طبیعت آوج قزوین

21771 ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

با استناد به تاریخ و بر اساس شواهد موجود، تمدن کشاورزی در ابتدا از دشت قزوین آغاز شده است. استان قزوین دشتی وسیع می باشد که درست در محل تلاقی دو رشته کوه البرز و زاگرس واقع شده است. به تعبیری دو رشته کوه البرز و زاگرس که به موازات هم از شرق تا غرب ایران را در بر گرفته اند در جایی به هم نزدیک می شوند و آن دشت قزوین است. شهر آوج قزوین در جنوب غربی این استان، محل تلاقی این دو رشته کوه کهن است.


آوج قزوین سرزمینی کوهستانی می باشد که در تابستان بسیار خنک و زمستانی است و در زمستان نیز سرد و برفگیر. جایی که از جنوب به همدان و از شمال به البرز کوه منتهی می گردد. ریزش مناسب باران و برف در ارتفاعات این منطقه موجب شده است که چشمه های جوشان با آبی بسیار گوارا و سالم در آنها جاری باشد. آبشار دو شاخ منصور در این ارتفاعات جلوه باشکوهی از طبیعت آوج در قزوین است که به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری و طبیعی قزوین نیز به حساب می آید و گردشگران بسیاری را در تابستان به خود جذب می کند.
حیات وحش آوج نیز غنی می باشد، جایی که قلمروی وحوشی همچون قوچ، میش ارمنی و عقاب است. عقاب ها در این ارتفاعات کوهستانی، حیاتی پایدار و برقرار دارند اما گونه های دیگر حیات وحش نیز در این سرزمین باطراوت زندگی آرام و بانشاطی دارند.

طبیعت آوج و ارتفاعات آن، مکان مناسبی برای طبیعت گردان و دوستداران حیات وحش ایران است. گونه های مختلف و متنوع جانوری و گیاهی در این اقلیم باطراوت و چشم اندازهای طبیعی و زیبای آن، جاذبه ای خاطره انگیز برای علاقمندان به طبیعت است.
مردمان شهرهای بزرگی چون تهران، البرز، همدان و اراک برای گریز از ماشین زدگی و هیاهوی روح فرسای آن شهرها، در فصل تابستان به این منطقه آمده و در فصل زمستان نیز تفریحات زمستانی و کوهنوردی و کوه گردی در آن جاری است.

ایرج مرادی

در ذیل دیگر عکس های طبیعت آوج قزوین را می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید