مجموعه گنجعلیخان کرمان

17725 2016/06/18
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مجموعه گنجعلی خان کرمان به دوران صفوی مربوط میشود.

مجموعه گنجعلی خان کرمان کجاست؟

یکی از نقاط دیدنی و تاریخی شهر کرمان، مجموعه گنجعلیخان کرمان است. استاد سلطان محمد معمار یزدی که هنرمندی بی بدیل در هنر معماری ایران است به فرمان گنجعلیخان، حاکم کرمان، اقدام به طراحی و احداث این مجموعه بزرگ در 400 سال پیش و در عصر شاه عباس صفوی نمود.
جذب می کند.

کرمان شهر بازارهای بزرگ است و بازار گنجعلیخان کرمان طولانی ترین راسته بازار ایران است.

درباره مجموعه گنجعلی خان کرمان

مجموعه تاریخی گنجعلیخان، در مجاورت بازار بزرگ کرمان و در مرکز قدیمی شهر قرار دارد. نام این مجموعه از نام گنجعلی بیک، از حکام مشهور زمان شاه عباس صفوی که در آبادی این خطه کوشش فراوان نمود، برگرفته شده است.  

طول و عرض میدان گنجعلیخان کرمان به ترتیب 100 و 50 است. گرداگرد میدان بناهای عمومی و عام المنفعه گنجعلیخان شامل مدرسه، مسجد، بازار، حمام، چهارسوق، آب انبار و ضرابخانه قرار دارد که نمونه ای عالی از آثار تاریخی و بناهای عمرانی و معماری به جا مانده از عصر صفویه می باشد. لازم به ذکر است که صحن میدان گنجعلیخان کرمان در سال 1390 تخریب گردید.

مجموعه گنجعلیخان بازارهای متعددی را در خود جای داده است مانند بازار زرگرها، بازار مسگرها، بازار وکیل، بازار اختیاری، بازار مشتاقیه، بازار سردار، بازار مظفریه، بازار قلعه محمود و بازار قلعه میدان.

این مجموعه در سال 1005 هجری قمری بنا شده است. بازار آن در بخش جنوبی میدان قرار دارد. طول این بازار تقریبا 93 متر و عرض آن 75/5 متر بوده و مساحت کلی آن به 75/534 متر مربع می رسد. همچنین معماری آن با طاق نماهایی با مناظر زیبا طراحی شده است که به خط نستعلیق و با حروف ابجد نوشته هایی بر جای جای این مجموعه بزرگ دیده می شود. از این نظر مسجد گنجعلی خان کرمان، بسیار دیدنی است.

در ضلع شرقی میدان، مدرسه گنجعلیخان مشاهده می شود که زمانی به عنوان کاروانسرا نیز مورد استفاده قرار می گرفته است.

بر اساس شواهد موجود این مدرسه به دست آقا محمدخان قاجار تخریب گردید و در حال حاضر دانشکده هنر در مکان آن واقع شده است.

مسجد این مجموعه نیز در سمت شرقی میدان و در جوار سرای گنجعلیخان به سال 1700 هجری قمری ساخته شده است. نوع تزئینات سطح داخلی گنبد از انواع مرسوم دوره صفویه می باشد.

در ضلع شمالی میدان، ضرابخانه گنجعلی خان قرار دارد که محل ضرب سکه و سایر مسکوکات دولتی صفویه بوده که هم اکنون به موزه سکه بدل شده است و آنرا با نام موزه گنجعلیخان می شناسند. در موزه سکه، انواع سکه های قدیمی به نمایش در آمده است. موزه سکه گنجعلیخان یکی از معتبرترین موزه های سکه ایران می باشد.

مجموعه گنجعلی خان کرمانی یکی از جاذبه های گردشگری کرمان است که به جرات می توان گفت مردمان کشورهای مختلف آنرا می شناسند، یا به کرمان سفر کرده اند و یا مشتاق تماشا و حضور در این مجموعه تاریخی تجاری هستند. بازاری که پای گذاردن در آن آدمی را به قرون و اعصار گذشته این دیار پیوند می دهد و حضور حجره داران و کسبه خوش خلق و میهمان نواز کرمانی که صفا و گرمای این بازار را صد چندان کرده اند همگی عواملی هستند که موجب جذب گردشگران داخلی و خارجی به این شهر تاریخی و کهن می باشند.

مجموعه گنجعلی خان کرمان یکی از جاذبه های کرمان می باشد که 26 اردیبهشت سال 1347 و با شماره 829 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و شما می توانید در تور کرمان گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس مجموعه گنجعلی خان کرمان : استان کرمان، شهر کرمان، میدان گنجعلی خان

ایرج مرادی

در ذیل دیگر عکس های مجموعه گنجعلیخان کرمان را می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید