آبشارهای چهارده بیرجند

13539 2018/06/10
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس

شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی و بزرگترین شهر این استان است. هرچند استان خراسان جنوبی و به طبع آن، بیرجند، در منطقه ای گرم و خشک قرار دارند، اما جاذبه های طبیعی این استان و طبیعت زیبایش، بسیار چشم نواز هستند. وجود بند، آبشار و روستاهایی با پوشش گیاهی سرسبز و متنوع باعث می شود تا بیرجند مقصد مناسبی برای علاقه مندان به طبیعت باشد. آداب و رسوم و پوشش سنتی مردم خراسان جنوبی نیز بسیار جذاب هستند.

آبشار چهارده که در نزدیکی شهر بیرجند قرار گرفته، یکی از جاذبه های طبیعی زیبای استان خراسان جنوبی می باشد. آبشارهای چهارده بیرجند که در نزدیکی روستایی با همین نام قرار دارد، در واقع چندین آبشار است که پشت سر هم قرار گرفته اند. مردم روستای چهارده بیرجند بسیار مهمن نواز و خوش برخورد هستند و با دقت و حوصله، به سوالات شما در مورد منطقه و جاذبه های طبیعی اطراف توضیح می دهند.

برای دیدن آبشارهای چهارده خراسان جنوبی، باید به شهر بیرجند سفر کنید. داخل شهر، سراغ خیابان غفاری را بگیرید. از خیبان غفاری به سمت دانشگاه آزاد بروید، پس از عبور از دانشگاه آزاد، روستای چهارده را می بینید که خانه های سنگی متعددی دارد. روستای چهارده دو قسمت بالا و پایین دارد. اکثر مردم روستا به کار سبدبافی مشغول هستند و از این راه امرار معاش می کنند. میانگین سنی روستا نیز بالا است و اکثر کسانی که در روستا می بینید، سن زیادی دارند. پس از عبور از کوچه های تنگ و باریک روستا، و مدتی پیاده روی، به آبشار چهارده بیرجند می رسید.

تعداد آبشارهای چهارده در استان خراسان جنوبی به 80 عدد می رسد. این آبشارهای بزرگ و کوچک موقعیت مناسبی را برای علاقه مندان به سنگ نوردی و صخره نوردی پدید آورده اند. آب این آبشارها بسیار خنک و زلال است و اطراف آنها، با پوشش گیاهی متنوع و سرسبز، جلوه زیبایی به خود گرفته است. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در سفر خود به بیرجند، دیدن آبشار چهارده را که یکی از جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی است، از دست ندهید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید