آبگرم شاهان گرماب فریمان

29739 2015/10/19
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 26 امتیاز : 4.2]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آبگرم شاهان گرماب فریمان در ۵۳ کیلومتری فریمان و ۱۴۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد در دهستان سفید سنگ بخش قلندرآباد فریمان و در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است و دارای چشمه آب گرمی است که حرارت آن به 48 درجه سانتیگراد می رسد و فاقد گوگرد و آمونیاک و شوره است. بنای استخر و دوازده شاه نشین، رختکن آن به شاه سلیمان صفوی منسوب است.

تاثیر شگفت انگیزی که آب معدنی در معالجه امراض دارد باعث ایجاد روایتها و افسانه های زیادی شده است. آب چشمه خواص درمانی فراوانی دارد از جمله: بهبود و التیام عفونتهای پوستی، زخم های مزمن، واریس، رماتیسم، ارتریت، آرتروز، کوفتگی و دردهای عصبی را شامل می شود.

آبگرم شاهان گرماب فریمان یکی از سه آب معدنی است که دارای خاصیت درمانی فوق العاده و قابل شرب در دنیا است و تنها آب گرم معدنی قابل شرب در ایران است که از گذشته های دور مورد استفاده مردم سراسر کشور بوده است. نزدیک بودن این آب گرم به مشهد به اهمیت این مکان می افزاید.

اثر درمانی آبگرم شاهان گرماب فریمان بر روی امراض پوستی مربوط به گوگرد نیست بلکه مربوط به سیلیکات های موجود در آن است و چون املاح زیادی ندارد نوشیدن آن بی ضرر می باشد و برای معالجه سنگهای مجاری ادراری و بیماری اگزما فوق العاده مفید است.

بنای واقع در این مکان دارای کتیبه ای است که سال ساخت آن 1087 هجری قمری و به دستور شاه سلیمان صفوی بوده است. مسیر اصلی چشمه آب گرم فریمان جاده مشهد – تربت جام است که حدود 10 کیلومتر بعد از فریمان به سمت شمال، جاده روستای سفید سنگ و در کنار روستای شاهان گرماب می توان به آن رسید.

آبگرم شاهان گرماب فریمان قابل شرب است و همین خصوصیت باعث شده چشمه آبگرم شاهان گرماب به عنوان یکی از منحصرترین چشمه های آبگرم جهان بر فراز تپه ای خودنمایی کند.

این مکان در حال حاضر یکسری مشکلات نیز دارد که در حال بهبود این مشکلات هستند، از جمله این موارد :

1) محیط غیر بهداشتی حمام ها

2) مستهلک بودن تاسیسات آبگرم شاهان گرماب

3) وجود کشتارگاه غیر بهداشتی برای نذورات مراجعین

4) وجود مسیر خاکی در راه منتهی به آبگرم شاهان گرماب

5) عدم اشتغال و وجود بیکاری برای ساکنین منطقه شاهان گرماب

6) عدم وجود آب شرب و بهداشتی در منطقه شاهان گرماب

7) گرفتن لای و رسوب در خروجی سرچشمه آبگرم شاهان گرماب و کم شدن فشار آب آن به دلیل عدم بهره برداری مناسب و نفوذ در خاک های اطراف

8) عدم رسیدگی و مرمت و حفظ بنای ثبتی 1200 ساله و آب انبار شاهان گرماب توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

عکس شاهان گرماب فریمان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
 • محمدرضا عارف نیا

  امید است خیرین و متولیان و سازمان میراث فرهنگی عنایت بیشتری به این مکانهای فرهنگی و مورد استفاده عموم بنمایند . انشاالله
  محمدرضا عارف نیا

 • بهار

  واقعا همچین مکانهای در اطراف شهرهای مهمی چون مشهد داربم ولی افسوس اینطور از بین رفته اند… وبلا استفاده هستند… مگه این مکان چه کم داره از سرعین اردبیل با اون همه جاذبه توریستیش… واقعا متاسفم برای مسئولین…

 • علی

  من بچه بودم کلاس دوم با یک اتوبوس از نیشابور نظری اوردیم انجا و شب انجا خوابیدیم و خیلی خوش گذشت دو ساعت زنانه بود و دو ساعت مردانه و بصورت دو تا استخر بود و سر پوشیده و ورودی هم می گرفتندد الان می گن تعطیل شده و ان استخر ها بعلت بهداشتی تعطیل ذشده و من یه نظری دارم می خوام با ز بصورت دسته ئجمعی بریم اونجا خدا کنه استخر های اب گرمش درست شده باشه

 • عباط

  سلام ایا هم اکنون باز است یا نه ۱۳۹۵

 • علیرضا

  اگر اینجا یک امامزاده داشت همچین بهش میرسیدند