flower-garden-6

باغ گلهای اصفهان

23675 2016/10/22
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.2]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

باغ گلهای اصفهان در دهه 70 در نزدیکی رود زاینده رود به بهره برداری رسید. این باغ در جهت افزایش فضای سبز و بهبود فضاسازی در آن دوران به اجرا رسیده است. در این باغ گل می توان آشنایی کاملی با انواع گل و گیاه را پیدا کرد، در این باغ از 395 گونه گیاهان متنوع استفاده شده است. وسعت این باغ به 2500 متر می رسد.

مشخصات اولیه باغ گل اصفهان

باغ گلها در اصفهان و در نزدیکی رود زاینده رود واقع شده، این باغ زیبا پر از گل های رنگارنگ و خوشبو است. یکی از پروژه های بزرگ در دهه هفتاد بشمار می رود که با خاصیت چند عملکردی خود، گردشگران و مسافران زیادی را به اصفهان دعوت کرده است. از ویژگی های این باغ می توان به نوع طراحی سایت پلان آن اشاره کرد، سایتی که دارای طراحی های مختلفی در زمینه ی خود می باشد.

در قلب و مرکز این باغ راسته ای از جوی آب را مشاهده می کنید که برگرفته از طراحی باغ های ایرانی با طول 300 متر است. در قسمت جنوبی پارک می توان شاهد دو برکه پر آب با گلهای زنبق و نیلوفر آبی بود. در جبهه شرقی آمفی تئاتر رو باز را نظاره می کنید که با گلهای فراوانی تزئین شده، در جبهه غربی پاویون ورودی می باشد که تشکیلات ورود (نگهبانی، پارکینگ) نیز در همین جبهه در نظر گرفته شده است. در جبهه ی شمالی آن می توانید از باغ گیاهان دارویی، آلاچیق و لابیرنت دیدن کنید.

هدف راه اندازی باغ گلها

flower-garden-5

باغ گلها اصفهان یک مرکز چند عملکردی با رویکرد تفریحی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی است. این پروژه می تواند برای عموم مردم کار ساز باشد، خانواده ها می توانند از آن به عنوان اوقات خوش و وقت گذرانی استفاده کنند، محققان می توانند از این باغ جهت هدف های علمی خود بهره مند شوند، و به طور کلی برای محیط شهر فضایی آرام و توام با آموزش و نشاط است.

یکی دیگر از اهداف راه اندازی باغ گلهای اصفهان، تولید هوایی پاک و محیطی سرشار از زیبایی برای شهروندان و گردشگران می باشد. محیطی برای گذراندن اوقات فراغت، کمک به محیط زیست، ایجاد باغ ایرانی با ترکیب فضاهای سنتی و معاصر، مورد توجه قرار دادن افراد و شناسایی گیاهان و گلها به عموم مردم از دیگراهداف راه اندازی باغ گلها می باشد.

بخش های باغ گلهای اصفهان

flower-garden-3

همانطور که در متن فوق گفته شد باغ گلها از قسمت ها و بخش های متعدد و متفاوتی تشکیل شده است. در این باغ می توانید از قسمت های مختلف آن از جمله پارکینگ، پاویون ورودی، لابیرنت، کلبه روستایی، باغ صخره ای، آبشار، برکه، طرح فرش ایرانی، آلاچیق، کلکسیون سوزنی برکان، دمنوش خانه، کلکسیون رز، طرح باغ ژاپنی، طرح باغ فرانسوی، گلخانه کاکتوس، کلکسیون گیاهان دارویی، غرفه فروش و آموزش، کلکسیون گل و فلاورباکس، کلکسیون گیاهان پوششی، نمازخانه و سرویس بهداشتی استفاده کنید و لذت ببرید.

flower-garden-4

طبیعت اصفهان بسیار زیباست و زیبایی دو چندان آن را می توانید در باغ گلها مشاهده کنید. در باغ صخره ای این مجموعه 250 نوع گیاهان صخره ای وجود دارد، آبشار باغ که در سمت شرقی و انتهای آن می باشد حدود 4 متر ارتفاع دارد. برای لطافت بخشی بیشتر به محیط و پرورش گیاهان آبزی قسمتی را به شکل برکه طراحی و اجرا کرده اند. سطح کلی باغ به صورتی طراحی شده که در مرکز آن به یک گشایش فضایی (طرح فرش ایرانی) می رسد، حدود معابر سایت 500 متر است.

flower-garden-8

باغ اصفهان دارای گل ها و گیاهان متفاوتی است، گلی که طرفداران زیادی دارد گل رز است و در این باغ نیز فضایی خاص را به آن اختصاص داده اند. در باغ گیاهان پیازی 38 گونه یافت می شود که مساحت آن 740 متر مربع می باشد.

در بخش درختان سوزنی برگ، 86 گونه درخت کاشته شده که به مساحت 2166 مترمربع رسیده است. لابیرنت این باغ در قسمت شمال غربی سایت قرار دارد که با استفاده از پرچین های مناسب و سرسبز طراحی گردید.

flower-garden-1

در مجموعه گیاهان دارویی باغ می توانید 132 گونه گیاه دارویی را مشاهده کنید، مساحت این قسمت حدود 1170 مترمربع می باشد. گونه های داوودی در حدود 900 مترمربع کار شده اند و 26 گونه گیاهی در این قسمت از گلهای داوودی یافت می شود.

این مجموعه دارای محوطه نگهداری از کودکان، آمفی تئاتر رو باز برای نمایشگاه ها و همایش های جانبی، آب نما و باغ ژاپنی ها می باشد. این باغ در مجاورت زاینده رود قرار گرفته و از خوش آب هوا ترین قسمت های اصفهان است، دلیل سرسبزی این باغ نیز می تواند همین باشد.

پیشنهاد ما

flower-garden-2

جاذبه های دیدنی اصفهان بسیار زیاد است و برای دیدن تک تک آنها باید زمان زیادی را صرف کنید اما به شما توصیه میکنیم برای گذراندن اوقات خوشی در کنار خانواده و هنر اصفهانیان عزیز به باغ گلهای اصفهان بروید و از قسمت های مختلفش دیدن کنید.

آدرس باغ گلهای اصفهان : اصفهان، میدان بزرگمهر، خیابان سلمان فارسی، باغ گلهای اصفهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید