تالاب های پلدختر لرستان

14207 2017/11/01
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه پیدایش این تالاب ها دقیقا مشخص نیست ولی طبق مطالعات انجام شده بین 10 تا 11 هزار سال پیش بوده است.

استان لرستان به سبب موقعیتی که از نظر جغرافیای داراست، آب و هوای مطلوب و زمینی سرسبز و حاصلخیز دارد. به همین دلیل مناظر زیبا و جاذبه های طبیعی بسیارش باعث می شوند هر ساله گردشگران زیادی از مسافت های دور و نزدیک برای بازدید از آنها به این استان سفر کنند. تالاب های پلدختر یکی از این جاذبه ها هستند.

شهر پلدختر تالاب های زیادی دارد. تالاب هایی مانند بیشه دالان، پیکه، گلم سوزه، تاف، سیاه، تکانه، زردابه، کبود، لفانه، کری جمجمه و کری بلمک. بزرگترین تالاب در میان این مجموعه کری بلمک است که مساحت آن بیشتر از 500 هکتار می باشد. این تالاب ها به خاطر آب و هوای معتدلی که دارند در زمستان میزبان پرندگانی مانند اردک های سرسبز و ارده ای، حواصیل خاکستری، گشیم و چنگر می باشند. همچنین پرندگانی مانند تیهو، سار، عقاب های صحرایی و طلایی و سنقر تالابی به طوری بومی در این تالاب ها زندگی می کنند.

فاصله تالابهای پلدختر لرستان از این شهرستان، بین 6 تا 15 کیلومتر است و در سمت جنوب و جنوب غربی این شهر قرار گرفته اند. در این تالاب ها می توانید گیاهانی مانند خارشتر، شقایق، جلبک سبز، شبدر، یونجه، پونه و سرخس آبزی را بیابید. تعداد کل این تالاب ها به 11 عدد می رسد. مهاجرت پرندگان به این تالاب ها باعث می شود مناظر زیبایی به وجود بیاید که هر جایی نمی توان آنها را دید. همچنین در این تالاب ها جانوران آبزی دیگری مانند قورباغه، لاکپشت و انواع ماهی ها نیز زندگی می کنند.

برای حفاظت از محیط زیست و حمایت از پرندگان مهاجر تمام تالاب های پل دختر لرستان به غیر از تالاب بیشه دالان به عنوان مناطق شکار ممنوع اعلام شده اند. اما فقط شکار به عنوان یک تهدید برای این تالاب ها مطرح نیست. بخش زیادی از تالاب های پل دختر به ویژه تالاب بلمک به زمین های زراعی و کشاورزی تبدیل شده اند و وسعت تالاب ها را کم کرده اند. این موضوع در تصاویر تالاب های شهرستان پلدختر مشهود است.

این تالاب های زیبا علاوه بر اینکه نمادی از زیبایی طبیعت هستند، زیستگاه مناسبی را برای پرندگان بومی و مهاجر پدید آورده اند. پرندگانی که به این تالاب ها مهاجرت می کنند از شمال سیبری سفر خود را آغاز می کنند. هر ساله گردشگران زیادی از ابن تالاب ها بازدید می نمایند و از طبیعت زیبای آن لذت می برند.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در صورت سفر به این منطقه از تالاب های پلدختر که از جاذبه های گردشگری لرستان است دیدن کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید