باغ عباس آباد بهشهر

28116 2016/01/05
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه باغ عباس اباد بهشهر به دوران صفویه برمیگردد. باغ عباس آباد بهشهر یکی از بزرگترین و مهم ترین باغ های تاریخی ایران است. این باغ در سال 2011 میلادی به ثبت فهرست میراث فرهنگی یونسکو رسید.

باغ عباس آباد بهشهر کجاست؟

باغ عباس آباد بهشهر از آثار تاریخی و باستانی استان مازندران می باشد که در دامنه رشته‌ کوه‌ های البرز و در فاصله ۹ کیلومتری شهرستان بهشهر قرار گرفته است. باغ تاریخی عباس آباد بهشهر یکی از بزرگ‌ ترین و معروفترین باغ‌ های تاریخی کشور است که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. باغ جهانی عباس آباد بهشهر به دستور شاه عباس اول صفوی در سال‌ های ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ بنا شده است. وسعت باغ عباس آباد به ۵۰۰ هکتار می‌ رسد.

در مجموعه باغ عباس آباد بهشهر بناهای زیر قرار دارد:

  • کنترل جریان آب توسط سد و برج
  • بنایی که داخلی دریاچه مصنوعی قرار گرفته است.
  • برج های دیده بانی در شرق دریاچه
  • فضا سازی شمالی
  • صفه و فضا سازی جنوبی
  • حمام مجموعه باغ

دریاچه و باغ عباس آباد بهشهر دارای مساحت 10 هکتار است و عمارتی در مرکز دریاچه دیده می شود که در زمان آبگیری دریاچه، این عمارت به زیر آب می رود و سقف اش به همراه درختچه هایی هویداست.

صفه سازی شمالی در بالاترین نقطه سکوی مرکزی قرار می گیرد. این سکو ها از جنس سازه های چوبی بوده که به مرور زمان از بین رفته است. جوی ها با جریاناتی که بر صفه ها دارند و آبشارها و حوض های متنوعی را ایجاد می کنند، مناظر چشم نوازی را در باغ عباس آباد بهشهر ایجاد می نمایند.

در باغ تاریخی عباس آباد بهشهر با بررسی حوض های آب و کف سازی های آن در بخش صفه سازی جنوبی می توان فهمید که بخشهای زیادی از این صفه سازی شبیه صفه سازی شمالی بوده، اما از اهمیت کمتری برخوردار بوده است.

در پائین ترین ارتفاع به حمام مجموعه، حمام آب سکوی مرکزی قرار داشته که حمام این مجموعه با کوچکی خود خصوصیات سنتی حمام های گذشته را دارا بود. برای انتقال آب از تنبوشه ها استفاده می گردید و کاشی هایی به رنگ های لاجوردی و فیروزه ای با نقش های متداول آن دوران به کار برده شده است.

مصالح به کار رفته در معماری باغ عباس آباد بهشهر، سنگ و آجر و چینه هایی از کاه و گل بوده است. در باغ عباس آباد مازندران جاده های سنگ فرشی از محل باغ تا محل آسیاب کشیده شده است. شاه عباس اول در سال 1021 هجری قمری  و در باغ عباس آباد شمال دستور به ساخت دو برج بزرگ آجری داد که تا هم اینک پابرجاست.

از جمله اکتشافات مهم باغ و دریاچه عباس آباد بهشهر، اتاق هایی با سیستم سه دری که در ابتدای دروازه شمالی باغ قرار داشت می توان اشاره نمود. کاربرد این سیستم  هدایت جریان هوای خنک به داخل مجموعه های باغ بود. برای همین از این اتاقها در تابستان ها استفاده می شد.

مجموعه باغ جهانی عباس آباد بهشهر از جمله دیدنی های دوران صفوی هم بوده است که با توجه به موقعیت جنگل و دریا از بهترین مکان های تفریحی پادشاهان بوده و هم اکنون این مکان به دلیل جذابیتی که برخوردار است تعداد کثیری از توریست ها و مسافران را به اینجا می کشاند.

باغ تاریخی عباس آباد بهشهر یکی از جاذبه های تاریخ مازندران می باشد که در 21 فروردین 1346 و با شماره ثبت 745 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد و شما می توانید در تور مازندران گردی به این مکان هم سری بزنید.

آدرس دریاچه عباس آباد بهشهر در ۹ کیلومتری شهرستان بهشهر واقع شده است.

تصاویر باغ عباس آباد بهشهر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید