تور اراک گردی

قبل از سفر به اراک حتما این مطلب را بخوانید 13370 ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه: تاریخچه اراک به کمی بیشتر از دو قرن پیش و دوره قاجار و سلطنت فتحعلی شاه برمیگردد و به همین دلیل این شهر از جمله شهرهای تازه تاسیس کشور به حساب می آید. نام این شهر در ابتدا از یک قلعه نظامی به نام سلطان‌ آباد گرفته شده بود که در سال 1316 به اراک تغییر کرد.

در این مقاله می خواهیم به مرکز کشور و استان مرکزی و همچنین مرکز این استان یعنی شهر اراک سفر کنیم و با جاذبه های گردشگری این شهر زیبا بیشتر آشنا شویم. شهر اراک از جمله شهر های صنعتی کشور می باشد و همچنین چهارمین قطب صنعتی کشور به حساب می آید. در اراک اقوام و مذهب های گوناگونی به چشم می خورد اما اکثر مردم این شهر مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند و فقط بخش محدودی از مردم مسیحی و بهائی می باشند.

با اینکه اراک از جمله شهرهای تازه تاسیس کشور به حساب می آید و قدمت بیشتر بناهای تاریخی آن به دوره قاجاریه برمیگردد، اما جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. پیشنهاد ما این است که در ادامه مقاله تور گردشگری اراک با نشاط آوران همراه باشید تا شما را بیشتر با زیبایی ها و جاذبه های طبیعی و تاریخی اراک و همچنین تورهای اراک گردی آشنا کنیم.

تاریخچه اراک,تور اراک گردی,تور طبیعت گردی اراک
اطلاعاتی درباره شهر اراک
جمعیت
520000
مساحت
5345 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
086
تاریخ ثبت شهر
1316

بهترین فصل سفر به اراک

برای شهر اراک دو اقلیم خشک و خشک و سرد تعریف شده است و اقلیم آن بسیار مشابه اقلیم فلات مرکزی ایران می باشد. زمستان های اراک معمولا طولانی است و حدود شش ماه طول می کشد و مدت روزهای یخبندان آن بین 60 تا 120 روز می باشد. در عوض پاییز و بهار این شهر بسیار کوتاه می باشد و میانگین دما در گرم ترین روزهای تابستان در این شهر به 27 درجه سانتیگراد می رسد. بهترین زمان برای تور اراک گردی و سفر به این شهر از اواسط اردیبهشت ماه تا اوایل تیرماه می باشد.

جاذبه های گردشگری اراک

استان مرکزی از ظرفیت های مناسبی جهت جذب گردشگر برخوردار است و تا کنون بیش از 800 جاذبه گردشگری این استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌ است. شهر اراک نیز به عنوان مرکز این استان از این قاعده مستثنی نبوده و جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. جاذبه های توریستی اراک در دو بخش طبیعی و تاریخی طبقه بندی می شوند. قدمت اکثر جاذبه های تاریخی اراک به دلیل تازه تاسیس بودن این شهر به کمتر از 200 سال پیش برمیگردد اما سازه های ارزشمند زیادی در همین مدت کوتاه در این شهر بنا شده اند که از ارزش بالایی برخوردار هستند. علاوه بر این اراک جاذبه های طبیعی فراوانی از جمله غارها، چشمه ها و تالاب ها را در خود جای داده است که هرساله گردشگران زیادی را از طریق تور اراک گردی به سوی این شهر می کشاند.

جاذبه های طبیعی اراک

شهر اراک از لحاظ جغرافیایی در جایگاه منحصر به فردی قرار دارد. این شهر در منطقه ای از کشور قرار گرفته از که از لحاظ غاز زایی پتانسیل بالایی دارد و غارهای همچون غار سفید خانی، انجدان و غار آسیلی در این شهر واقع شده اند. علاوه بر این جاذبه های طبیعی دیگری همچون چشمه ها، سراب ها، تالاب ها و … باعث شده اند که هرساله گردشگران زیادی از طریق تور طبیعت گردی اراک به این شهر زیبا سفر کنند. برخی از جاذبه های طبیعی اراک به شرح زیر می باشند.

جاذبه های تاریخی اراک

شهر اراک به علت قدمت کمی که دارد (کمتر 250 سال) یک شهر تازه تاسیس به حساب می آید و اکثر بناهای تاریخی آن نیز در همان زمان و دوره قاجاریه ساخته شده است. اما در همین مدت کوتاه بناهای ارزشمندی در اراک ساخته شده که از جمله آن ها می توان به  مجموعه بازار بزرگ اراک اشاره کرد. علاوه بر این کلیسای مسروپ، بنای تاریخی کاروانسرا اراک، حمام تاریخی چهار فصل و … از جمله بناها و جاذبه های تاریخی اراک محسوب می شوند که هرساله گردشگران زیادی برای بازدید از این سازه های تاریخی راهی تور اراک گردی می شوند.

مراکز خرید اراک

وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی در اراک این شهر را تبدیل به یک شهر توریستی کرده است و از جمله ویژگی های شهر های توریستی وجود مراکز خرید متعدد در آنها می باشد که اراک نیز از این قاعده مستثنی نیست. مجموعه تاریخی بازار اراک یکی از اصلی ترین و در عین حال جذاب ترین مراکز خرید اراک می باشد و در کنار این بنای تاریخی چندین مرکز خرید مدرن نیز در این شهر به چشم می خورد. لیست مراکز خرید اراک به شرح زیر می باشد.

مراکز خرید اراک : مجموعه تاریخی بازار اراک، مجتمع تجاری آسمان اراک، مرکز خرید پاسارگاد اراک، پاساژ اسلامی اراک، مرکز خرید خاتم اراک، پاساژ امیرکبیر اراک و …

هتل های اراک

اگر قصد سفر به اراک را چه به صورت انفرادی و چه با تور اراک گردی دارید، باید از محل های اقامتی و استراحتگاه های این شهر مطلع باشید. در اراک چندین هتل مجلل ساخته شده که هر یک خدمات متنوعی را به گردشگران اراعه میدهند. لیست هتل های شهر اراک به شرح زیر می باشد.

  • هتل پنج ستاره اراک : هتل امیرکبیر اراک
  • هتل های چهار ستاره اراک : هتل پیام اراک، هتل زاگرس اراک
  • هتل های سه ستاره اراک : هتل آفتاب اراک، هتل معلم اراک

سوغات و صنایع دستی اراک

شهر اراک نیز مانند سایر شهرهای کشور سوغات و صنایع دستی منحصر به فرد خود را دارد. در این شهر مانند بسیاری از شهرهای کشور هنرهای بافندگی همچون گلیم بافی و قالی بافی رواج دارد و علاوه بر این مسگری از منابع درآمد قدیمی مردم این شهر می باشد. اراک سوغات ویژه ای هم دارد که از جمله آن ها می توان به لبنیات، گردو، بادام، شیره انگور و باسلوق اشاره کرد. همچنین انار ساوه محصول شهرستان ساوه در نزدیکی اراک می باشد که از شهرت جهانی برخوردار است و می تواند یکی از سوغاتی های ویژه این شهر تلقی شود.

نقشه شهر اراک

شهر اراک در ارتفاع 1743 متری از سطح دریا واقع شده است و از شمال و جنوب به ترتیب به شهرستان های تفرش و فراهان و خمین و از شرق و غرب به ترتیب به شهر قم و شهرستان خنداب راه دارد. طول جغرافیایی اراک 49 درجه و 40 دقیقه و عرض جغرافیایی آن 30 درجه می باشد. شما می توانید نقشه این شهر را از معابر ورودی آن دریافت کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید