غار آقداش مرکزی

15511 ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

استان مرکزی با تاریخی غنی و کهن، همیشه مورد علاقه گردشگران می باشد. اما جاذبه های طبیعی این استان شاید در سایه جاذبه های تاریخی آن قرار گرفته و کمتر مورد توجه واقع شده باشند. روستای آقداش مرکزی یکی از زیباترین روستاهای این استان می باشد که در دامنه جنوبی کوه های خرقان و در سمت شمال غربی نوبران قرار گرفته است. آقداش به معنی سنگ سفید است و علت این نامگذاری، وجود سنگ های سفید بزرگ در مسیر رودخانه ای می باشد که روستا را به دو قسمت تقسیم کرده است.

در نزدیکی این روستا غار آقداش ساوه قرار دارد که یکی جذاب ترین و در عین حال کمتر شناخته شده ترین جاذبه های طبیعی استان مرکزی می باشد. این غار مرموز در دل کوه ها و در سمت شمال روستای آقداش قرار دارد. ورودی غار در انتهای یک دالان بدون سقف قرار گرفته است که حس یک راهروی مخصوص را منتقل می کند. ورودی غار آقداش کمی صعب العبور است و برای پیمایش غار باید وسایل و تجهیزات کوهنوردی در اختیار داشته باشد. البته بدون تجهیزات بخش های ابتدایی غار را می توان دید.

اما اهمیت غار آق داش در نقاشی های حک شده بر دیواره های آن است. مطالعات انجام شده نشان می دهد نقاشی ها متعلق به دوران حجر بوده و توسط انسان های اولیه کشیده شده است. به همین دلیل این غار از نظر تاریخی بسیار با ارزش می باشد. غار آقداش در عین حال که از نظر تاریخی بسیار با ارزش است، یکی از جاذبه های طبیعی منحصر به فرد این استان نیز می باشد.

از ورودی غار آقداش در استان مرکزی که بگذرید، شیبی ملایم شما را به سمت یخچالی طبیعی می برد. یخچال کمی پایین تر از شکاف قرار دارد. این نقطه کاملا دور از تابش آفتاب قرار دارد و برف هایی که در این محل انباشته شده اند، فرصت آب شدن پیدا نکرده و یخچالی طبیعی را به وجود آورده است.

غار آقداش یکی از جاذبه های گردشگری مرکزی می باشد که نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند فرصت دیدن آن را از دست ندهید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • محمدرفیعی

    باسلام و درود عالییییی بود♥