بازار گنجعلی خان کرمان

23711 2016/12/15
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.6]
آدرس

بازار گنجعلی خان کرمان در مجموعه ی تاریخی گنجعلی خان بین چهار سوق و بازار اختیاری قرار دارد. این بازار تاریخی در زمان شاه عباس ساخته شد، حاکم و فرمانروای شهر کرمان در آن دوران گنجعلی خان بوده که دستور ساخت این بنا و ساختمان های بسیاری را داده است. قدمت و سال ساخت بازار که قسمتی از مجموعه تاریخی گنجعلی خان می باشد به سال 1005 ه.ق ثبت شده است. بازار گنجعلی خان علاوه بر جاذبه های تاریخی و گردشگری هنوز هم یک مرکز تجاری بزرگ و معروف می باشد.

سرای گنجعلی خان کرمان در بخش جنوبی میدان گنجعلی خان قرار گرفته است، طول بازار 93 متر و عرض آن 6 متر می باشد که مجموعه مساحتی حدود 675 متر مربع را رقم می زنند. در سمت راست بازار حمام گنجعلی خان و تعداد 18 غرفه تجاری قرار دارد، در سمت چپ 16 طاق نمای زیبا وجود دارد که باعث می شود نمایی زیبای میدان گنجعلی خان دیده شود. این طاق نماهای زیبا سایه بانی مهربان برای دستفروشانی است که در زیر آن مستقر گشته اند و اجناس خود را عرضه می کنند. در انتهای طول بازار گنجعلی خان کرمان بازار زرگری وجود دارد که به بازار قیصریه معروف می باشد.

بازار گنجعلیخان در کرمان دارای اجناسی است که امروزه کمتر به آنها رجوع می شود اما هنوز هم خواهان خودش را دارد. اجناسی شامل ظروف مسی، فلزی، روی و چدن (قابلمه، دیگ، سینی، قوری و کتری، سماور و …) که در قدیم در کارگاه های خود بازار ساخته می شده است. امروزه یکی از مراکزی که برای خرید سوغات و صنایع شهر کرمان بحساب می آید، بازار گنجعلی خان است.

میدان گنجعلی خان کرمان از خیابان شریعتی تا میدان مشتاق کرمان امتداد دارد، یکی از راه های دسترسی به بازار ازمیدان ارگ می باشد. اگر به کرمان سفر کردید حتما برای خرید و دیدن به این بازار بزرگ و زیبا مراجعه کنید.

آدرس بازار گنجعلی خان : استان کرمان، خیابان شریعتی، خیابان قدس، میدان توحید، بازار گنجعلی خان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید