پل خسرو کرمانشاه

14357 2018/09/15
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه پل خسرو کرمانشاه به دوره ساسانی برمیگردد که با نام پل خسرو پرویز هم شناخته شده است.

پل خسرو بیستون کجاست؟

پل تاریخی خسرو با پایه های سنگی و بدنه فلزی از بناهای تاریخی به جا مانده از دوره ساسانیان می باشد که در شهر بیستون و بر روی رودخانه گاماسیاب واقع شده است. این پل در مسیری قرار داشته که بیستون را به قصر شیرین متصل می کرده و طبق گفته های تاریخی از پل خسرو کرمانشاه برای شکست آخرین پادشاه ساسانی یعنی یزدگرد سوم استفاده شده است. نام این پل را به دلیل ساخته شدن آن در زمان حکومت خسرو پرویز به پل خسرو پرویز نیز نسبت میدهند.

عکس پل خسرو کرمانشاه

پل خسرو بیستون 153 متر طول دارد و دارای نه دهانه و ده پایه می باشد. هر یک از پایه های این پل چهارده متر طول و نه متر عرض دارند و برو روی سنگ فرشی که کف رودخانه را پوشانده است بنا شده اند. هر یک از پایه های شش ضلعی پل خسرو پرویز کرمانشاه از سه بخش تشکیل شده اند که در دو طرف آن دو آب شکن مثلثی شکل و در مرکز آن پایه مستطیل شکل آن قرار دارد. برو روی برخی از پایه های این پل نشانه هایی از سنگ تراشی در دوره ساسانی به چشم میخورد.

با گذشت زمان این پل آسیب های زیادی دیده است، به طوری که در دوره صفوی تقریبا غیرقابل استفاده بوده و امروزه نیز تمامی دهانه ها و گذرگاه های آن تخریب شده اند و فقط یک پل فلزی برای تردد محلی ها بر روی پایه های سنگی آن ساخته شده است.

پل خسرو کرمانشاه در مورخه 19 اسفند 1380 با شماره ثبت 4890 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. نشاط آوران بازدید از این پل تاریخی را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه به شما پیشنهاد می کند.

آدرس پل خسرو بیستون : استان کرمانشاه، شهرستان هرسین، رودخانه گاماسیاب

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید