روستای برغان کرج

24254 ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

از قدمت این روستا اطلاعات دقیقی در دست نیست اما برخی معتقدند که به دوره قاجار باز می گردد.

روستای برغان کرج از جمله روستاهایی است که علاوه بر جاذبه های طبیعی، از نظر جاذبه های تاریخی نیز بسیار غنی می باشد. رشته کوه های البرز باعث شده اند تا روستای برغان مانند اکثر مناطق کوهستانی در تابستان آب و هوایی معتدل و در زمستان آب و هوایی سرد و خشک داشته باشد. دو رودخانه سنج و شاهرود که از کنار این روستا می گذرند محل تأمین آب طبیعی اهالی روستا هستند.

شاید به دلیل نام آشنا بودن این منطقه، بدانید آدرس روستای برغان کجاست؟ برای رسیدن به روستای برغان در اتوبان کرج به قزوین بعد از دیدن تابلوی کردان به سمت راست بروید همچنین از طریق جاده آتشگاه در مسیر کرج به گوهردشت هم می توانید به این روستا برسید.

جاده برغان کرج دارای درختان فراوانی است که عمر برخی از آن ها به هزار سال هم می رسد. بعد از رسیدن به روستا، حسینیه اعظم بیشتر از همه جلب توجه می کند. در ایام محرم تعزیه بزرگی در آن برگزار می شود که طرفداران زیادی دارد. این حسینیه 500 ساله در کنار پلی که در ورودی آن بنا شده و مسجد جامع 800 ساله روستا قدیمی ترین آثار مذهبی آن هستند. زمان ساخت پل ورودی حسینیه به دوران صفویه برمی گردد و در دوره های بعدی تعمیراتی روی آن انجام شده است. در حال حاضر بنای حسینیه توسط سازمان میراث فرهنگی پوشش داده می شود تا از تخریب بیشتر در امان باشد.

در قسمت شمالی حیاط مسجد درخت چناری نسبتا قطور با طول 12 متر وجود دارد. در نگاه اول شاید چیزی متوجه نشوید اما نزدیک تر که بروید سوراخی را در تنه درخت مشاهده می کنید. داخل تنه کاملا خالی شده است و بیش از ده نفر به راحتی در آن جا می شود. در وسط آن حوضی با سکوهای سنگی برای نشستن درست شده است و وقتی واردش می شوید احساس شادابی وجودتان را فرا می گیرد. اهالی روستا به این درخت بسیار اعتقاد دارند و به آن دخیل می بندند.

تپه کَش کَلا نمادی دیگر از قدمت تاریخی این روستاست. اهالی منطقه کش کلا را قلعه خشک معنی می کنند. گویا در گذشته قلعه ای باستانی در بالای این تپه بوده است که البته امروزه به جز قطعات زیاد سفال یادگار دیگری از آن باقی نمانده است. قدمت این سفال ها به دوره ایلخانی تا قاجاریه باز می گردد.

رو به روی کش کلا یک درخت سیب منحصر به فرد وجود دارد که منظره اطراف خود را تحت تأثیر قرار داده است. این درخت سیب برای اهالی روستا مقدس است و برای گرفتن حاجت به آن دخیل می بندند.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در هر فصلی ک توانستید از این روستا بازدید کنید، زیرا در تمام فصول سال دیدنی می باشد و هر فصلی زیبایی خاص خود را به آن می بخشد. اگر به این روستا مسافرت کردید می توانید توت، لبنیات، عسل و آلوی برغان را به عنوان سوغات با خود به همراه بیاورید.

در ذیل دیگر عکس های روستای برغان کرج را مشاهده می کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید