آتشکده نویس قم

17359 ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت آتشکده نویس قم به حدود 2 هزار سال پیش و سلسله ساسانی برمیگردد.

آتشکده نویس قم کجاست؟

شهر قم از جمله شهر های قدیمی کشور محسوب می شود که جاذبه های تاریخی و مذهبی فراوانی را در خود جای داده است که آتشکده نویس قم نیز یکی از همین جاذبه ها می باشد. به طور کلی به نیایشگاه زرتشتیان آتشکده گفته می شود و آتش در آن از جایگاه ویژه ای برخوردار است؛ به گونه ای که مهم ترین نیایش های آنها در کنار آتش انجام میگیرد. آتشکده نویس در قم با نام های آتشکده برزو و چهار طاقی برزو نیز شناخته می شود و یکی از اصلی ترین نیایشگاه های زرتشتیان قم به حساب می آمده است.

در مورد تاریخ ساخت چهارطاقی نویس قم نظریه های زیادی وجود دارد ولی به احتمال زیاد این آتشکده در انتها دوره پارت ها (اشکانیان) و اوایل دوره ساسانی ساخته شده است. معماری آتشکده نویس همچون سایر آتشکده های کشور، ساده می باشد و مصالح اصلی سازنده آن، قطعات بزرگ قلوه سنگ و ملات گچ هستند. این بنا که به شکل مکعبی با چهار دهانه می باشد به گونه ای مستحکم ساخته شده است که تغییرات جوی بر روی آن تاسیر زیادی نداشته اند.

متاسفانه در طول تاریخ آسیب های زیادی به دست انسان به آتشکده های کشور زده شده است و آتشکده نویس قم نیز از این موضوع مستثنی نبوده است و بخش های زیادی از آن تخریب شده اند، اما در سال 1380 سازمان میراث فرهنگی استان قم به فکر بازسازی بخشی از این آتشکده تاریخی قم افتاد و ضلع جنوبی و طاق های آسیب دیده آن را مرمت کرد.

آتشکده نویس به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی استان قم در تاریخ 20 خرداد 1321 با شماره ثبت 344 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است.

آدرس آتشکده نویس : استان قم، شهرستان قم، بخش خلجستان، روستای نویس

عکس های آتشکده نویس قم

 

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید