afyon-hisar-pastry-1

شیرینی های افیون قره حصار ترکیه

31719 ۱۳۹۵/۰۸/۰۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 3.8]

زادگاه حلوا که در ایران هم طبخ می شود ترکیه است. در شهرهای سردسیر و کوهستانی ترکیه طبخ حلوا حکایتی خاص دارد که برای درک آن و تهیه فیلم مستند راهی شهر تاریخی و کوهستانی افیون قره حصار شدیم. زمستان های سرد و پربرف افیون زبانزد است و مردم این منطقه به شکل های مختلفی خود را با این طبیعت سرد سازگار کرده اند. شب های بلند زمستان و سرمای سوزناک مردم این دیار را بر آن داشت که گرد هم جمع شوند و با هم به مقابله با سرما بپردازند.

afyon-hisar-pastry-10

آنان در یک حرکت جمعی اقدام به طبخ شیرینی های مختلف از جمله حلوا می کردند. ضمن طبخ حلوا با هم حرف می زدند و از پدران و مادران از دنیا رفته یاد می کردند؛ همین، رفته رفته به رسمی ماندگار تبدیل شد تا جایی که این رسم کهن سر از کشورهای همسایه مثل ایران نیز درآورد و ایرانیان نیز آنرا به خوبی حفظ کردند و هنوز هم بسیاری از خانواده های ایرانی شب های جمعه حلوا طبخ می کنند و بر مزار رفتگان می برند و پخش می نمایند.

به جرات می توان گفت که ترکیه کشور شیرینی است! مردمان ترک در طبخ و تولید انواع شیرینی بسیار حرفه ای و توانمند هستند و آنها را به عنوان سوغات ترکیه نیز معرفی نموده اند. به محض ورود به استانبول، آنکارا، افیون و یا دیگر شهرهای ترکیه فروشگاه های شیرینی را می توان دید که بسیار هم پر رونق اند و بازاری گرم دارند.

afyon-hisar-pastry-14

لوکوم یا همان راحت الحلقوم ترکیه نیز از جمله شیرینی های معروف شهر افیون است و جزو سوغات افیون قره حصار نیز به شمار می آید. لوکوم را شیرینی شوق هم می گویند، چرا که شاه سفره ترک هاست و در مجالس شادی در راس سفره قرار دارد.

afyon-hisar-pastry-3

ورقه های شیرینی نازک پس از پر شدن با مغز گردو یا پسته به کره آغشته می شوند و نهایتا بعد از طبخ روی آن شربت می ریزند و در آرد می غلتانند، سپس آنرا به برش های کوچکی تبدیل کرده و در اختیار مشتریان قرار می دهند. از اینها گذشته اسامی جالبی هم برای شیرینی های خود گذاشته اند که بعضی از آنها عبارتند از: حلوا، باقلوا، لوکوم، محلبی، سلطان،آشیانه بلبل ،عمامه پیچ، مرزبان و … . بی شک هر گردشگر که از آسیا، اروپا، آمریکا و … می آید، مجذوب طعم و شکل شیرینی های این مردم خوش ذوق می گردد و آنرا به عنوان سوغات با خود خواهد برد. به راستی که ترکیه کشور شیرینی و شهر کهن و تاریخی افیون قره حصار مهد شهد و شکر و شیرینی است. ایرج مرادی

در ذیل دیگر عکس های شیرینی های افیون قره حصار ترکیه را می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

afyon-hisar-pastry-4

afyon-hisar-pastry-8

afyon-hisar-pastry-9

afyon-hisar-pastry-11

afyon-hisar-pastry-2

afyon-hisar-pastry-12

afyon-hisar-pastry-15

afyon-hisar-pastry-16

afyon-hisar-pastry-23

afyon-hisar-pastry-6

afyon-hisar-pastry-7

afyon-hisar-pastry-17

afyon-hisar-pastry-24

afyon-hisar-pastry-22

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید