دریاچه الندان ساری

15294 ۱۳۹۵/۰۳/۰۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.8]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دریاچه الندان ساری کجاست؟

دریاچه الندان در ساری یکی از جاذبه های طبیعی استان مازندران است که در منطقه جنگلی پله الندان در شهرستان ساری قرار گرفته و نامش را از این منطقه جنگلی گرفته است.

نام دیگر دریاچه الندان، آب بندان پله ازنی می باشد، که نام آن هم برگرفته از روستای ازنی از توابع بخش چهار دانگه ساری است که در نزدیکی این دریاچه مشهود است. وجود درختان پهن بلند در اطراف دریاچه و آب بندان وسیع داخل آن منظره ای بی بدیلی را ایجاد نموده است.

عکس دریاچه الندان

آب بندان پله ازنی در میان جنگل های سر به فلک کشیده و وسیع پله واقع شده و دارای وسعتی برابر با 17 هکتار می باشد. این آب بندان در موقع بارندگی به 30 هکتار در روز نیز می رسد.

در اوایل بهار، در اطراف دریاچه الندان ساری، گل های بنفشه و الزی رویش نموده و انواع سبزی های معطر و دارویی یافت می شود.

نزدیکترین راه به دریاچه الندان ساری، روستای ازنی است که  مسیر جاده ای آن تا روستا آسفالت می باشد و از آنجا تا دریاچه به فاصله تقریبا یک و نیم کیلومتری راه خاکی را باید پیمود.

تأمین آب آب بندان پله ازنی از طریق نزولات آسمانی است و رودخانه ای در اطرافش جریان ندارد. ماندگاری بیشتر آب به خاطر عدم نفوذ ناپذیری خاک آب بندان می باشد. همچنین در اثر اندکی بارش باران و برف آب ها به خاطر نحوه قرار گیری و نوع خاک آن به سمت آب بندان جریان پیدا می کنند. کاربرد های دریاچه الندان با رها سازی ماهی در آن افزایش پیدا نموده است، همچنین ماهیگیری در دریاچه الندان آزاد می باشد.

آب گوارایی در رودخانه ای در آن سوی آب بندان پله وجود داشته که برای نوشیدن بسیار مناسب است. این بخاطر نبود هیچ سکونت گاه انسانی از سرچشمه رودخانه تا محل اتصالش به اراضی کشاورزی بوده که باعث شده آب آن آلوده نشود. منبع اصلی آب دریاچه از شالیزیری روستاهای ازنی، مازارستاق، لسفرم، کنتا، دیدو و زلم تأمین می گردد. 

در گذشته های دور، محل فعلی آب بندان پله ساری محل رویش گیاه گاله بوده و مردمان روستاهای اطراف برای پوشش بام های خود از آن بهره می بردند.

در پیرامون آب بندان پله ازنی درختان مختلفی نظیر راش، ممرز، بلوط، ملچ و نمدار دیده می شود.

آببندان پله ازنی از زیبایی های استان مازندران است که شما می توانید در تور ساری گردی به این طبیعت بکر هم سری بزنید و آرامش بگیرید.

آدرس دریاچه الندان ساری : مازندران، شهر ساری، جاده دریاچه الندان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید