خانه بانک ملی بجنورد

11570 ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه بانک ملی کجاست؟

خانه بانک ملی جز یکی از خانه های زمان پهلوی به حساب می آید که در شهر بجنورد قرار دارد. قبل از انقلاب این خانه محل زندگی یکی از وکیل های پیشین شهر بجنورد بوده که بعد از انقلاب به بانک ملی واگذار شده است.

مصادف با احداث اداره امور شعب استان خراسان شمالی در سال 1383، ساختمان این خانه به عنوانی قسمتی از ساختمان اداری این اداره به کار گرفته می شد. این خانه در حال حاظر جز یکی از آثار باستانی شهر بجنورد به حساب می آید که نمای بسیار زیبای آن باعث جلب توجه گردشگران زیادی شده، همچنین تزئینات داخلی بسیار زیبای آن خیره کننده می باشد.

تصاویر خانه بانک ملی بجنورد

معماری خانه بانک ملی بجنورد ترکیبی از معماری سنتی و اروپایی امی است. بام خانه که به کلاه فرنگی شهرت دارد، سرستون های کورنتی و چند قسمت دیگر از معماری اروپایی الگو برداری شده است. این بنا چهار ستون را دارا می باشد که به شکل همسان در دو ایوان به صورت مجزا قرار گرفته است. بدنه این ستون ها استوانه ای مانند است و سر ستون های آن را تزئین کرده اند. همینطور این خانه با آیینه کاری، گچ بری گل و گیاه و منبت کاری بر روودی درها و پنجره ها و قاب هایی از کاشی های هفت رنگ می باشد زینت داده شده است.

از شاخصه های اصلی خانه بانک ملی معماری ویژه، شیروانی های زیبا با پوشش و رنگ های سفید گالوانیزه و رنگی در دوره خود است. امروزه این ساختمان به عنوان یکی از جاذبه های باستانی شهر مورد توجه عموم قرار دارد.
خانه بانک ملی در بجنورد جز کهن ترین بانک های این شهر به حساب می آید.

پنجره ها و بعضی از قسمت های ورودی خانه بانک ملی با قوس کمانی پوشش داده شده اند و در قسمت بالایی آنها قاب های کاشی کاری شده قرار دارد. خصوصیات این خانه را از معماری قرن های 18 و 19 میلادی اروپا الگو برداری کرده اند و برگرفته از معماری آن دوره است.

خانه بانک ملی بجنورد در بخش داخلی پیش بخاری را دارا می باشد و به ابزار زنی چوبی گچکاری به شکل قاب زنی با شکل های معمولی برامده زینت داده شده است و از هنرهایی مثل آیینه کاری، گچ بری گل و گیاه و منبت کاری روی سطح درب ها و پنجره های آن به کار گرفته شده است.

خانه بانک ملی بجنورد یکی از جاذبه های تاریخی این شهر است که در سال ۱۳۸۵ و با شماره ثبت ۱۴۱۵۰به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد. شما می توانید در تور بجنورد گردی می توانید از این مکان بازدید کنید.

آدرس خانه بانک ملی در بجنورد: خراسان شمالی، بجنورد، خیابان امیریه جنوبی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید