چمن متحرک چملی تکاب

10629 ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

چمن متحرک چملی کجاست؟

در نزدیکی تخت سلیمان و در اطراف روستای برلو تکاب، منطقه ای هست که به چمن محترک چملی شهرت دارد. چمن متحرک در 15 کیلومتری شهر با قدمت و تاریخی تکاب و در استان آذربایجان غربی در مسیر تکاب به یولقون‌ آغاج که نهایتا تخت سلیمان امتداد پیدا می کند، واقع شده است.

عکس چمن متحرک چملی تکاب

 

چمن متحرک چملی تکاب، همان طور که از نامش پیداست بصورت جزیره ای متحرک است که مساحت آن هشتاد متر مربع و ارتفاع آن دومتر بر روی دریاچه کوچکی قرار گرفته که با اتفاقات طبیعی همچون وزش باد،جریان هوا، و تکان های خاص به جهت های مختلف تغییر مسیر می دهد و حرکت می کند.

با وجود این اتفاق خارالعاده این منطقه از لحاظ گردشگری به یک جاذبه طبیعی منحصر به فرد تبدیل شده است. چمن متحرک چملی به صورت معلق بر روی برکه شناور است و از پوشش گیاهی مطلوب و مناسبی برخوردار می باشد همچنین در فصل های سرد زمستان و با وجود سرمای هوا چمن همچنان سبز و با نشاط است.

در بین این برکه دره ای عمیق وجود دارد که نیزار ها، چمن ها ودرختان سرسبز و گلها پوشش و جلوه ای بی نظیر به آن بخشیده اند، مساحت کل این برکه یک هکتار است. این برکه بسیار عمیق بوده و انواع ماهی ها و مرغابی های وحشی در داخل و اطراف ان زندگی می کنند که جلوه خاص تری به این پدیده عجیب و جذاب بخشیده اند.

از اینکه طبیعت چمن متحرک چملی به چه علت شناور و متحرک است تاکنون هیچ اطلاعات دقیقی به دست نیامده اما بعضی از کارشناسان دلیل آن را حرکت وضعی زمین و برخی دیگر ناشی از عوامل طبیعی چون،وزش باد می دانند.

اگر قصد دارید تا این پدیده جذاب و دیدنی را از نزدیک تماشا کنید دو را وجود دارد که راه اول گذر از جاده تکاب به بدرلو است که بعد از روستای یلقون آغاج و راه دوم از سمت تخت سلیمان، از جاده همپا به بدرلو است و از نرسیده به روستای قوشه بلاغ، به راه میانبر قوشه بلاغ به بدرلو وارد شده و بعد از طی چند کیلومتر به روستای ویر می رسد و چمن در این روستا قرار دارد.

آدرس چمن متحرک چملی: استان آذربایجان غربی، ۱۵ کیلومتری شهر تکاب، روستای بدرلو

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید