turkey

سوغات ترکیه چیست

41341 ۱۳۹۴/۱۱/۲۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 56 امتیاز : 3.4]

سوغات ترکیه ، که یکی از کشورهای پرطرفدار در میان گردشگران خارجی و ایرانی است ، تنوع بسیاری دارد. یکی از سنت های زیبای ما ایرانیان در سفر، تهیه سوغات و هدیه دادن به افرادی است که در سفر همراهمان نبوده اند. حال در این مقاله قصد داریم بهترین سوغات های ترکیه را معرفی کنیم تا در کنار لذت بردن از جاذبه های گردشگری این کشور خرید راحتی داشته باشید. شهرهای استانبول، کوش آداسی، بدروم، آنتالیا، ازمیر و آنکارا توریست پذیرترین شهرهای کشور ترکیه هستند و بر این اساس به معرفی سوغاتی های هر کدام بطور مجزا میپردازیم. همچنین اشاره ای مختصر به معروف ترین شیرینی ترکیه یعنی باقلوا ترکیه خواهیم داشت.

دیگر سوغات های کشور ترکیه: 

  • نظر بنجوق (چشم زخم)
  • لکوم (راحت الحلقوم)
  • چرم 
  • ادویه جات
  • قهوه ترک

باقلوای ترکیه

baghlava istanbul

یکی از خوشمزه ترین شیرینی های ترکیه باقلواست. این شیرینی در بسیاری از شهرهای ایران و کشورهای عربی درست می شود، اما زادگاه آن کشور ترکیه است. باقلوا؛ نوعی شیرینی با ورقه های آردی که در بین آن انواع مغزها استفاده می شود و بر روی آن شهد زعفران و شکر یا عسل ریخته می شود. باقلوای استانبول و ترکیه را می توانید در اکثر فروشگاه ها و قنادی های کشور تهیه کنید.

سوغات استانبول

Istanbul

استانبول یا قسطنطنیه بزرگترین شهر ترکیه و از مراکز فرهنگی، اقتصادی و توریستی این کشور می باشد. تنوع سوغاتی های استانبول زیاد است می توان به هنرهای دستی، فرش و قالیچه، زیورآلات و … اشاره کرد که انواع سلیقه ها را راضی می کند. به دلیل تنوعی که در سوغات شهر استانبول وجود دارد و اینکه اکثر مسافران به قصد خرید به این شهر سفر می کنند به معرفی بازارها و اجناس و سوغاتی هایی که می توان در هرکدام تهیه کرد، می پردازیم.

بازار کاپالی چارشی استانبول، بازار مسقفی است که بیش از چهارهزار مغازه می توان در آن دید. این بازار کوچه هایی دارد که هر کدام بر اساس فعالیت انجام شده، نامی دارند. بعنوان مثال کوچه ای مخصوص فرش فروشان،کوچه ای مخصوص طلا و جواهر و… است. از جمله بهترین کالاهای این بازار که می توان بعنوان سوغات ترکیه تهیه کرد ظروف مسی، برنجی، سرامیک و قالیچه، طلا جواهر، لباس های چرمی و صنایع دستی مختلف هستند. همچنین در بخشی از این بازار برای افرادی که به اشیاء عتیقه علاقمند هستند جذاب خواهد بود.

فروشگاه درویش استانبول، هم در نزدیکی بازار کاپالی چارشی قرار دارد شما در این بازار می توانید بهترین جنس ها را تهیه کنید، مانند لوازم حمام ترکی ( صابون های دست ساز از موادی مثل روغن گل سرخ، روغن زیتون و …)، خزهای رنگارنگ، پارچه های دستبافت ، قلاب بافی و … که هرکدام زیبایی خاصی دارند.

فروشگاه حرملیک استانبول، اگر به دنبال کالای خواب و حمام هستید یکی از بهترین فروشگاه ها، حرملیک است و بر روی اکثر این اجناس می توان طرح های عثمانی را دید. همچنین جذاب ترین کالایی که در این فروشگاه عرضه می شود و بعنوان سوغاتی شیک و زیباست وسایل مربوط به تهیه قهوه ترک است مانند قهوه جوش در جنس های مختلف، فنجان ها مخصوص نوشیدن قهوه و … از آنجا که قهوه ی ترک معروف است تهیه این وسایل از ترکیه خالی از لطف نیست.

مراکز خرید استانبول

shopping istanbul

در ادامه به چند مرکز خرید معروف استانبول اشاره می کنیم.

فروشگاه جم لوکمان حکیم : مرکز طلا و جواهر، ساخت زیورآلات سفارشی.

فروشگاه باجگمان : تهیه تخته ترد زیبا و اصیل استانبول.

مرکز خرید آکمرکز : عرضه ی انواع پوشاک ،عینک و … .

بازار می سرچارشی : بازار تخصصی ادویه 

بازار هنرهای استانبول : عرضه ی انوان صنایع دستی استانبول.

سوغات آنکارا

ankara

آنکارا بعد از استانبول بزرگترین شهر ترکیه و پایتخت این کشور است و مرکز فعالیت های تجاری ،اقتصادی و سیاسی ترکیه می باشد. شهر آنکارا مانند دیگر شهرهای ترکیه پذیرای مسافران بسیاری است که گروهی به قصد تفریح و گروهی بعنوان سفر کاری به این شهر آمده اند در هر صورت یکی از برنامه های این مسافران خرید کردن خرید سوغات آنکاراست. آنکارا هم مراکز خرید بسیاری دارد و می توان کیف، کفش و پوشاک برند با قیمت های مناسب تهیه کرد. 

مراکز خرید آنکارا

shopping ankara

مرکز خرید فروم آنکارا : یکی از مشهورترین مراکز خرید آنکارا که علاوه بر فروشگاه ، مراکز تفریحی و رفاهی نیز دارد. 

مرکز خرید کیزیلای آنکارا : یکی از جدیدترین مراکز خرید آنکاراست و میتوان اجناس مدرن را در آن دید. 

مرکز خرید چریکچیلار یوکوشو آنکارا : این بازار عرضه کننده وسایل قدیمی است و فرش، ظروف مسی، کارهای سوزن کاری و عتیقه جات بعنوان سوغاتی آنکارا می توان تهیه کرد. 

مرکز خرید آرمادا آنکارا : یکی از مراکز خرید زیبای آنکاراست.

مرکز خرید گالریا آنکارا : مشهورترین مرکز خرید آنکارا و قدمت طولانی دارد. 

سوغات آنتالیا

antalya

آنتالیا یکی از بنادر زیبای ترکیه است و لقب بهشت گردشگری را به خود اختصاص داده است. آنتالیا با جاذبه های طبیعی مانند دریای شفاف، درختان کاج زیبا، صخره و … مکانی مناسب برای سفر است. حال در کنار این جاذبه ها لذت سفر با خرید کردن و تهیه سوغاتی آنتالیا کامل می شود. از مهمترین سوغاتی های آنتالیا می توان به باقلوا، چای سیب، ادویه، صنایع دستی، جواهرات، کیف ،کفش، پوشاک و اجناس چرمی اشاره کرد.

مراکز خرید آنتالیا

shopping antalya

مرکز خرید مارک آنتالیا : یکی از جدیدترین مراکز خرید آنتالیاست.

مرکز خرید تراسیتی آنتالیا : تراسیتی بزرگترین مرکز خرید آنتالیاست و می توان بهترین اجناس را در آنجا دیدن کرد.

مرکز خرید خیابان آتاتورک آنتالیا : یکی از زیباترین خیابان ها آنتالیاست که فروشگاه هایی بسیاری در آن قرار دارد و میتوانید هر کالایی را در این خیابان تهیه کنید.

بازار بزرگ آنتالیا : بازاری با اجناس فراوان که به راحتی نمی توان از آن گذشت.

مرکز خرید دپو آنتالیا : یکی دیگر از مراکز خرید زیبای شهر آنتالیا که می توان سوغاتی های زیبایی را از آنجا تهیه کرد.

سوغات کوش آداسی

Kusadasi

یکی دیگر از شهرهای توریستی ترکیه، کوش آداسی است. این شهر زیبایی های بسیاری دارد و در کنار لذت بردن از این جاذبه ها، خرید کردن و تهیه سوغاتی از کوش آداسی بسیار لذت بخش خواهد بود. بهترین سوغاتی های کوش آداسی عتیقه جات، زیورآلات، چرم، سنگ هایی گرانبها و قالیچه های ترکی است که در فروشگاه های این شهر در دسترس هستند.

مراکز خرید کوش آداسی:

مرکز خرید کوش، کوش آداسی : یکی از مراکز خرید ارزان در کوش آداسی است و در این بازار می توانید، پوشاک و وسایل دیگر با برندهایی همچون آدیداس، بنتون و لیوایز را تهیه کنید. 

بازار قدیمی کوش آداسی : به آن گرند بازار هم می گویند که در آن می توان انواع صنایع دستی، ادویه جات، ظرئف سفالی، مجسمه های گچی و … بعنوان سوغات کوش آداسی تهیه کرد. 

سوغات بدروم

bodrum

بدروم شهر زیبایی است که وصف جاذبه های آن در کلام نمی گنجد و حتما باید این شهر را از نزدیک دید. برای لذت بردن بیشتر از این زیبایی ها ما به شما سوغاتی های بدروم را معرفی می کنیم که دغدغه ای از جهت شناخت و خرید سوغاتی های بدروم نداشته باشید. از بهترین سوغاتی های بدروم ترکیه می توان به صنایع دستی آن اشاره کرد که رونق بسیاری دارد. همچنین صندل های بدروم شهرت جهانی دارند. از طرفی پوشاک چرم، سوزن دوزی، لوازم دکوری، منجق دوزی، بافتنی، زیورآلات نقره دیگر سوغاتی هایی بدروم است. یکی دیگر از سوغاتی هایی که می توان از بدروم تهیه کرد، پارچه های دستبافت میلاس است.

مراکز خرید بدروم:

بازارهای محلی بدروم : در این بازارها که 6 روز از هفته فعالیت دارند می توان هر چیزی را خرید کرد. مانند پارچه دستبافت، رومیزی، بافتنی و پرده. 

مرکز خرید اواسیس چارشی لیمان بدروم : یکی از مراکزی که اجناس برند ترکیه در آن عرضه می شود.

مرکز خرید انیو بدروم : بازید از این مرکز خرید را از دست ندهید. 

بازار قدیمی بدروم : گشت زدن در این بازار محلی با بوی ادویه و دیدن صنایع دستی زیبا نظر گردشگران را جلب می کند. 

سوغات ازمیر

izmir

ازمیر پس از استانبول و آنکار بزرگترین شهر ترکیه است. اگر علاوه بر دیدن یک منطقه زیبا قصد شما از سفر خرید کردن است، حتما شهر ازمیر را برای این سفر انتخاب کنید. شما می توانید در ازمیر پارچه های ترک و پوشاک تهیه شده از پارچه های ترک، لباس های برند، کیف ،کفش و … را بعنوان سوغات ازمیر خرید کنید. 

مراکز خرید ازمیر

منطقه ی آلسانژاک ازمیر : انواع پوشاک با برندهای مختلف را می توان در آنجا تهیه کرد.

اسکله کوناک ازمیر : فروشگاه هایی با برندهای معروف و همچنین لوازم آرایش با کیفیت را می توان یافت.

مرکز خرید بالکووا ازمیر : در این مرکز خرید می توان لوازم آرایش، جواهرات و پوشاکی با برندهایی چون بنتون، لویی و … خرید کرد. 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید