کوه سبلان اردبیل

20747 ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.3]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کوه سبلان کجاست؟

به دلیل واقع شدن جاذبه های طبیعی فراوان در استان اردبیل، این استان تبدیل به یکی از گردشگری ترین استان های کشور شده و زیبایی های زیادی را در خود جای داده است. از جمله جاذبه های طبیعی این استان می توان کوه سبلان اردبیل اشاره کرد که در زبان ترکی به آن ساوالان نیز می گویند. قله این کوه با ارتفاع 4811 متر پس از قله کوه های دماوند و علم کوه در جایگاه سومین قله بند ایران قرار گرفته است. عده بسیاری بر این باورند که زرتشست (پیامبر ایران) در سبلان به بعثت رسیده است و به همین جهت این کوه را مقدس ترین کوه ایران می دانند.

کوه سبلان اردبیل از جمله کوه های آتشفشانی و غیر فعال کشور است که دارای سه قله مشهور به نام های سلطان، هرم و کسری می باشد. این کوه 60 کیلومتر طول و 45 کیلومتر پهنا دارد و در 35 کیلومتری غرب اردبیل واقع شده است. تمامی قله های این کوه زیبا در طول سال پوشیده از برف هستند و به همین جهت جاذبه های گردشگری مختلفی در اطراف آن شکل گرفته اند. از جمله این جاذبه ها می توان به پست اسکی الوارس اردبیل اشاره کرد.

علاوه بر این در بالای رشته کوه سبلان و در ارتفاع 4811 متری آن، دریاچه کوه سبلان با عمق 40 متر واقع شده است که گردشگران زیادی برای بازدید از آن به این کوه سفر می کنند. همچنین در بخش غربی قله سلطان سنگی طبیعی به شکل عقاب وجود دارد که با گذشت زمان به نماد این کوه زیبا و با ابهت تبدیل شده است. در این کوه یازده زیستگاه حیوانات شناسایی شده است که از جمله آنها می توان به عقاب، خرس قهوه ای، گراز و سوسمار اشاره کرد.

کوه سبلان در اردبیل یکی از جاذبه های طبیعی این استان می باشد که با شماره ثبت 19496/12 به لیست آثار ملی کشور اضافه شده است.

آدرس کوه سبلان : استان اردبیل، 35 کیلومتری شهر اردبیل، 25 کیلومتری شهرستان مشگین شهر

عکس های کوه سبلان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید