دریاچه نمک خور اصفهان

19623 2019/08/04
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دریاچه نمک خور کجاست؟

دریاچه نمک خور یکی از بزرگترین دریاچه های نمکی در ایران است که در شهر اصفهان قرار دارد. سطح این دریاچه پوشیده شده از اشکال هندسی زیباست که جلوه بسیار جذابی به آن بخشیده است. بسیاری از ساکنین این منطقه لقب دریاچه نمک کویر مصر را به آن داده اند، زیرا در نزدیکی این دریاچه یک کویر وجود دارد. دریاچه نمک خور در شهرستاد بیابانک و خور قرار گرفته است و به همین دلیل به نام خور شهرت دارد.

عکس دریاچه نمک خور اصفهان

بدون شک اینکه یک دریاچه در دل بیابان ها جا خوش کرده باشد تصوری غیر قابل باور است، اما این پدیده طبیعی در سراسر دنیا وجود دارد.
مساحت دریاچه نمک خور 2000 کیلومتر مربع است و به همین خاطر توانسته لقب بزرگترین دریاچه ایران را به خود اختصاص دهد. ازطرف دیگر به دلیل ارتفاع نسبتا کمش که چیزی حدود 707 متر است، در مقایسه با آب های آزاد دیگر بسیار کم عمق است و جز یکی از کم ارتفاع ترین نقاط در فلات ایران محسوب می شود.

دریاچه نمک خوروبیابانک به لحاظ ارزش اقتصادی جایگاه بسیار ویژه ای در ایران دارد، چراکه این دریاچه یکی از بزرگترین منابع استخراج پتاس در جهان است. ( پتاسیم یکی از قوی ترین ترکیبات معدنی است) پتاس کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد که مهم ترین ویژگی آن قابلیت خنثی سای اسیدهاست. از پتاس صابون مایع هم تولید می شود.

در این کویر کانال های آب شوری وجود دارد که به حوضچه های تبخیر منتهی می شود و در نهایت در کارخانه پتاس مهم ترین ترکیبات آن را استخراج می نمایند. از نمک های این دریاچه ماده های دیگری هم استخراج می شود که در صنعت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مهم ترین آن ها تولید نمک صنعتی، نمک طبی، نمک مخصوص شستشو و نمک طعام است.

قطعا با وجود کویر و دریاچه نمک خور، رویش گیاه در این منطقه غیر ممکن است. اما به جای پوشش گیاهی اشکال نمکینی در این بیابان چشم نوازی می کنند و همانطور که گفتیم شبیه به اشکال هندسی هستند . به این اشکال پلی گون گفته می شود.

پلی گون ها در فصل تابستان به دلیل شدت بالای تبخیر به رنگ سفید هستند و در فصل زمستان به دلیل ترکیب با خاک رس به رنگ مشکی در می آیند. هنگامیکه مقدار نمک کاهش می یابد، پلی گون ها بسیار سفت و سخت می شوند و زمانی که مقدار نمک افزایش پیدا می کند، پیل گون ها هم نرم و شکننده می شوند. ارتفاع این اشکال هندسی 30 سانتی متر است و مساحت هر کدام تقریبا 1.5 متر مربع می باشد.

اگر به اصفهان سفر کردید حتما به دریاچه نمک خور بیابانک، این دریاچه زیبا سری بزنید. بدون شک بازدید از آن خالی از لطف نیست. به شما توصیه می کنیم به هنگام قدم زدن در کنار دریاچه حواس تان به پلی گون ها باشد که ان ها را خراب نکنید. بهترین زمان سفر به دریاچه نمک خور، فصل پاییز است، چراکه در این فصل آب و هوا بسیار مطبوع و دلپذیر می شود و به دلیل کویری بودن آن منطقه، در این فصل با مشکلات آب و هوایی مواجه نخواهید شد. شما می توانید در تور اصفهان گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس دریاچه نمک خور: استان اصفهان، 40 کیلومتری شرق مرکز شهرستان خور و بیابانک، محور ارتباطی طریق‌الرضا(ع) خور ـ طبس

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید