موزه تاریخ طبیعی اصفهان

16763 2016/01/29
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در مجموعه دولت خانه صفویه و در خیابان استانداری عمارت زیبا و جالب تالار تیموری قرار دارد که امروزه به عنوان موزه تاریخ طبیعی اصفهان مطرح است. بنای موزه تاريخ طبيعي اصفهان مربوط به سدهٔ نهم خورشیدی و به دوران تیموریان تعلق دارد.

درباره موزه تاریخ طبیعی اصفهان

با توجه به اینکه سال ایجاد تالار تیموری در جایی آورده نشده اما با بررسی های صورت گرفته در نام ، سبک و تزئینات گچبری بنا آن را مربوط به دوره تیموریان دانسته اند که پادشاهی به نام تیمور لنگ پس از لشکر کشی به ایران به خاطر علاقه اش به هنر دستور ساخت این تالار باشکوه را در مجاورت میدان نقش جهان اصفهان به شاهرخ بن تیمور داد. هم چنین با اتفاقاتی که بعدا صورت گرفت بانی ساخت این تالار را به یکی از نوادگان تیمور به نام رستم بن شیخ بن تیمور نیز نسبت داده اند.

در عمارت تالار تیموری یا موزه تاریخ طبیعی اصفهان دو اتاق بسیار بزرگ دیده می شود که ایوان مرتفعی در آن ها قرار گرفته است. در اطراف ایوان چندین اتاق که در دل هم فرو رفته و متصل به یکدیگرند وجود دارد. در سقف اتاق ها و ایوان ها مقرنس کاری های آجری کار شده و پنجره هایشان دارای گچبری زیبا و ریز است.

گذر از جلو موزه تاریخ طبیعی اصفهان و نگاه به سمت مشرق، حوض های آبی زیبایی را به ما نشان می دهد که در زمان دوره صفویه به چهار حوض معروف بوده است. عمارت تیموری به عنوان دفترخانه همایونی در آن دوران به کار برده می شد.

به اعتقاد نویسنده کتاب رستم الحکماء بسیاری از شاهزادگان و امیران دولت صفوی پس از سقوط اصفهان به دستور محمد افغان در این عمارت کشته و دفن شده اند، اما با این وجود بعید به نظر می رسد که چنین اتفاقی افتاده باشد، چون عمارت تالار تیموری کاربری دیوانی و همایونی داشته است.

در زمان پادشاهی ظل السلطان، عمارت تیموری محل سربازان و لشکر بود و هم چنین برای مدتی به منظور کتابخانه و قرائت خانه شهرداری و انجمن شهر مورد استفاده قرار می گرفت. از قسمت شمالی تالار تیموری در زمان رضاشاه پهلوی به عنوان اصطبل استفاده می شده است. مدتی هم در زمان پهلوی دوم به عنوان باشگاه افسران کاربرد داشته است.

سنگاب نفیسی با خط نستعلیق به صورت زیبا و برجسته در فضای جنوبی تالار تیموری قرار داشت که اینک به چهل ستون اصفهان آورده اند. به خاطر شباهتی که تابلوهای نقاشی عمارت به مینیاتورهای چهل ستون دارد به نظر می رسد که در کشیدن نقاشی ها تقلید صورت گرفته است. از سال 1367 هجری شمسی تا به امروز عمارت تالار تیموری به موزه ی تاریخ طبیعی اصفهان تبدیل گشته است.

با حفاری های صورت گرفته اشیائی همچون سفال، کاشی، اشیاء مفرغی و برش های گچبری و نقاشی در این عمارت و موزه تاریخ طبیعی اصفهان پیدا شده است.

موزه ی تاریخ طبیعی اصفهان یکی از جاذبه های فرهنگی اصفهان می باشد که دیدنش خالی از لطف نیست.

آدرس موزه تاریخ طبیعی اصفهان در تقاطع خیابان سپه و استانداری و در عمارت تالار تیموری قرار گرفته است.

تصاویر موزه تاریخ طبیعی اصفهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید