غذای سنتی تهران

8058 2018/11/18
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

غذای سنتی تهران برای عده ی زیادی آشناست، بقدری آشنا که شاید در برنامه غذایی آنها قرار گرفته باشد. غذای محلی تهران مانند غذاهای محلی هر نقطه از جهان طرفداران خود را دارد. نام یکسری از غذاها با تغییر اندکی در آنها در شهرهای دیگر نیز می تواند پیدا شود، به طور مثال لوبیاپلو در شهر تهران همان استامبولی پلو مشهد و یا چکدرمه گنبدکاووس است.

اگر به تبریز، اهواز، یزد، اصفهان و … سفر کردید از غذاهای سنتی آن شهرها حتما بچشید به طور مثال غذای محلی مشهد و غذای محلی یزد با سایر شهر ها متفاوت است. شما کسی را نمی شناسید که به جنوب سفر کند و قلیه ماهی نخورد خب این مثل این است که به ایتالیا سفر کنید و پیتزا سفارش ندهید. نشاط آوران به شما پیشنهاد می دهد در سفر به هر شهری غذای محلی آنجا را بخورید، تا با فرهنگ آن منطقه و غذاهای متنوع بیشتری آشنا شوید.

لوبیا پلو

لوبیا پلو تهرانی یکی دیگر از غذاهای محلی تهران است که در فصل لوبیا سبز درست می شده است. امروزه به علت فریزری کردن مواد در تمام فصول پخته می شود اما در قدیم غذاها بسته به فصل ها تغییر می کردند. در مواد اولیه این برنج رنگی خوشمزه لوبیا سبز، برنج، گوشت قرمز، پیاز، زردچوبه و فلفل، رب و روغن استفاده می شود. گوشت این برنج ترجیحاً گوسفندی استفاده می شود. دارچین زیادی در لا به لای برنج میزنند، کمی گلپر و زعفران ساییده شده برای عطر و طعم بهتر آن مصرف می شود.

گوشت های قلیه شده در پیاز و روغن تفت می خورند و با کمی آب پخته می شوند سپس لوبیای سبز تفت خورده را به همراه رب به گوشت پخته شده اضافه می کنند تا طعم مواد به خورد هم برود. برنج را آبکش کرده و مواد را لابه لای برنج می ریزند تا پس از دم کشیدن لوبیاپلو آماده شود. 

کله گنجشکی

کله گنجشکی یا سر گنجشکی غذایی خوشمزه در تهران است که از مواد اولیه گوشت چرخ کرده، سیب زمینی، پیاز و چاشنی ها درست می شود. این غذا بهمراه برنج و یا با نان خورده می شود، میزان آب غذا بستگی به این نکته دارد. ابتدا پیازها را کمی تفت می دهند و به آن زردچوبه و فلفل و رب و در انتها آب اضافه می کنند. گوشت چرخ کرده را با ادویه و پیاز رنده شده طعم دار کرده و جدا تفت می دهند. سیب زمینی های نگینی شده را به همراه کوفته قلقلی ها درون قابلمه میریزند تا حدود 45 دقیقه به آرامی بپزد و لعاب بیندازد. اگر غذا را همراه برنج بخورند قلقلی ها را درون همان پیاز داغ بهمراه سیب زمینی نگینی تفت می دهند و کمی بخار پز می کنند تا آماده شود.

دمپختک

یکی دیگر از خوشمزه ترین غذاهای سنتی تهران دمپختک است، این غذا بسیار ساده و سریع پخته می شود. همراه این غذا تخم مرغ نیمرو، ماست، ترشی، سالاد شیرازی یا پیاز سرو می شود که طعم غذا را دلچسبتر می کند. اصل این غذا از برنج، باقالی زرد، زردچوبه، پیاز داغ، نمک و فلفل درست می شود که در کنارش از طعم دهنده های دیگر استفاده می شود.

چلو کباب

چلو کباب یکی از غذاهای درباریان و اعیونی های تهران قدیم بود که به لطف یک آشپز دربار به بازار تهران راه پیدا کرد و بعد از آن همگانی شد. چلو کباب نایب اولین کبابی بازار تهران بود، این کبابی حدود 5 نسل را شامل می شود که بیش از 130 سال سابقه دارد. اولین آشپز و راه انداز چلو کباب حاج نایب غلامحسین معروف به نایب بزرگ بود که در سال 1254 اولین چلوکبابی را افتتاح نمود. گوشت چرخ کرده علاء بهمراه پیاز و زعفران و نمک و فلفل می شود کباب درجه یک نایب، اما امروزه متاسفانه این کباب را نیز دستخوش تغییرات کردند تا بتوانند سود بیشتری ببرند. گاهی به مواد اولیه آن چیزهای دیگری نیز اضافه می کنند تا صرفه اقتصادی و سود بیشتری داشته باشد اما باید خاطر نشان کرد که اگر طعم کباب نایب را زیر دندانتان احساس کردید دیگر نمی توانید به هر کبابی لب بزنید.

چلو کباب ایرانی که قدمت زیادی دارد غذایی جهانی است که گردشگران و توریست زیادی را به خود جذب کرده است. این غذا جزو لذیذترین غذاهای ایرانی و غذای سنتی ایران نیز محسوب می شود که پایتختش تهران است، البته باید خاطرنشان کرد که شهرهای ایران کباب های مختلفی دارند از جمله دنده کباب، کباب ترش، کباب برگ، کباب قفقازی و … .

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید