چشمه میشی کهگیلویه و بویراحمد

16405 2017/10/07
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

چشمه میشی در فاصله چهار کیلومتری شمال شرق شهر سی‌ سخت واقع شده است. چشمه میشی سی سخت یکی از خنک ترین و پر آب ترین چشمه‌ های منطقه زاگرس می باشد و بومیان منطقه به آن چشمه بشو نیز می گویند.

چشمه میشی یاسوج ‌در تمام فصول سال آب دارد و جزو مهمترین چشمه‌ های منطقه سی‌ سخت می باشد. چشمه میشی در امتداد یک درّه‌ طولانی با شیب نسبتاً تند جاری است و جویبار مملو از آب و زلال آن مانند رشته ای مروارید زینت‌ بخش دره می باشد و آب‌ آن به سمت زمین‌ های کشاورزی پایین دست جاری می گردد.

چشمه میشی در یاسوج محل تأمین آب‌ شرب شهر سی‌ سخت می باشد. علاوه بر آن آب کشاورزی باغات گردو، سیب و انگور سی‌ سخت و روستاهای اطراف را نیز تأمین می کند. آب چشمه بسیار زلال و گواراست و خستگی را از تن هر کس که آنرا بنوشد خارج می‌کند.

آب چشمه میشی دنا بسیار سرد است و تا حدود 800 متری از محل جوشش چشمه نمی‌ توانید دستتان را بیش از چند ثانیه در آب نگه دارید. در داستان ها نیز به چشمه میشی در سی سخت اشاره شده است. بر طبق افسانه ها، کیخسرو پادشاه کیانیان به دستور اهورامزدا در این چشمه غسل کرد و تاج پادشاهی را به جانشین خود لهراسب داد. به همین دلیل نام بشو را به چشمه دادند.

کمی آن طرف تر از دره صخره های زیبایی وجود دارد که با اولین نگاه وسوسه بالا رفتن از آن تمام وجودتان را فرا می گیرد. این صخره ها در فصل زمستان کاملا پوشیده از برف هستند ولی در فصل تابستان فرصت بسیار خوبی را برای صخره نوردی فراهم می کنند، البته درصورتیکه به صخره نوردی وارد باشید.

استان کهگیلویه و بویر احمد به خاطر موقعیت جغرافیاییش مناطق سرسبز فراوانی دارد که اطراف این چشمه نیز از این قاعده مستثنا نیست. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در فصل تابستان از چشمه میشی که از جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد است بازدید کنید. زیرا در این فصل آب و هوا بسیار مساعد بوده و منطقه در زیباترین حالت خود قرار دارد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید