موزه ملت تهران

16958 2017/11/06
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کاخ موزه ملت بزرگترین کاخ در مجموعه سعدآباد است که دیرینگی آن به دوران پهلوی اول بازمی گردد. این بنا به دستور رضا شاه ساخته شده و فعالیت ساخت و سازش از سال 1310 الی 1315 به طول انجامیده است.

موزه ملت تهران به نام های متفاوتی اعم از کاخ سفید، کاخ ملت، کاخ موزه ملت و موزه ملت سعدآباد یاد می شود اما معروف ترین آنها موزه ملت و یا کاخ سفید ایران می باشد. معماری کاخ به سبک باغ های ایرانی و نماهای رومی ساخته شده است. نقشه اصلی کاخ را معمارانی همچون مهندس خرسندی و مهندس بوریس روسی طراحی کرده اند. در جای جای این بنا استادکاران ماهری که هر کدام در هنر خود بی نظیر بودند، نقش آفرینی کرده اند از جمله: غلامرضا پهلوان، حسین کاشی، عبدالکریم شیخان، رضا ملائکه، استاد لرزاده، حسین بهزاد و … .

به علاوه وجود استادان ماهر در ساخت کاخ از مواد اولیه و مصالح مرغوب نیز بهره مند شده اند که آنها را از شهرهای مختلفی برای کاخ سفید به اختصاص آورده اند؛ از جمله این شهرها می توان به سنگ های مرمر یزد و تربت حیدریه، لوسترهای شاهانه ایتالیا، فرانسه، اسلواکی و چک همچنین فرش های باارزش از دوران قاجار اشاره کرد.

موزه ملت کاخ سعدآباد در بهترین و خوش آب و هواترین منطقه شمال تهران واقع شده است. این مجموعه دارای دو طبقه به همراه زیرزمین می باشد که هر کدام از این طبقات برای قشر خاص و دفتر کار مربوطه آن اختصاص داشته اند.

موزه ملت سعادت آباد دارای 54 واحد مختلف می باشد که شامل 10 تالار تشریفاتی است. در این تالارها فرش های ناب و بی نظیری که هنر دست ایرانیان در آن نهفته شده، وجود دارد که بزرگترین آنها 145 متر مربع با 140 رج می باشد. نقش و نگار این فرش مزین به طرح قندیل و شمسه بوده و در سفره خانه پهن شده است.

کاخ موزه ملت از تزئینات خاصی برخوردار شده، این تزئینات مختص اشراف اروپایی می باشد. نقوش طراحی شده بر در و دیوار داخلی قصر از مجموعه های شاهنامه برداشت شده و به دست حسین بهزاد و شاگردانش در سال 1320 به اتمام رسیده است. سبک نقاشی های این کاخ اروپایی می باشد که در آن زمان سبک های کلاسیک، امپرسیونیسم و ناتورالیسم، بیشترین آموزش و کاربرد را داشت.

مرمت های صورت گرفته بر کاخ موزه ملت در تهران مربوط به سال های متعددی است. بنای این کاخ در سال 1370 مورد مرمت قرار گرفته و تابلوهای باارزش آن از سال 1390 مورد مرمت و باززنده سازی گشته اند. عملیات تابلوها بدین شرح می باشد: بازکردن تابلوها، جداسازی قاب آنها، غبار روبی و لایه برداری طی دو مرحله خشک و تر، ثبت کیفیت و برپا سازی تابلو ها.

آدرس موزه ملت تهران را بیشتر ایرانی ها می دانند چرا که کاخ سعدآباد از شهرت بالایی برخوردار است. این کاخ از توابع شهرستان شمیرانات می باشد.

کاخ سفید موزه ملت تهران دارای اشیاء و هدایای باارزشی از سران و شاهان ممالک دیگر است که در دوران پهلوی اول به رضا شاه اهدا شده اند. بیشتر اجناس داخلی کاخ اعم از لباس ها تا وسایل زینتی، اروپایی هستند.

در ادامه نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند تا سایر عکس های کاخ موزه ملت را مشاهده کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید