سرای امیرکبیر تهران

23645 ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 18 امتیاز : 3.7]
آدرس

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که سرا به چه محلی گفته می شود؟ محیطی که در آن عده ای مشغول به یک شغل هستند را می توانیم سرا بخوانیم؛ سراها دارای حیاطی میانی هستند که در 4 سمت آنها حجره هایی وجود دارد. این سراها از کاروانسراها آمده و اغلب در گذشته در این نوع مکان ها علاوه بر اتراق مشغول به فعالیت های تجاری بوده اند و بعد از گذشتن دوران های مختلف، سرا به محیطی تبدیل شد که در آن راسته هایی وجود دارد که اغلب یک شغل و حرفه واحد دارند.

سرای امیرکبیر تهران یکی از قدیمی ترین بازارهای این شهر است که در آن به صورت عمده و جزئی فعالیت می کنند. سرای امیرکبیر انتهای بازار کفاش ها قرار دارد. این سرا به علت قدمتش باید مورد توجه بیشتری قرار می گرفت اما متاسفانه به حال خود رها شده است.

بازارچه امیرکبیر تهران که یکی از تخصصی ترین مراکز فروش پارچه به شمار می آید، مکانی است که خریداران و شهروندان می توانند برای سهولت امر خرید خود به آن رجوع کنند.

سرای امیر کبیر دارای سه حیاط می باشد که در وسط حیاط اول مجسمه امیرکبیر نصب گردیده است. بازار امیرکبیر تهران یک بازار آجری محسوب می شود که قسمت های مختلف آن مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته اند. این مجموعه دارای دو طبقه با بیش از 100 واحد تجاری فعال است که در قسمت حیاط ها درب های خروج و ورود کالا قرار دارد و واحد پشتیبانی در طبقه بالا می باشد. واحدهای تجاری در راسته های حول محور حیاط فعالیت می کنند.

راسته پارچه فروشان تهران منصوب به سرای امیر کبیر می باشد و برای خرید انواع پارچه به صورت جزئی و کلی می توانید به این بازارچه سری بزنید. سرای امیرکبیر در بازار تهران، فروشندگان و حاجی بازاری های قدیمی شهر را در خود جای داده است.

در حیاط های این سرا شاهد بی نظمی و عدم توجه به ملکی که دارای قدمت است به وفور دیده می شود، نصب غلط و ناهنجار لوزام و تجهیزات مختلف از جمله این بی توجهی هاست.

در ادامه می توانید سایر عکس های سرای امیرکبیر را نظاره کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید