عمارت مفخم بجنورد

13326 ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس

عمارت مفخم بجنورد یکی از آثار بجامانده از دوران حکومت ناصر الدین شاه قاجار است که به دستور یارمحمدخان سهام الدوله در مجموعه دارالحکومه بنا گردید.

عمارت مفخم بجنورد کجاست؟

عمارت مفخم خراسان شمالی به عنوان یکی از شاخص ترین آثار بجامانده از دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار می باشد که در شمال شرقی شهر بجنورد واقع شده است. زیبایی های این اثر تاریخی با معماری خیره کننده و ذوق هنری بکار رفته در آن، هر بیننده ای را محصور و شگفت زده می کند. مفخم خانه بجنورد در باغ بزرگی قرار دارد که به مجموعه دارالحکومه مفخم مشهور می باشد. در این مجموعه چند بنای دیگر مانند کلاه فرنگی، آیینه خانه و حوضخانه قرار داشته است. پس از وقوع زلزله مهیب بجنورد بخش هایی از این مجموعه از بین رفت و امروزه فقط عمارت و آیینه خانه مفخم به جای مانده. بانی این عمارت تاریخی یارمحمدخان سهام الدوله (حاکم وقت بجنورد) بوده است.

عمارت سردار مفخم بجنورد از 32 اتاق و دو تالار تشکیل شده که داخل آن با آیینه کاری، گچبری های زیبا و کاشی های منحصر به فرد مزین گشته است. معمار این اثر تاریخی ممتحن الملک شقاقی بوده است. درهای ورودی این عمارت دو طبقه در ضلع های شرقی و غربی واقع شده که توسط 18 پله به طبقه فوقانی راه پیدا می کنند. در هر یک از طبقات آن نیز دو ایوان در ضلع های شمالی و جنوبی قرار دارد که پنجره اتاق ها رو به این ایوان ها باز می شود. ایوانهای طبقه اول دارای 38 متر طول و 3/14 متر عرض می باشند و نه ستون بزرگ هشت ضلعی در جلوی هر کدام از آنها قرار دارد. بار سقف و طبقه فوقانی نیز توسط دو نیم ستون آجری تحمل می شود. ستون های طبقه بالایی نیز بصورت استوانه ای طراحی شده اند. ستونهای قرار گرفته در ایوان ضلع شمالی با کاشی های رنگی تزیین شده است. سقف شیروانی بنای عمارت مفخم با ورق گالوانیزه پوشش داده شده است. البته در ابتدای ساخت بنا سقف عمارت با تیر ارس و پوشش سفالی ساخته شده بود اما پس از وقوع آتش سوزی در سال 1316 سقف تخریب شد و مورد مرمت قرار گرفت.

عمارت مفخم در بجنورد امروزه محل استقرار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی است. در حال حاضر موزه مردم شناسی بجنورد در آن برپا می باشد. در روبروی این بنا نیز آیینه خانه مفخم بجنورد قرار دارد که امکان بازدید از آن برای گردشگران فراهم می باشد. نشاط آوران بازدید از آیینه خانه و عمارت مفخم بجنورد را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری بجنورد، به شما پیشنهاد می کند.

عمارت سردار مفخم بجنورد یکی از جاذبه های تاریخی خراسان شمالی می باشد که در تاریخ 10 شهریور 1352 و با شماره ثبت 952 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و شما می توانید در تور بوجنورد گردی از این مکان هم بازدید کنید.

آدرس عمارت مفخم بجنورد : استان خراسان شمالی، شهر بجنورد، خیابان شهدا

عکس های عمارت مفخم بجنورد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید