کاخ ساسانی سروستان فارس

11724 2019/08/06
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه کاخ ساسان سروستان به دوران ساسانیان مربوط می شود.

کاخ ساسانی سروستان کجاست؟

کاخ ساسانی در سروستان یکی از تاریخی ترین آثار ایران است که متعلق به بهرام گور ساسانی می باشد و در استان فارس واقع شده است.
ایران در طول تاریخ سلسه قدرت های زیادی را در خود دیده است و از آن ها میراث غنی و گران بهایی به یادگار مانده است. کاخ سروستان هم یکی از میراث های گران بهای ایران است که یادگاری از دوران حکومت و عظمت ادوار مختلف بوده.

عکس کاخ ساسان سروستان

در مورد کاخ ساسان سروستان باید بگوییم که به دستور ” مهر نرسی” وزیر بهرام گور ساسانی ساخته شد و در ساخت آن از مصالحی همچون سنگ و گچ استفاده شده است.

مساحت این کاخ 25 هکتار است. این بنا یک ایوان مربعی شکل دارد که طول عرض آن 13 متر است و ارتفاعش به 18 متر می رسد.

این ایوان چند در ورودی دارد که یکی از آن ها به تالار اصلی و دیگری به چهار حیاط متصل می شود. در ضلع شمالی کاخ ایوانی دیگر وجود دارد که با چند پله به محوطه بیرونی کاخ منتهی می شود.

در هر دو قسمت این ایوان دو اتاق کوچک وجود دارد که با طاق های گهواره ای شکل تزیین شده اند. برای ساخت گنبدها و بنا شدن شان بر روی ساختمان از فیلپوش و ستون استفاده کرده اند.

اکثر مردم در گذشته تصور می کردند که کاخ ساسانی در سروستان متعلق به دوران هخامنشیان است، اما در سال 1910 میلادی، باستان شناسی آلمانی با نام ارنست امیل هرنسفلند در سفرش به ایران و تحقیقاتش بر روی این کاخ متوجه شد که این کاخ متعلق به دوران حکومت و پادشاهی بهرام پنجم ساسانی است. البته هنوز هم به صورت قطعی مشخص نیست که این کاخ متعلق به چه دوره ای می باشد، اما اکثر باستان شناسان مانند هرتسفلند فکر می کنند.

بهترین زمان بازدید از کاخ ساسان سروستان فارس فصل بهار است، چراکه در این فصل آب و هوا بسیار مطبوع و دلپذیر است. به شما پیشنهاد می کنیم پیش از سفر به این منطقه حتما شرایط و امکانات رفاهی را بسنجید، زیرا در این مکان هیچگونه امکانات رفاهی اعم از رستوران، بوفه، سرویس بهداشتی وجود ندارد.متاسفانه به دلیل بی توجهی مسئولین، این کاخ در حال تخریب است و به شدت دچار نم زدگی و نابودی قرار گرفته.

کاخ باستانی سروستان یکی از جاذبه های تاریخی استان فارس است که در تاریخ 24 شهریور 1310 با شماره ثبت 23 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. شما می توانید در تور شیراز گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس کاخ ساسانی سروستان: استان فارس، 9 کیلومتری جنوب غربی شهرستان سروستان، مسیر منتهی به روستای نظرآباد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید