خانه تاریخی زند قم

15876 ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه خانه تاریخی زند قم متعلق به دوران قاجار می باشد. حاج علی خان و حاج قلی خان به عنوان صاحبان این خانه، آنرا در حدود 130 سال پیش ساختند. خانه تاریخی زند در سال 1379 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

 

خانه تاریخی زند کجاست؟

قم به عنوان تنها شهرستان استان قم شناخته می شود. قم به عنوان یکی از شهرهای مذهبی ایران که حرم حضرت معصومه را در خود جای داده، هر ساله میزبان مسافران و گردشگران داخلی و خارجی زیادی می باشد که برای مشرف شدن به حرم حضرت معصومه، به این شهر پا می گذارند. در شهر قم چندین جاذبه تاریخی وجود دارد که خانه تاریخی زند به عنوان یکی از شناحته شده ترین خانه های تاریخی قم می باشد. این خانه تاریخی در مرکز بافت قدیمی شهر قم که به محله چهار مردان معروف می باشد، قرار گرفته است. خانه تاریخی زند قم محل زندگی خانواده دو بردار به نام های حاج علی خان و حاجی قلی خان بوده که در حدود 130 سال قبل این بنا را ساخته اند.

عکس خانه تاریخی زند قم

خانه تاریخی زند دارای 400 متر مربع زمین است که از این مقدار 320 متر مربع آن زیربنا می باشد و مابقی به حیاط اختصاص داده شده است. این خانه از سه بخش تشکیل شده که شامل بخش های شاه نشین تابستانی، شاه نشین زمستانی و بخش خدمه است. در بخش شاه نشین تابستانی شاهد وجود یک بادگیر منفرد می باشیم که در جبهه شرقی قرار گرفته و به زیرزمین راه دارد. شاه نشین زمستانی بزرگترین بخش خانه می باشد که در ضلع شمالی واقع شده است. قسمت سوم که مربوط به خدمه منزل بوده، در ضلع غربی جای گرفته و از طریق پاگرد شش ضلعی به حیاط مرکزی و میان سرا مرتبط می شود. از جمله عناصر تزئینی در خانه زند می توان به ستون و پایه ستون، لبه چینی بام و بادگیر، نقوش درهای چوبی و ایوان های سنگی اشاره کرد.

همانطور که اشاره شد این خانه محل زندگی دو خانواده بوده که خانه حاج علی در قسمت شرقی خانه حاج قلی خان قرار گرفته است. خانه تاریخی زند در قم تاکنون چندین بار مورد مرمت قرار گرفته و در حال حاضر این خانه تاریخی به موزه مردم شناسی قم تغییر کاربری داده است. تاکنون چندین نمایشگاه هنری نیز در این مکان برگزار شده که نمایشگاه صنایع دستی از همه بیشتر مورد استقبال واقع شده است.

خانه حاج قلی خان قم یکی از جاذبه های تاریخی این شهر است که در مورخه 25 تیرماه 1379 ش با شماره 2072 به فهرست آثار ملی اضافه شده است که در تور قم گردی می توانید از این مکان دیدن کنید. شما می تواند علاوه بر بازدید از این خانه تاریخی از رستوران ها و فست فودهایی که در خیابان چهارمردان وجود دارد استفاده نموده و لذت قم گردی خود را تکمیل نمایید.

آدرس خانه تاریخی زند قم : شهر قم، خیابان انقلاب، محله «چهار مردان» در کوچه «گذرقلعه»

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید