کوه بیستون کرمانشاه

13332 2018/01/03
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 20 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کنده کاری های کوه بیستون کرمانشاه مربوط به دوره داریوش اول و خسرو پرویز ساسانی است.

استان کرمانشاه با داشتن آثار تاریخی باارزش که برخی از آنها مربوط به دوران هخامنشیان است، یکی از جذاب ترین مقاصد برای گردشگران می باشد. کوه بیستون کرمانشاه که یکی از قله های کوهستان پرآو است، در نزدیکی شهر بیستون قرار گرفته. شهرت این کوه بیشتر به خاطر وجود کتیبه بیستون در آن می باشد. این کتیبه که با دستور داریوش اول و به سه خط عیلامی، پارسی باستان و اکدی نوشته شده، یکی از مهمترین آثار تاریخی ایران است. اظلاعات بیشتر در مورد این کتیبه را می توانید در مقاله کتیبه بیستون بخوانید.

کوه بیستون در کرمانشاه دستمایه تخیل شاعران نیز بوده است. در منظومه خسرو و شیرین، کوهی که فرهاد مشغول کندن آن می شود، کوه بیستون می باشد. طبق داستان، فرهاد پس از شنیدن خبر مرگ شیرین در همین کوه جان می سپارد. البته این داستان صورت واقعی ندارد و کنده کاری های موجود در کوه بیستون مربوط به دوران هخامنشی است. زمانی که داریوش می خواست تصویری از پیروزی خود بر گئومات و سکاها به یادگار بگذارد. نام این کوه در ابتدا بغستان یا بگستان بوده که در زبان پارسی باستان به معنای جایگاه خدایان می باشد و به مرور زمان به بیستون تغییر پیدا کرده است.

اما کوه بیستون کجاست؟ این کوه که امروزه در اطراف شهر بیستون و در فاصله 40 کیلومتری از شهر کرمانشاه قرار دارد، در نزدیکی یکی از پر رفت و آمدترین جاده های قدیمی قرار داشته است. این جاده در گذشته محل عبور کاروان های تجاری و نظامیان از بین النهرین به سمت همدان (که در گذشته به آن اکباتان می گفته اند) بوده؛ به همین دلیل به کوه بیستون از دیرباز توجه بسیاری می کردند. منطقه اطراف کوه بیستون، دارای 28 اثر تاریخی مربوط به دوره های متفاوت است که نشان دهنده اهمیت این کوه برای مردم در گذشته می باشد.

آثار تاریخی موجود در کوه بیستون شامل: غار شکارچیان، غار مرخرل، غار مر تاریک، غار مر آفتاب، غار مر دو در، تپه نادری، سراب بیستون، جاده تاریخی حاشیه سراب، بقایای گورستان قدیمی، دژ تاریخی مدفون، نیایشگاه مادی، نقش برجسته و کتیبه داریوش بزرگ، مجسمه هرکول، نقش برجسته متریدات دوم، نقش برجسته گودرز، سنگ بلاش، پرستشگاه پارتی، بقایای شهر پارتی، بقایای بنای ساسانی، فرهاد تراش، بقایای پل ساسانی، بقایای سد ساسانی، سنگ های تراش خورده ساسانی، کاروانسرای ایلخانی، بقایای بنای ایلخانی، کاروانسرای صفوی، وقف نامه شیخ علی خان زنگنه و پل بیستون می باشد. قدیمی ترین اثر باستانی این منطقه مربوط به دوران پارینه سنگی است و جدیدترین آنها به دوران صفویه می باشد.

اما برخی از آثار تاریخی کوه بیستون کمتر شناخته شده است که در اینجا به معرفی برخی از آنها می پردازیم. کارونسرای بیستون که از جمله آثار به جا مانده از دروان صفوی می باشد، با کمک شیخ علی خان زنگنه در دوران شاه سلیمان ساخته شد. هدف از ساخت این کاروانسرا ایجاد محلی برای استراحت کاروان ها و مسافرانی بوده که از جاده بیستون به سمت بین النهرین می رفته اند. در سال های پیش از کاروانسرای بیستون به عنوان پاسگاه استفاده می شد که امروزه آن را تخیله و مرمت کرده اند.

کاروانسرای ایلخانی نیز یکی دیگر از آثار تاریخی اطراف کوه بیستون است. ظاهرا در اواخر دوره ساسانی کار ساخت یک کاروانسرا در نزدیکی بیستون آغاز می شود و به دلایلی که مشخص نیست ناتمام می ماند. در دوره ایلخانان روی بقایای این کاروانسرا، یک کاروانسرای دیگر ساخته می شود که امروزه بقایای آن موجود است.

فرهاد تراش نام قسمتی از کوه بیستون است که نامگذاری آن به خاطر داستان فرهاد و شیرین می باشد. این قسمت به صورت یک دیوار بزرگ صاف است که 36 متر ارتفاع و نزدیک به 200 متر طول دارد. در ظاهر هدف از صاف کردن این قسمت ایجاد سنگ نوشته و حکاکی تصویر بر روی آن بوده و عده ای معتقدند به دوران هخامنشیان مربوط می باشد، درحالیکه گروهی دیگر اعتقاد دارند مربوط به دوران خسرو پرویز، پادشاه ساسانی است.

پل خسرو که بر روی رود گاماسیاب ساخته شده، در سمت جنوب غربی شهر بیستون قرار گرفته است. طول این پل حدود 150 متر و عرض آن نزدیک به 7 متر می باشد. قدمت این پل نیز به دوران ساسانی برمی گردد. در زیر کتیبه داریوش نیز نقش برجسته بهرام دوم قرار دارد. البته این نقش برجسته به علت قرار گرفتن کتیبه ای از دوران صفویه بر روی آن مخدوش شده است.

نقش بلاش یک تخته سنگ بزرگ به شکل چهار ضلعی می باشد که در سه سمت آن نقوش سه مرد حک شده است. یکی از این نقوش بلاش اشکانی می باشد و صاحب نقوش دو مرد دیگر مشخص نیست. گمان می رود این کتیبه صحنه ای از یک نیایش مذهبی را به تصویر می کشد.

نقش هرکول نیز مربوط به هرکولس است که در سال 153 پیش از میلاد و در زمانی که فرهنگ یونانی در ایران رواج داشته، ساخته شده است. گوردخمه برناج نیز در سمت راست کتیبه کوروش قرار دارد که قدمت آن را مربوط به دوران مادها می دانند.

غارهای کوه بیستون در استان کرمانشاه نیز که با نام های مر دو در، مر تاریک، شکارچیان و مر خر شناخته می شوند، مربوط دوران پارینه سنگی میانی بوده و آثار و بقایای آن دوران مانند ابزارهای تراشیده شده و استخوان های انسان و حیوانات در آنها کشف شده است. این طور که به نظر می رسد، از این غارها به عنوان پناهگاه در هنگام حمله حیوانات وحشی استفاده می شده. سراب بیستون که در واقع چشمه ای با نهری کوچک می باشد، یکی از اصلی ترین دلایل تجمع انسان ها در این منطقه بوده است.

یکی از جالب ترین آثار کوه بیستون، شیرین خفته یا بانوی خفته است. از جاده صحنه به سمت بیستون که بروید، در فاصله 10 کیلومتری از شهر بیستون، کوه بیستون را می بینید که با کمی دقت متوجه می شوید این کوه با صخره های پشت سر آن، به شکل یک خانم که به پشت روی زمین آرامیده، می باشد. بومیان می گویند فرهاد محبوب خود، شیرین را به این وسیله تصویرسازی کرده است و به همین دلیل، به آن شیرین خفته می گویند.

امروزه کوه بیستون و منطقه اطراف آن به یکی از اصلی ترین سایت های تاریخی جذب گردشگر تبدیل شده است. وجود آثار مختلف از دوره های گوناگون باعث گشته تا این کوه در سطح جهانی مشهور شود و گردشگران خارجی زیادی را به سمت خود جذب کند. کوه بیستون یکی از جاذبه های گردشگری کرمانشاه می باشد و نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند تا از این اثر تاریخی زیبا و باارزش دیدن کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید