کوشک تاریخی حمیدیه اهواز

13164 ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه کوشک تاریخی حمیدیه به دوران حکومت قاجار برمیگردد. از این عمارت به عنوان مقر حکومت شیخ محمد کعبی حاکم وقت اهواز یاد شده است.

کوشک تاریخی حمیدیه کجاست؟

کوشک حمیدیه اهواز که در شهرستان حمیدیه در استان خوزستان بنا شده است، یکی از آثار تاریخی به جا مانده از دوران قاجار می باشد که با نام قصر حمیدیه هم شناخته میشود. این بنای تاریخی و با ارزش در کنار رودخانه کرخه قرار گرفته و مساحتی نزدیک به شش هکتار دارد و دارای چهار ساختمان می باشد. این شاه نشین مربوط به دوره قاجار در اختیار سازمان آب و فاضلاب خوزستان قرار گرفته و در حال حاضر از آن به عنوان انبار شبکه آبیاری شرکت بهره برداری کرخه و شاوور استفاده می شود.

عکس کوشک حمیدیه اهواز

بنای کوشک حمیدیه اهواز خشتی می باشد. این کوشک با اینکه به ثبت ملی نیز رسیده است، اما از روند افزایش شهرنشینی در امان نبوده و در حال تخریب است. کوشک حمیدیه که روزگاری محل اقامت شاه ها و شاهزاده های قاجاری در هنگام سفر به سرزمین های جنوب بوده است، اکنون رو به سمت تخریب می رود و هر روز یک قدم به نابودی نزدیک می شود. این کوشک تاریخی به سبب موقعیت خوب جغرافیایی و قدمت تاریخی، محل مناسبی برای ایجاد یک موزه تاریخی است. این عمارت بزرگ محل حکومت شیخ محمد کعبی بوده است و معماری آن بسیار خاص می باشد. به همین سبب محافظت از این بنای تاریخی اهمیت فراوانی دارد.

اگر با کاروان های راهیان نور به جنوب رفته باشید به احتمال زیاد این کوشوک را دیده اید. کوشک حمیدیه در مسیر کاروان های راهیان نور قرار دارد. در حال حاضر اقدامات خوبی برای مرمت و بازسازی این اثر تاریخی با ارزش آغاز شده است. هرچند با توجه به حجم خساراتی که در طول سالیان متمادی به آن وارد شده، کار مرمت کوشک حمیدیه به صورت کامل بسیار دشواراست، اما ارزش تاریخی آن انجام این امر را ضروری می کند.

عمارت کوشک حمیدیه اهواز یکی از جاذبه های تاریخی خوزستان می باشد که در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۳۹۸۰ به لیست آثار ملی کشور اضافه شد. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در تور اهواز گردی دیدن این کوشک تاریخی را از دست ندهید.

آدرس کوشک تاریخی حمیدیه : استان خوزستان، 35 کیلومتری شمال غرب اهواز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید