vakil-bath-23

حمام وکیل کرمان

5045 ۱۳۹۵/۰۴/۰۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 3.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

حمام وکیل، یکی از حمامهای ایرانی است که در سال 1280 هجری قمری توسط وکیل الملک حاکم عصر قاجار کرمان ساخته شده است. در حال حاضر بنای حمام وکیل کرمان به چایخانه سنتی تغییر کاربری داده است.

بنای حمام قدیمی وکیل در میانه های بازار شهر کرمان قرار دارد. در واقع بازار کرمان از میدان ارگ شروع و به میدان مشتاقیه می رسد. هر بخش از بازار کرمان توسط یکی از حاکمان زمانه خود ساخته شده و به دلیل دارا بودن برخی از ویژگی های منحصر بفردش، شهرت جهانی پیدا کرده و هم چنین این بازار به عنوان طولانی ترین راسته بازار ایران مطرح است.

vakil-bath-24

حمام وکیل به سبک حمام گنجعلی خان و شیوه معماری عصر زندیه و قاجاریه بنا شده است. این بنا که جزء یکی از حمام های تاریخی، سنتی و باستانی کرمان به شمار می رود از سقف تا دیوار آن کاشی کاری و سرامیک کاری صورت گرفته است.

حمام وکیل کرمان دارای دو بخش رختکن و گرمخانه می باشد. ستون های سنگی زیبایی در بنای حمام به کار گرفته شده است. هم چنین در بخش خزینه و گرمخانه حمام وکیل کرمان، حوض بزرگی وجود دارد.

vakil-bath-22

در سال 1369 هجری شمسی، سر در بنا که بر اثر گذشت زمان دچار فرسودگی گشته بود، با توجه به سبک دوره قاجار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. این سردر به طور مستقیم به بازار کرمان مرتبط است.

بنای حمام وکیل در حال حاضر زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان اداره می شود.

vakil-bath-21

حمام وکیل کرمان در سال های اخیر به چایخانه سنتی تبدیل شده و بخش گرمخانه آن نیز، محلی برای صرف غذاهای محلی شده است. هم چنین در چایخانه سنتی وکیل مهمانان و بازدیدکنندگان با فالوده کرمانی، قلیان، چای و انواع نوشیدنی مورد پذیرایی واقع می شوند.

گردشگر عزیز، اگر علاقه مند به بناهای تاریخی هستید و برایتان جذاب و دیدنیست، به این مکان زیبا در شهر کرمان سری بزنید.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 3.7]

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات

  • پاور بانک

    واقعا یکی از زیباترین آثار باستانی ایرانه