MENUMENU
051-36040039

آرامگاه حکیم الهی سمنانی

4074 ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آرامگاه حکیم الهی سمنانی در سال 1327 هجری شمسی بنا شده است.

حاج ملّا علی حکیم الهی سمنانی از حاکمان بزرگ و علمای متبحر قرن اخیر بوده كه در بین مردم سمنان و دیگر شهرهای اطراف شهرت خاصی داشته است.

ملا حکیم الهی سمنانی فرزند حاج محمد صادق در سال ۱۲۴۳ قمری در سمنان متولد شد و پس از گذراندن سختی بسیار که سال ها از سوی حكام آن زمان بر مردم تحمیل می شد و با نداشتن امكانات مادی در كمال زهد و تقوی به كسب علوم الهی پرداخت و پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی جهت تكمیل دروس خود به شهرهای كربلا، نجف و نیز تهران و اصفهان مهاجرت کرده و از علمای صاحب نام و مشهور آن زمانه كسب فیض نمود است. پس از طی کردن مدارج عالی علمی به زادگاه خودش، سمنان مراجعت كرد و در آنجا سكنی گزید.

آرامگاه حاج ملا علی سمنانی,آرامگاه حکیم الهی,جاذبه های گردشگری سمنان

بزرگان آن دوران گفته اند که كمتر دیده شده بود ملا حکیم الهی سمنانی عصبانی شود و یا به كسی احترام نگذارد، ایشان صاحب كمالات اخلاقی و پسندیده ای بوده اند.

ملا حکیم الهی سمنانی به لحاظ داشتن پایگاه معنوی در بین عموم جامعه از محبوبیت خاصی برخوردار بود و در زمان اذان جهت اقامه نماز ظهر و عصر و عشا به مسجد جامع سمنان می رفت و نماز می گذارد و مردم را ارشاد و هدایت می كرد. با داشتن اینگونه رفتاری، ملّا حکیم به یک شخصیت روحانی و معنوی در بین مردم تبدیل شد و تا به اکنون حكایات و ضرب المثل های آن حکیم بزرگوار بر سر زبان ها جاری است.

حاج ملا علی حکیم الهی سمنانی,حکیم الهی سمنانی,مقبره حاج ملا علی سمنانی

این حكیم فرزانه در سال ۱۳۲۳ هجری قمری در سمنان درگذشت. بر روی كتیبه ای از كاشی كه بر پیشانی ایوان مشرف به خیابان واقع شده است سال تولد وی رمضان ۱۲۴۳ هجری قمری و وفاتش ربیع الاوّل سال ۱۳۲۳ هجری قمری درج شده است. پس از وفات وی، نوه اش حاج عبدالجواد الهی، مقبره حاج ملّا علی سمنانی را در سال 1327 هجری شمسی بنا نهاد.

آدرس آرامگاه حاج ملّا علی سمنانی در خیابان حکیم الهی و روبروی دبیرستان دهخدا می باشد. آرامگاه حکیم الهی سمنانی در نزدیکی میدان امام خمینی سمنان، در كنار ایوانی به طول پنج متر و داخل صحن سرسبز و با صفایی در فضای باز قرار گرفته است.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند اگر به شهرستان سمنان سفر کردید، از این آرامگاه که از جاذبه های گردشگری سمنان می باشد، بازدید نمایید.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند