دره کول خرسان دزفول خوزستان

13363 ۱۳۹۸/۰۷/۲۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس

دره کول خرسان کجاست؟

یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعی استان خوزستان، دره کول خرسان دزفول است که با نام های اشکفت زرده یا دره ارواح هم شهرت دارد. این جاذبه گردشگری جز یکی از جاذبه های کمتر شناخته شده خوزستان است که برای توریست هایی که از ماجراجویی خوش شان می آید بهترین گزینه می باشد. وقتی که به این جاذبه دیدنی سفر می کنید، می توانید از دیگر اماکن دیدنی نزدیک به این منطقه مانند آبشارها و چشمه ها هم دیدن کنید.

عکس دره کول خرسان

برای دسترسی به مسیر دره کول خرسان خوزستان باید خودتان را به 25 کیلومتری دزفول برسانید. این دره در نزدیکی روستای بیشه بزان است. وجه تسمیه این دره داستان های مختلفی دارد که یکی از پر رنگ ترین این داستان ها، وجود خرس ها در این منطقه بوده است و به همین خاطر نام آن را کول خرسان گذاشته اند که کول در گویش محلی به معنی “دره” است.

برای دسترسی به دره کول خرسان باید حدود باید 20 الی 25 کیلومتر پیاده روی کنید و از مسیرهای سخت و سراشیبی های دشوار بگذرید. صخره های کول خرسان آنقدر عظیم و بلند است که وقتی از میان شان عبور می کنید دیدن آسمان سخت است و شاید به همین خاطر به آن دره ارواح هم می گویند.

صخره ها به اندازه ای به یکدیگر نزدیک هستند که اگر چند نفر بخواهند از میان شان عبور کنند باید به صورت تک نفره از آن رد شوند. در انتهای این صخره ها یک رودخانه وجود دارد که دمای آب آن حدود 20 درجه سانتی گراد است.

موقعیت جغرافیایی دره کول خرسان دزفول خوزستان به گونه ای است که فاصله بسیار کمی با دزفول دارد اما جالب این است که اختلاف دمای این منطقه در مقایسه با دزفول بسیار زیاد است. آب و هوای دره کول خرسان در فصل تابستان حدود 20 تا 30 درجه سانتی گراد است. تابستان های کول خرسان بسیار مطبوع و معتدل است و همیشه نسیمی خنک در میان صخره ها جریان دارد. متاسفانه دره کول خرسان جای بسیاری از گرشکران ماجراجو را گرفته است. پس اگر قصد دارید تا در این سفر کمی هیجان را تجربه کنید حتما تجهیزات صخره نوردی و کمپینگی به همراه خود داشته باشید.

بهترین زمان سفر از این دره تقریبا از اواسط خرداد ماه شروع می شود چراکه در این ماه به دلیل اتمام فصل بهار و گرمی هوا خطرات و آسیب های کمتری شما را تهدید می کند. به شما توصیه می کنیم که به هیچ وجه برنامه خاصی برای سفر به این دره تنظیم نکنید و حتما پیش از سفر وضعیت آب و هوایی آن را بررسی نمایید، چراکه ممکن است در سیبلاب های خطرناک گیر کنید که اگر گرفتار چنین بلایای طبیعی شود رهایی از آنها بسیار دشوار یا حتی غیر ممکن است!

همانطور که در بالاهم به این موضوع اشاره ای داشتیم، دره کول خرسان جز آن دسته از جاذبه های طبیعی پر خطر است که برای سفر به آن حتما باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید و با اکثر اصول آمادگی جسمانی و فعالیت های کوهنوردی آشنا باشید.

دره کول خرسان دزفول از جاذبه های گردشگری خوزستان است که شما می توانید در تور اهواز گردی از این منطقه فوق العاده دیدن کنید.

آدرس دره کول خرسان: استان خوزستان، 32 کیلومتری شمال دزفول، دره کول خرسان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید