تور دهلران گردی

قبل از سفر به دهلران حتما این مطلب را بخوانید 10247 ۱۳۹۷/۰۹/۰۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه: دهلران در ایام گذشته با نام "ده لٌران" شناخته می شده است. یافته های باستان شناسان قدمت این شهر را با دوره ساسانیان مرتبط می سازد. این شهر از قدیم الایام با جلگه بین النهرین در ارتباط بوده است.

شهرستان دهلران در جنوب غربی ایران واقع شده و جزو مناطقی محسوب می شود که دارای اقلیم آب و هوایی متنوعی است و در هر چهار فصل سال برای گردشگری مناسب می باشد. دهلران دومین شهر استان ایلام از لحاظ جمعیت و اولین شهر از لحاظ وسعت می باشد. این شهر دارای اماکن تاریخی، مذهبی و سیاحتی فراوانی است و همه ساله از گردشگران زیادی پذیرایی می کند. دهلران به سبب موقعیت استراتژیک خود همیشه مورد هجوم و تاخت و تاز دژخیمان و بدخواهان ایران قرار داشته است. از جنگ تحمیلی 8 ساله می توان به عنوان نمونه ای از این دست حوادث نام برد. این شهر در زمان جنگ متحمل خسارات فراوانی گردید اما پس از آن دوباره مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و در حال خود را به عنوان شهری توریستی معرفی کرده است. با کاوش های صورت گرفته مشخص شد که در حدود 8000 سال پیش انسان ها در این منطقه سکونت داشته و از گندم و جو میش و بز برای تامین نیازهای غذایی خود استفاده می کردند. دهلران به سبب داشتن مرز مشترک با کشور عراق و برخورداری از میادین متعدد نفت و زمین های مستعد کشاورزی در تمام سالیان خود دارای رونق اقتصادی بوده است. مردمان دیار دهلران از جمله اصیل ترین نژاد های کرد به حساب می آیند و به مهمان نوازی مشهور هستند. نژاد آنها مربوط به دوره مادها می شود.

تور دهلران,تور دهلران گردی,جاذبه های تاریخی دهلران
اطلاعاتی درباره شهر دهلران
جمعیت
65600 نفر
مساحت
5400 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
084
تاریخ ثبت شهر
1340

بهترین فصل سفر به دهلران

سفر با تور دهلران گردی به استان ایلام در هر چهار فصل سال مقدور می باشد. دلیل این امر نیز شرایط مطلوب آب و هوایی است که گردشگران می توانند از این موهبت بهره ببرند. برای گشت و گذار کامل و بازدید از تمام جاذبه های توریستی ایلام باید دو روز کامل زمان گذاشت.

جاذبه های گردشگری دهلران

جاذبه های گردشگری دهلران در تور دهلران گردی، فقط در موارد طبیعی و توریستی خلاصه نمی شود. این شهر به دلیل دارا بودن چشمه های آبگرم نمونه، در زمینه جاذبه های گردشگری سلامت نیز حرف زیادی برای گفتن دارد. تنها چند شهر مانند دهلران در ایران هستند که از موهبت چشمه های آبگرم برخوردار می باشند که از آن جمله می توان به سرعین اردبیل اشاره کرد. در شمال شهرستان دهلران چندین چشمه آبگرم وجود دارد که به زبان محلی به آنها “سرگرو” می گویند و سالهای بسیاری است که این چشمه ها مورد استفاده درمانی مردم شهر و نیز گردشگران مطلع از این موضوع  قرار می گیرد. چشمه های آبگرم دهلران در 5 کیلومتری شمال شرقی شهر و در منطقه ای که آثار طبیعی و ملی دهلران نامیده می شود قرار دارند. جالب است بدانید امروزه گردشگری سلامت که از زیرشاخه های صنعت گردشگری  محسوب می شود به صنعتی سودآور در جهان تبدیل شده و کشورهای مختلف تلاش می کنند با شناسندن قابلیت های خود در این زمینه استفاده حداکثری را از آن داشته باشند. خوشبختانه در ایران نیز این مهم مورد توجه قرار گرفته است.

جاذبه های طبیعی دهلران

جاذبه های طبیعی دهلران جزو مشهورترین جاذبه های استان ایلام به شمار می رود و قابلیت تبدیل کردن دهلران را به شهر هدف گردشگری استان دارند. چندین غار، آبشار، چشمه آبگرم و مناطق تفریحی گردشگری در زمره آثار طبیعی شهرستان دهلران قرار دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

 • پارک های درون شهری دهلران : پارک لاله، پارک اناران، پارک شقایق، پارک شکوفه
 • چشمه های دهلران : چشمه آبگرم سرگرو، چشمه قیر
 • سدهای دهلران : سد مخزنی دویرج، سد میمه
 • کوه های دهلران : کوه اناران، کبیر کوه، دینار کوه، سیاه کوه
 • آبشارهای دهلران : آبشارهای پلکانی هفتگانه روستای خربزان
 • غارهای دهلران : غار خفاش، غار هویر، غار ملک، غار کبوترلان، غار بیشه دراز، غار قله پیکه
 • رودخانه های دهلران : رودخانه دویرج
 • سایر جاذبه های دیدنی دهلران : تنگه وویله، منطقه تفریحی هویر، منطقه تفریحی نصریان
 • روستاهای دهلران : روستای بیشه دراز، روستای خربزان، روستای نهر عنبر، روتای کاور، روستای بره بیجه، روستای بلتا، روستای دشت اکبر

جاذبه های تاریخی دهلران

 • مساجد تاریخی دهلران : مسجد جامع دهلران
 • تپه های تاریخی دهلران : تپه عقرب، تپه تاريخي علي کش، تپه های باستانی موسیان، تپه تل (کوشک ولیعصر)، تپه نعیری،
 • بقاع و امامزاده های دهلران : امامزاده ابراهيم قتال، امامزاده سيد اکبر، امامزاده سيد ابراهيم، امامزاده سید ناصر الدین، امامزاده سید فخرالدین، امامزاده عباس، مقبره سید یوسف، یادمان شهدای شرهانی
 • قلعه های تاریخی دهلران : قلعه شواخ، قلعه انجیر، قلعه سکه سان، قلعه کره چکا
 • سایر جاذبه های تاریخی دهلران : شهر تاریخی اوارا، شهر تاریخی میر، سنگ نوشته تاریخی میمه

مراکز خرید دهلران

دهلران به عنوان شهر مرزی دارای بازراچه مرزی می باشد که امکان خرید محصولات متنوع در آن برای افراد علاقمند وجود دارد. درون شهر دو مرکز خرید بزرگ به تازگی ساخته شده که مرکز خرید سعدی و مجتمع تجاری رستمی می باشند.

 • مراکز خرید دهلران: مرکز خرید سعدی، مجتمع تجاری رستمی

هتل های دهلران

دهلران به سبب کوچکی و وسعت کم فقط دارای دو هتل است که مسافران می توانند بسته به  تعدا روزهای حضورشان در دهلران در این دو هتل اقامت کنن. امکان رزرو اینترنتی و مراجعه حضوری برای هر دو هتل مذکور میسر می باشد.

هتل های دهلران : هتل جهانگردی، هتل سه ستاره پدیده

سوغات و صنایع دستی دهلران

اصلی ترین سوغات دهلران شامل محصولاتی نظیر : قالی کردی، جاجیم، گلیم ساده، نمد مالی، چیغ بافی، گیوه دوزی، احرامی بافی، معرق روی چوب، منبت چوب، سفال و سرامیک، طراحی روی سفال، قلمزنی روی فلز مس و می شود که امکان خرید آنها برای گردشگران وجود دارد.

نقشه شهر دهلران

دهلران به عنوان دومین شهر پرجمعیت استان ایلام در موقعیت جغرافیایی بین 32 درجه و 7 دقیقه تا 33 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی و 32 درجه و 7 دقیقه تا 33 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی قرار گرفته است. بیش از 30 درصد وسعت استان ایلام به شهرستان دهلران متعلق می باشد. دهلران در حدود 220 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد. دهلران از سمت شرق به استان خوزستان، از سمت شمال به شهرستان آبدانان، از سمت جنوب به به کشور عراق و از سمت غرب به شهرستان مهران محدود می شود. ارتفاع متوسط شهر دهلران از سطح دریا 235 متر است. نشاط آوران پیشنهاد می کند حتما نسبت به تهیه نقشه گردشگری دهلران از باجه های اختصاصی برای این امر در ورودی شهر یا هتل های دهلران اقدام نمایید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید