همه چیز در مورد سعدی شیرازی

84405 2015/11/15
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 815 امتیاز : 4.3]

تحقیق در مورد سعدی شیرازی

سعدی شیرازی یکی دیگر از شاعران و نویسندگان بزرگ ایران زمین است. ابومحمد مشرف‌الدین مصلح بن عبدالله بن مشرف مشهور به شیخ سعدی یا شیخ شیراز است که در استان فارس در شهر شیراز ساکن بوده است. حافظ شیرازی نیز یکی دیگر از شعرای بزرگ شهر بود که در حافظیه شیراز است. زندگینامه سعدی شیرازی چندان مشخص نیست ولی در کتاب های تاریخی بنا به آنچه گزارش شده در بین سال های 600 تا 610 هجری قمری در شهر شیراز و در خانواده ای اهل علم و ادب به دنیا آمد. پدر ایشان از کارکنان دربار اتابک اهل معرفت بود، مشوق اصلی سعدی در دوران کودکی پدرش بود و تحت نظارت پدر به اطلاعات گسترده در زمینه تاریخ و ادبیات ایران رسید.

با درگذشت پدر در سن 12 سالگی، سرپرستی سعدی به جد مادریش مسعود بن مصلح فارسی محول شد. ایشان پس از فراگیری مقدمات علوم از شهر شیراز به بغداد رفته و به تکمیل دانش خود در مدرسه نظامیه پرداخت. در مدارس نظامیه به  آموزش و پرورش افراد برای فقه شافعی و اشعری می پرداختند. سعدی در مدرسه نظامیه پیش استادان مشهوری نظیر سهروردی علم آموخت.

ایشان پس از پایان دوره به حجاز، شام و سوریه برای افزودن دانش و تجربه سفر کرد و سپس راهی سفر زیارت خانه خدا شد (راه مکه را بارها با پای پیاده طی کرده و به سفر حج رفته است). سپس سعدی در زمان پادشاهی اتابک ابوبکر بن سعد به شهر شیراز برگشت و دو آثار معروف خود را به نام های بوستان و گلستان را خلق نمود و تقدیم به اتابک و پسرش سعد بن ابوبکر کرد. بدین جهت  به اعتقاد عده ای، ایشان لقب سعدی را از سعد بن ابوبکر گرفته است.

در مورد سعدی شاعر بزرگ اینگونه آمده است که مهارت های وی در توصیف تجربه های تلخ و شیرین زندگی مردمان با به کار بردن احساسات عاشقانه و لحظه های شوق و دوری، شکوه و عظمتی به آثارش می بخشید که حتی در دوران زندگیش نیز سرمشق نویسندگان و شاعران بود. بدین ترتیب بعضی از سخن سرایان به تبعیت از گلستان و بوستان به خلق آثار پرداختند. سعدی شیرازی در گونه های شعری نظیر غزل، قصیده و رباعی شاهکارهای عظیمی را بوجود آورد. ایشان در سرودن قصیده های ساده و روان شهرت داشته و مضمون اکثر آن ها درباره نصیحت، نعت خداوند، مرثیه و مدیحه است.

از ویژگی های منحصر بفرد سعدی در نثر مسجع است که به جای به کاربردن جملات ساختگی و مشکل، از جملات ساده و روان و در عین حال شیرین و گوشنواز استفاده می کرد. غزلیات وی بیشتر در مضمون احساسات عشقی است که براستی تجربه گردیده بود. سعدی علاوه بر اشعار فارسی، بر ادبیات عرب هم تسلط داشت و اشعار عربی هم سرود که موجب تحسین شاعران عربی قرار گرفت. شیخ سعدی آثار ارزشمندی را از خود به جا گذاشت که تمام آن ها از نظم و نثر تحت عنوان کلیات سعدی جمع آوری شده است.

                هرگز پر طاووس کسی گفت که زشتست؟                            یا دیو کسی گفت که رضوان بهشتست؟

                نیکی و بدی در گهر خلق سرشتست                                   از نامه نخوانند مگر آنچه نوشتست

آثار منثور سعدی عبارتند از:

کتاب گلستان‌ سعدی، از شاهکارهای ادبی جهان به حساب می آید. این کتاب دارای نثر روان و آمیخته با شعر است. سعدی در یک دیباچه و هشت باب مجموعه داستان هایی را بیان می کند که به گونه ای نگاه مخاطب را به زیبایی ها و زشتی های  زندگی اجتماعی گشوده کرده و هرکدام به تنهایی می تواند سرمشق زندگی انسان ها قرار گیرد. کتابی‌ کوچک با نثر بسیار روان‌ و آمیخته‌ با شعر است‌ که‌ شاعر در یک دیباچه‌ و هشت‌ باب‌ مجموعه‌ داستان‌ هایی‌ را روایت‌ می‌ کند که‌ در هر یک از این‌ حکایت‌ ها به‌ نوعی‌ چشم‌ خواننده‌ به‌ زشتی‌ ها و زیبایی‌ های‌ زندگی‌ اجتماعی‌ گشوده‌ شده و هرکدام به تنهایی می تواند سرمشق زندگی انسان ها قرار گیرد. کتاب مجالس پنج گانه، رساله در عقل و عشق، رساله در پاسخ صاحب دیوان و کتاب نصیحه الملوک می باشد.

آثار منظوم سعدی عبارتند از:

کتاب بوستان یا سعدی نامه، از شاهکارهای شعر فارسی و در 10 باب تنظیم شده و در مضمون اخلاق، تربیت، وعظ و تحقیق است. کتاب قصائد عربی، قصائد فارسی، مراثی، ملمعات و مثلثات، ترجیعات، طیبات، بدایع، خواتیم، غزل قدیم، صاحبیه، خبیثات، رباعیات و مفردات از دیگر آثار این شاعر بزرگ سعدی شیرازی هستند.

زمان و دوره زیستن سعدی شیرازی

شیخ سعدی شیراز در زمان حکومت اتابکان فارس می زیسته آنها سلغزیان نیز خوانده می شدند. این سلسله از سال 543 هجری شروع و تا سال 685 پایان یافت. در زمان حمله مغول ها به ایران فارس از جمله شهرهایی بود که حکومتش فرونریخت و مغول ها نتوانستند آن را تصرف کنند. قرن های 6 و 7 هجری با اوج گیری تصوف مواجه بوده است و آثار سعدی تحت نظر دوران خاص خود بود. از شیوخ بزرگ آن دوران امام محمدغزالی و شهاب الدین عمر سهروردی بودند. سعدی شیرازی از شاگردان خاص شیخ سهروردی بود.

سعدی در زمان حیات خود بعد از نگارش بوستان و گلستان شهرت بالایی بدست آورد، این در صورتیست که سعدی تا قبل از این دو اثر شاعری پرآوازه و نام آشنا نبوده است. تاثیر سعدی بر زبان فارسی بدون شک تایید شده است. به علّت شباهت زیاد بین زبان فارسی معاصر و زبان سعدی، اشعار و آثار سعدی برای جامعه ی امروزی بیشتر قابل درک هستند. بسیاری از اصلاح ها و ضرب المثل های دستور زبان فارسی از کتب سعدی شیرازی برگرفته شده است. در مدارس و دانشگاه ها همچنان به شناخت ابعاد وجودی ایشان می پردازند به گونه ای که در مدارس از حکایت ها و اشعار در کتب درسی استفاده شده است.

آرامگاه سعدیه کجاست؟

شیخ سعدی اگرچه با تعدادی از دربارها ارتباط داشت اما شاعری درباری نبود و به اعتقادات آزادی منشانه خود پابرجا بود. در مورد سعدی میتوان گفت که وی استاد سخن ایران بود و به گفته ی سعید نفیسی سعدی در سال 690 هجری قمری در خانقاهی که زندگی می کرد درگذشت و همانجا به خاک سپرده شد.

آرامگاه سعدی شیرازی معروف به سعدیه درخیابان گلستان شمال شرق شیراز واقع در کنار باغ دلگشا است که در اطراف آرامگاه سعدیه قبور زیادی از بزرگان دین دیده می شود. در سال 998 هجری قمری به دستور حکمران فارس، خانقاه شیخ تخریب شد و در سال 1187 هجری قمری به دستور کریم خان زند بنایی آجری در آنجا ساخته شد. در سال 1320 بعد از حافظیه علی اصغر حکمت بنای سعدیه را بازسازی کرد. بنای جدید به طراحی محسن فروغی معمار ایرانی اجرا و ساخته شد.

سایر عکس های آرامگاه سعدی شیراز  :

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
 • Avatar
  maryam

  ممنون از اطلاعاتی که ارائه می دهید خیلی عالی و جامع بود

 • Avatar
  رها

  خیلی خوب بود

 • Avatar
  تجهیزیار

  جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

 • Avatar
  جایینو

  از سایت خوب تان ممنونم ! جالب بود !

 • Avatar
  محیا

  ممنونم عالی بود