تالاب امیر کلایه لاهیجان گیلان

10387 2019/11/02
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

     

تالاب امیرکلایه کجاست؟

تالاب بین المللی امیر کلایه لاهیجان، یکی از بهترین تالاب های استان گیلان است. این تالاب وسعتی بالغ بر 1230 هکتار دارد و عمقش هم به 85 متر می رسد. یکی از دلایلی که باعث شهرت تالاب امیرکلایه شده است و آن را نسبت به سایر تالاب های گیلان متمایز می کند، آب شیرین و فاصله بسیار کمش با دریا است. این تالاب زیستگاه مناسبی برای جانوران آبزی و بسیاری از گونه های گیاهی است که در ادامه بیشتر در موردش صحبت خواهیم کرد.

عکس هایی از تالاب امیرکلایه

یکی از رایج ترین گیاهانی که در نواحی تالاب امیرکلایه لاهیجان رشد می کند، پسته دریایی است و محصول این گیاه لاله های تالابی هستند. شکل ظاهری این گیاه بسیار جالب است، پسته دریایی یک کلاهک بسیار پهن و بزرگ دارد که دانه های کوچک سبز رنگی در آن وجود دارد و از آن برای در داروهای بسیاری استفاده می کنند.

اما پسته دریایی تنها گیاهی نیست که در این تالاب رشد می کند، یکی دیگر از گل هایی که در این منطقه می روید، نیلوفرهای آبی هستند که باعث زیبایی بیشتر این تالاب می شوند. پرندگان مهاجر بسیاری به این تالاب می آیند، بهترین زمان برای تماشای پرندگان مهاجر تالاب امیرکلایه، فصل زمستان است.

تالاب امیر کلایه گیلان در روستایی با همین نام واقع شده است و در 46 کیلومتری شمال شرق لاهیجان و کیاشهر قرار دارد. این تالاب به دلیل اکوسیستم جالبی که دارد در سال 1354 در کنوانسیون رامسر در فهرست تالاب های بین المللی قرار گرفت. تالاب امیر کلایه در گیلان به دلیل اینکه زیستگاه بسیاری از جانداران کمیاب و مختلف است که مستقیما تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار دارند.

در تالاب امیرکلایه گونه های مختلف خزندگان هم زندگی می کنند که برخی از آن ها عبارت اند از: مارهای سمی و غیر سمی، مار آبی و لوس مار. چندین گونه سوسمار هم در اطراف این منطقه زندگی می کنند که هنوز تحقیقات خاصی بر روی آن ها صورت نگرفته است. همچنین سه نوع از مهم ترین قورباغه های دنیا هم در این تالاب زیست می کنند، که عبارت اند از قورباغه های سبز، قورباغه های درختی و  قورباغه های رانا.

آب و هوای تالاب امیر کلایه لاهیجان به گونه ای است که شما در هر زمانی که به این منطقه بروید، شاهد گونه های مختلف گیاهی و مناظر سر سبز و گونه های مختلف جانوری خواهید بود. اما بهترین زمان مناسب برای بازدید از تالاب امیرکلایه فصل اردیبهشت تا اواسط مرداد ماه است.

اگر قصد دارید با خودروی شخصی به این منطقه بروید، برای دسترسی به مسیر اگر مبدا تان تهران باشد باید تا گیلان حدود 330 کیلومتر رانندگی کنید. به 42 کیلومتری شرقی لاهیجان که برسید به این تالاب دسترسی پیدا خواهید کرد.

اما پیشنهاد می کنیم برای راحتی با تورهای گردشگری یا اتوبوس های عمومی به این منطقه بروید. برای این کار می توانید سوار یکی از اتوبوس های تهران لاهیجان شوید و زمانیکه به لاهیجان رسیدید می توانید یک ماشین برای رسیدن به تالاب کرایه کنید یا اینکه مستقیما یک تاکسی بگیرید.

تالاب بین المللی امیر کلایه در لاهیجان یکی از جاذبه های طبیعی گیلان است که شما در تور رشت گردی می توانید از این مکان فوق العاده زیبا دیدن کنید.

آدرس تالاب امیر کلایه: گیلان، سی و شش کیلو متری شمال شرق لاهیجان، تالاب امیر کلایه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید