پیرغار شهرکرد

13132 2018/07/07
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در استان چهار محال و بختیاری، شهرستان فارسان در روستای ده چشمه، مکانی دیدنی به نام پیرغار شهرکرد وجود دارد. روستای ده چشمه مکانی سرسبز است که به علت طبیعت بکر و زیبا و با وجود کتیبه های ارزشمند تاریخی، در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران جای گرفته است. این روستا ۲۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و از سمت شمال شرقی به شهرستان فارسان و از جنوب به کوه لاخرسان محدود می شود.

پیرغار در شهرکرد در روستای ده چشمه و در منطقه ای قرارگرفته است که آب هوای خشک و معتدلی دارد، در بهار و تابستان، آب و هوای آنجا بسیار مطبوع می شود اما در زمستان ها این منطقه در آب و هوای سرد و خشک به سر می برد.

مردم روستای ده چشمه با فعالیت هایی مثل زراعت، باغداری و مالداری، اقتصاد روستا را اداره می کنند. از طرفی جو، گندم، یونجه و شبدر از مهمترین محصولات زراعی این روستا می باشد. همچنین از محصولات باغ های روستای ده چشمه می توان به هلو، انگور، سیب درختی، بادام و گردو اشاره کرد. البته فرآورده های لبنی این روستا مانند ماست، شیر، کره محلی، روغن حیوانی بسیار بی نظیر و معروف می باشند.

یک سنگ نوشته مربوط به دوران مشروطه در روستای ده چشمه وجود دارد که به دستور سردار اسعد بختیاری از دولتمردان دوره قاجاریه، حکاکی شده است. کتیبه هایی موجود روستای پیر غار شهرکرد همگی بر روی تخته سنگی در کوهپایه ای در رشته کوه زاگرس قرار دارند؛ ضمن اینکه روی کتیبه ها خلاصه ای از جریان مشروطیت را بیان کرده و در ادامه آن، تاثیر قهرمانان و سرداران بختیاری را در این اتفاق ملی تشریح می کند.

یکی دیگر از جاذبه های اطراف پیرغار چهارمحال و بختیاری، آبشار آن می باشد که می توان گفت از زیباترین آبشارهای فصلی استان چهارمحال و بختیاری و حتی ایران است. به دلیل وجود رودخانه ها، چشمه های این استان نسبت به استان های دیگر زمان بیشتری جاری می باشند. آبی که از آبشار پیرغار ده چشمه جاری می شود توسط کشاورزان روستای ده چشمه برای کشتزارهایشان استفاده می شود.

محیطی که این آبشار در آن قرار دارد به طور شگفت انگیزی چشم نواز است.

به سبب مسیرهایی که در طول سال ها در دامنه کوه ایجاد شده، با یک کوه پیمایی معمولی می شود خود را به بالاترین نقطه آبشار رساند؛ ضمن اینکه با ادامه مسیر و با دنبال کردن آب به سرچشمه آن خواهیم رسید. باغات سرسبز، طبیعت بسیار زیبا و وجود گردشگاه با صفای پبرغار که کتیبه هایی ارزشمند روی کوه آن حک شده، قلعه خان و شیرسنگی در روستا، این روستا را به یکی از جذاب ترین روستاهای منطقه و جاذبه های گردشگری استان چهار محال و بختیاری مبدل کرده است.

آدرس پیر غار شهرکرد در 43 کیلومتری شهرکرد و در روستای ده چشمه واقع شده است.

عکس های پیرغار شهرکرد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید