آرامگاه حکیم الهی سمنانی

15411 ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آرامگاه حکیم الهی سمنانی در سال 1327 هجری شمسی بنا شده است.

حاج ملّا علی حکیم الهی سمنانی از حاکمان بزرگ و علمای متبحر قرن اخیر بوده که در بین مردم سمنان و دیگر شهرهای اطراف شهرت خاصی داشته است.

ملا حکیم الهی سمنانی فرزند حاج محمد صادق در سال ۱۲۴۳ قمری در سمنان متولد شد و پس از گذراندن سختی بسیار که سال ها از سوی حکام آن زمان بر مردم تحمیل می شد و با نداشتن امکانات مادی در کمال زهد و تقوی به کسب علوم الهی پرداخت و پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی جهت تکمیل دروس خود به شهرهای کربلا، نجف و نیز تهران و اصفهان مهاجرت کرده و از علمای صاحب نام و مشهور آن زمانه کسب فیض نمود است. پس از طی کردن مدارج عالی علمی به زادگاه خودش، سمنان مراجعت کرد و در آنجا سکنی گزید.

بزرگان آن دوران گفته اند که کمتر دیده شده بود ملا حکیم الهی سمنانی عصبانی شود و یا به کسی احترام نگذارد، ایشان صاحب کمالات اخلاقی و پسندیده ای بوده اند.

ملا حکیم الهی سمنانی به لحاظ داشتن پایگاه معنوی در بین عموم جامعه از محبوبیت خاصی برخوردار بود و در زمان اذان جهت اقامه نماز ظهر و عصر و عشا به مسجد جامع سمنان می رفت و نماز می گذارد و مردم را ارشاد و هدایت می کرد. با داشتن اینگونه رفتاری، ملّا حکیم به یک شخصیت روحانی و معنوی در بین مردم تبدیل شد و تا به اکنون حکایات و ضرب المثل های آن حکیم بزرگوار بر سر زبان ها جاری است.

این حکیم فرزانه در سال ۱۳۲۳ هجری قمری در سمنان درگذشت. بر روی کتیبه ای از کاشی که بر پیشانی ایوان مشرف به خیابان واقع شده است سال تولد وی رمضان ۱۲۴۳ هجری قمری و وفاتش ربیع الاوّل سال ۱۳۲۳ هجری قمری درج شده است. پس از وفات وی، نوه اش حاج عبدالجواد الهی، مقبره حاج ملّا علی سمنانی را در سال 1327 هجری شمسی بنا نهاد.

آدرس آرامگاه حاج ملّا علی سمنانی در خیابان حکیم الهی و روبروی دبیرستان دهخدا می باشد. آرامگاه حکیم الهی سمنانی در نزدیکی میدان امام خمینی سمنان، در کنار ایوانی به طول پنج متر و داخل صحن سرسبز و با صفایی در فضای باز قرار گرفته است.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند اگر به شهرستان سمنان سفر کردید، از این آرامگاه که از جاذبه های گردشگری سمنان می باشد، بازدید نمایید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید