است.

آدرس پارک ملی تنگ صیاد: استان چهارمحال و بختیاری، شهرکرد، فرخ شهر، کیلومتر ۱۰ محور مواصلاتی شهرکرد به اصفهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید