دریاچه نئور اردبیل

13017 2016/04/20
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دریاچه نئور، یکی از بزرگترین دریاچه های طبیعی استان اردبیل می باشد. آب دریاچه نئور اردبیل شیرین است.

دریاچه نئور اردبیل کجاست؟

دریاچه نئور در جنوب شرقی اردبیل قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید از دره های کوهستان باغرو، روستای بودالالو و روستای عباس آباد گذر نماییم. فاصله اردبیل تا دریاچه نئور نزدیک به 46 کیلومتر می باشد. مسیر رسیدن به دریاچه آسفالت بوده اما جاده اطراف دریاچه نئور خاکی است. دریاچه نئور اردبیل خلخال دارای دو دریاچه کوچک و بزرگ است که زمانی که فصل بهار می رسد این دو دریاچه، دریاچه واحدی را ایجاد می کنند. حداقل و حداکثر عمق دریاچه واحد در حد 5/5 و 13 متر می باشد.

از آب دریاچه نئور اردبیلی برای مصارف کشاورزی استفاده می شود به همین دلیل در سال 1366هجری شمسی سدی را در تنها خروجی دریاچه احداث نمودند تا بتوانند آب را ذخیره نمایند. هم چنین برای کنترل جمعیت گامارس های موجود در دریاچه نئور میزان کمی بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان رها ساختند. وسعت حوضه آبریز دریاچه نئور تالش در حدود 45 کیلومتر مربع است.

سازمان حفاظت محیط زیست، منطقه دریاچه نئور را به عنوان یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی در نظر گرفته است. به همین خاطر در این دریاچه شکار هر نوع پرنده آبی ممنوع شده است. طبیعت زیبای دریاچه نئور اردبیل دارای ارزش های زیستگاهی، اکوتوریستی، کشاورزی، دامداری و زنبورداری می باشد. پوشش گیاهی متنوعی در این منطقه وجود دارد که از جمله می توان به شبدر، بومادران، بابونه، نعناع، آلاله و … اشاره نمود. هم چنین دریاچه نئور اردبیل خلخال زیستگاه برخی از گونه های پرندگان مهاجر عبوری نیز می باشد. چشمه های متعددی نیز در اطراف دریاچه قرار دارد.

یکی از معروف ترین مسیرهای طبیعت گردی برای علاقه مندان به طبیعت ایران زمین، کوهنوردی بهاره نئور به ییلاق زیبای سوباتان می باشد که تورهای زیادی در این فصل به این منطقه وارد می شوند. اگر قصد طی کردن این مسیر را ندارید می توانید در کنار دریاچه ی نئور اردبیل لحظات خوشی را سپری نمایید.

هم چنین همه ساله در شهریور ماه برای دوستداران به صید ماهی مسابقه ماهیگیری در دریاچه نئور برگزار می گردد. در حال حاضر برای گردشگران در کنار دریاچه امکانات رفاهی و اقامتی خاصی برقرار نیست و وسایل رفاهی در حد معمول میباشد. 

دریاچه نئور یکی از جاذبه های  طبیعی اردبیل می باشد که نشاط آوران به شما پیشنهاد میدهد حتما به این مکان دیدنی سفر کنید.

آدرس دریاچه نئور در اردبیل : استان اردبیل، مرز شهرهای اردبیل و خلخال، جاده روستایی داش بلاغ.

تصاویر دریاچه نئور اردبیل

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید