ارگ کریم خان شیراز

20266 ۱۳۹۴/۱۲/۱۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه ارگ کریم خان زند همانطور که از نامش پیداست به دوران زندیه برمیگردد. در دوره حکومت زندیه بنای ارگ در مرکز شهر شیراز ساخته شد و زمانی که کریم خان زند شیراز را پایتخت خود قرار داد و در این مکان سکنی گزید به ارگ کریم خان شیرازی معروف گشت.

درباره ارگ کریم خان شیراز

ارگ کریمخانی دارای مساحت 4 هزار متر مربع و در مرکز فضایی به مساحت حدود 13 هزار متر مربع واقع شده است. چهار برج خشتی به ارتفاع 14 متر، چهار دیوار بلند ارگ را به هم متصل نگه داشته اند. سردر ورودی بنای ارگ کریم خان شیرازی در دوره قاجاریه، مزین به کاشی کاری شد. کریم خان زند در هنگام ساخت ارگ، که در سال 1766 میلادی صورت گرفت از بهترین معماران زمانه خود در ساخت آن استفاده نمود. هم چنین ایشان بهترین مصالح را در ساخت آن به کار گرفت و بنا را در ظرف مدت یکسال پایان برد.

ارگ کریمخانی کجاست؟

ارگ کریم خان، این بنای باشکوه به عنوان محلی برای استقرار حکومت در زمان زندیه و محلی برای زندگی فرمانداران محلی در زمان قاجاریه مورد استفاده قرار گرفت. هم چنین حکمران فارس بنام عبدالحسین میرزا فرمانفرما، دستور به بازسازی مینیاتورهای نقاشی شده ارگ کریمخانی را نیز صادر نمود. در زمان پهلوی از ارگ کریم خان شیراز به عنوان زندان استفاده شد.

هم اینک در ارگ کریم خان و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی مرمت هایی صورت گرفته که از آن به عنوان موزه بزرگ فارس مورد استفاده قرار گیرد.

معماری ارگ کریم خان زند

ترکیبی از دو معماری مسکونی و نظامی در بنای ارگ کریم خان زند صورت گرفته است. آبنماها، باغچه ها و اتاقهای نقاشی شده از ظرافت خاصی بهره برده اند. در ضلع شرقی بنای ارگ کریمخانی، حمام خصوصی و برخی امکانات خدماتی مشاهده می شود.

دیوارهای ارگ کریم خانی بسیار مستحکم و نفوذ ناپذیرست و بیشترین ضخامت دیوارها در دیوارهای بیرونی بنا قابل رویت است. در بالای دیوارها به منظور بارش باران ناودان های سنگی ساخته شده و همچنین مزقله هایی به عنوان تیراندازی قرار داده اند.

حمام ارگ کریم خانی که به منظور استحمام شاهان و بزرگان به کار می رفت جزء اولین حمام های اختصاصی ایران بود. سیستم آب رسانی ارگ، از آب قنات رکن آباد تأمین می شد و آبش از نظر املاح معدنی جزء بهترین آب شیراز بود. در حال حاضر بنای تاریخی و دیدنی ارگ کریم خانی جزء زیباترین جاذبه های شهر شیراز است که همه ساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای دیدنش می آیند.

ارگ کریم خانی شیراز از جاذبه های تاریخی این شهر می باشد که در 14 خرداد 1351 با شماره ثبت 918 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و حتما در تور شیراز گردی از این مکان بازدید کنید.

ادرس ارگ کریمخانی شیراز : خیابان ناصر خسرو شهر شیراز

تصاویر ارگ کریم خان شیراز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید